Orwell. Człowiek naszych czasów - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 28 listopada 2022Orwell. Człowiek naszych czasów. Ten tytuł zdradza w zasadzie wszystko. Książka próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego twórczość Orwella jest tak niezwykła i co kształtowało go jako człowieka i pisarza.
Orwell. Człowiek naszych czasów. Ten tytuł zdradza w zasadzie wszystko. Książka próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego twórczość Orwella jest tak niezwykła i co kształtowało go jako człowieka i pisarza.
Najbardziej sztandarowe książki Orwella – Rok 1984 i Folwark zwierzęcy – mają w sobie coś niesamowicie aktualnego i przerażającego, niezależnie od momentu dziejowego i pokolenia, które po te lektury sięgnie. A postać pisarza jest niemniej fascynująca od jego dzieł.
Richard Bradford napisał bardzo dokładną, kompletną i przemyślaną biografię tego znakomitego twórcy. Podczas lektury przekonamy się, że autor nie tylko odtwarzał krok po kroku życie Orwella. Owszem, książka podzielona jest na rozdziały związane z okresami życia pisarza, ale nie zabrakło miejsca na rzetelne tło polityczne, które ukształtowało rzeczywistość Orwella i wpływało na jego twórczość. Ponadto Bradford zręcznie wplata w treści z przeszłości wątki współczesne. Jest to bardzo dobry zabieg, ale może sprawić, że niektórzy czytelnicy poczują się zmęczeni natłokiem tematów związanych z polityką. Warto to przetrzymać i czytać powoli, dawkować sobie tę lekturę.
Książka pokazuje także, jak smutne było życie Orwella. Pisarz bardzo surowo oceniał swoje pokolenie. Jednocześnie patrzył wnikliwie w przyszłość i stawiał sobie i światu wiele pytań, które nie dość, że są do bólu aktualne, to jeszcze pozostają bez odpowiedzi. Z jednej strony Orwell jawi się nam z kart tej biografii jako człowiek, który był bardzo szczery w przekazywaniu swojej wizji świata. Bardford zapoznaje nas z fragmentami twórczości pisarza, które nie są stricte prozą. Będziemy mogli poznać go zarówno jako eseistę, jak i poetę. Był szczery w przekazywaniu goryczy i smutku, a jednocześnie zamknięty w sobie.
Być może znajdą się tacy, którzy powiedzą, że biografia jest bardzo sztywna, sucha i bez uczucia. Ale – na litość niebios! – przecież tak pisał sam Orwell. Powodował ucisk w gardle, choć wcale nie starał się wzruszyć czytelnika.
Podsumowując: Orwell. Człowiek naszych czasów jest książką bardzo dobrze napisaną. Stanowi idealne dopełnienie twórczości Orwella. Pozwala lepiej zrozumieć pisarza i spojrzeć jego oczami na przeszłość i współczesność. Nie będzie łatwo, ale warto.
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat