Kompletna biografia proroka obecnych nieszczęść politycznych. Minęło ponad siedemdziesiąt lat od śmierci George'a Orwella - twórcy o barwnym życiorysie, skandalisty z ogromnym poczuciem humoru, włóczęgi i fana wypraw motocyklowych. Dopiero teraz możemy poznać go jako człowieka z krwi i kości. Syn kolonialnego urzędnika pochodzący z klasy średniej, ale brzydzący się wszelkimi przejawami klasizmu. Uchodzący za antysemitę, choć otoczony grupą żydowskich przyjaciół. Żołnierz i - oczywiście - pisarz, którego książki są czytane nieprzerwanie na niemal całym świecie. W swojej twórczości Orwell zaciera granice między literaturą piękną, dziennikarstwem i komentarzem politycznym. Przepowiadał autorytarne rządy w Europie oraz Ameryce Północnej i prognozował powolną korozję wszelkich unii między państwami. Czy mógł zatem przewidzieć Brexit i odradzające się nacjonalistyczne ruchy w krajach europejskich? Jego Rok 1984 był inspiracją programu Big Brother, który zgromadził przed telewizorami miliony widzów spragnionych podglądania innych. Sprzedaż tej kultowej książki została zakazana w ZSRR, w 1981 roku na Florydzie, a w 2022 roku również w Białorusi. Czy tego też się spodziewał? George Orwell - aktualny jak nigdy dotąd.
Premiera (Świat)
28 listopada 2022Premiera (Polska)
28 listopada 2022Liczba stron
384Autor:
Richard Bradford (II)Gatunek:
BiografiaWydawca:
Polska: Znak
Najnowsza recenzja redakcji
Najbardziej sztandarowe książki Orwella – Rok 1984 i Folwark zwierzęcy – mają w sobie coś niesamowicie aktualnego i przerażającego, niezależnie od momentu dziejowego i pokolenia, które po te lektury sięgnie. A postać pisarza jest niemniej fascynująca od jego dzieł.
Richard Bradford napisał bardzo dokładną, kompletną i przemyślaną biografię tego znakomitego twórcy. Podczas lektury przekonamy się, że autor nie tylko odtwarzał krok po kroku życie Orwella. Owszem, książka podzielona jest na rozdziały związane z okresami życia pisarza, ale nie zabrakło miejsca na rzetelne tło polityczne, które ukształtowało rzeczywistość Orwella i wpływało na jego twórczość. Ponadto Bradford zręcznie wplata w treści z przeszłości wątki współczesne. Jest to bardzo dobry zabieg, ale może sprawić, że niektórzy czytelnicy poczują się zmęczeni natłokiem tematów związanych z polityką. Warto to przetrzymać i czytać powoli, dawkować sobie tę lekturę.
Książka pokazuje także, jak smutne było życie Orwella. Pisarz bardzo surowo oceniał swoje pokolenie. Jednocześnie patrzył wnikliwie w przyszłość i stawiał sobie i światu wiele pytań, które nie dość, że są do bólu aktualne, to jeszcze pozostają bez odpowiedzi. Z jednej strony Orwell jawi się nam z kart tej biografii jako człowiek, który był bardzo szczery w przekazywaniu swojej wizji świata. Bardford zapoznaje nas z fragmentami twórczości pisarza, które nie są stricte prozą. Będziemy mogli poznać go zarówno jako eseistę, jak i poetę. Był szczery w przekazywaniu goryczy i smutku, a jednocześnie zamknięty w sobie.
Być może znajdą się tacy, którzy powiedzą, że biografia jest bardzo sztywna, sucha i bez uczucia. Ale – na litość niebios! – przecież tak pisał sam Orwell. Powodował ucisk w gardle, choć wcale nie starał się wzruszyć czytelnika.
Podsumowując: Orwell. Człowiek naszych czasów jest książką bardzo dobrze napisaną. Stanowi idealne dopełnienie twórczości Orwella. Pozwala lepiej zrozumieć pisarza i spojrzeć jego oczami na przeszłość i współczesność. Nie będzie łatwo, ale warto.