Ocalić od zapomnienia
Data premiery w Polsce: 26 czerwca 2013Żołnierze wyklęci przez lata byli zapomniani. W czasie PRL-u, nazywani przez propagandę "grupą bandytów", która współpracowała z okupantem i walczyła z wyzwalającą Armią Czerwoną i Armią Ludową, byli tematem zakazanym. Dopiero w wolnej Polsce stopniowo przywracano o nich pamięć i proces ten trwa po dziś dzień. Legion porusza ciekawy fragment opowieści o żołnierzach wyklętych - nie kończy się bowiem w więzieniach stalinowskich czy na egzekucjach, jak to było w większości wypadków.
Żołnierze wyklęci przez lata byli zapomniani. W czasie PRL-u, nazywani przez propagandę "grupą bandytów", która współpracowała z okupantem i walczyła z wyzwalającą Armią Czerwoną i Armią Ludową, byli tematem zakazanym. Dopiero w wolnej Polsce stopniowo przywracano o nich pamięć i proces ten trwa po dziś dzień. Legion porusza ciekawy fragment opowieści o żołnierzach wyklętych - nie kończy się bowiem w więzieniach stalinowskich czy na egzekucjach, jak to było w większości wypadków.
Legion – najnowsza książka Elżbiety Cherezińskiej – opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej, w czasach II wojny światowej, od sierpnia 1939 do maja 1945 roku. Autorka, znana z powieści osadzonych w historycznych realiach, tym razem zajęła się popularnym ostatnio tematem żołnierzy wyklętych, członków ugrupowań, którzy walczyli zarówno z nazistowskim okupantem, jak i z "wyzwalającą" Polskę Armią Czerwoną oraz polskimi podziemnymi ugrupowaniami komunistycznymi.
Pomimo swojej wielkiej objętości (800 stron!), książkę czyta się jednym tchem. Podzielona jest na dziewięć części, które prowadzą nas od lata 1939 roku, początku wojny, do końca maja 1945 roku, gdy Brygada Świętokrzyska dotarła do amerykańskich wojsk generała Pattona. Napisana jest w ciekawej, niemal dokumentalnej formie, z czego wynika, że autorka (jak zwykle zresztą) świetnie odrobiła swoją lekcję historii. Ciekawe i odmienne od znanych dotąd opowieści na ten temat jest to, że wywód Cherezińakiej o żołnierzach wyklętych z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych ma pozytywne zakończenie. Partyzanci nie podzielają losu żołnierzy AK czy innych formacji, którzy byli po wojnie sądzeni w Polsce Ludowej i niesłusznie skazywani na śmierć lub więzienie za kolaborację z Niemcami.
Autorka pokazuje w obrazowy sposób życie pod okupacją, konflikty polityczne wewnątrz polskich zbrojnych grup podziemnych oraz przedstawia grupę żołnierzy, którzy podążając za swoimi dowódcami, nie chcą się podporządkować rozkazom i uważają, że walka nie pozostała zakończona. To opowieść mówiąca o tym, żeby mimo wszystko wierzyć w słuszną sprawę i nigdy się nie poddawać. Jest niezwykle przejmująca, tym bardziej że bohaterowie są w większości postaciami autentycznymi, których historie, cechy i charaktery autorka oparła na zachowanych dokumentach i pracach historycznych.
Legion Elżbiety Cherezińskiej jest bardzo ciekawym spojrzeniem na historię, połączeniem dokumentalnego stylu z wartką akcją, historią mogącą porwać każdego, a przede wszystkim bardzo ciekawym zaproszeniem do zapoznania się z nieznaną historią Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, całkiem obcą polskiemu czytelnikowi wychowanemu na propagandzie komunistycznej i martyrologii powstania warszawskiego. Jest godna polecenia każdemu, kto ceni dobrą, wciągającą lekturę.
Poznaj recenzenta
naEKRANIEPoznaj recenzenta
Dawid RydzeknaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat