Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.
Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami:
„Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne,
podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.
W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.
[opis wydawcy]
Premiera (Świat)
26 czerwca 2013Premiera (Polska)
26 czerwca 2013Liczba stron
800Autor:
Elżbieta CherezińskaGatunek:
HistorycznaWydawca:
Polska: Zysk i S-ka
Najnowsza recenzja redakcji
Legion – najnowsza książka Elżbiety Cherezińskiej – opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej, w czasach II wojny światowej, od sierpnia 1939 do maja 1945 roku. Autorka, znana z powieści osadzonych w historycznych realiach, tym razem zajęła się popularnym ostatnio tematem żołnierzy wyklętych, członków ugrupowań, którzy walczyli zarówno z nazistowskim okupantem, jak i z "wyzwalającą" Polskę Armią Czerwoną oraz polskimi podziemnymi ugrupowaniami komunistycznymi.
Pomimo swojej wielkiej objętości (800 stron!), książkę czyta się jednym tchem. Podzielona jest na dziewięć części, które prowadzą nas od lata 1939 roku, początku wojny, do końca maja 1945 roku, gdy Brygada Świętokrzyska dotarła do amerykańskich wojsk generała Pattona. Napisana jest w ciekawej, niemal dokumentalnej formie, z czego wynika, że autorka (jak zwykle zresztą) świetnie odrobiła swoją lekcję historii. Ciekawe i odmienne od znanych dotąd opowieści na ten temat jest to, że wywód Cherezińakiej o żołnierzach wyklętych z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych ma pozytywne zakończenie. Partyzanci nie podzielają losu żołnierzy AK czy innych formacji, którzy byli po wojnie sądzeni w Polsce Ludowej i niesłusznie skazywani na śmierć lub więzienie za kolaborację z Niemcami.
Autorka pokazuje w obrazowy sposób życie pod okupacją, konflikty polityczne wewnątrz polskich zbrojnych grup podziemnych oraz przedstawia grupę żołnierzy, którzy podążając za swoimi dowódcami, nie chcą się podporządkować rozkazom i uważają, że walka nie pozostała zakończona. To opowieść mówiąca o tym, żeby mimo wszystko wierzyć w słuszną sprawę i nigdy się nie poddawać. Jest niezwykle przejmująca, tym bardziej że bohaterowie są w większości postaciami autentycznymi, których historie, cechy i charaktery autorka oparła na zachowanych dokumentach i pracach historycznych.
Legion Elżbiety Cherezińskiej jest bardzo ciekawym spojrzeniem na historię, połączeniem dokumentalnego stylu z wartką akcją, historią mogącą porwać każdego, a przede wszystkim bardzo ciekawym zaproszeniem do zapoznania się z nieznaną historią Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, całkiem obcą polskiemu czytelnikowi wychowanemu na propagandzie komunistycznej i martyrologii powstania warszawskiego. Jest godna polecenia każdemu, kto ceni dobrą, wciągającą lekturę.