Najbardziej przerażająca książka o wampirach w ostatniej dekadzie.
Nastał nowy początek. Kiedy miejsce pochodzenia ostatniego z Pradawnych zostało zniszczone, stare wampiry przestały istnieć, podobnie jak dawny porządek świata.
Finałowa część trylogii Wirus traktującej o epidemii wampiryzmu rozpoczyna się dwa lata po niemal całkowitym wyeliminowaniu ludzkości, której niedobitki żyją w półmroku, w jakim Ziemia pogrążyła się po wybuchach nuklearnych.
Większość ocalałych godzi się na podporządkowanie wampirom, starając się po prostu przeżyć, inni kolaborują w zamian za korzyści, a garstka wciąż walczy, choć nadzieja w nich upada. Obozy dla ludzkich dawców krwi, eliminacja osób starszych i przywódców politycznych, biznesowych i intelektualnych, stare programy telewizyjne, niedożywienie, strach, apatia i zniechęcenia – Nowy Jork pod rządami Mistrza (jak i większość świata) doprawdy nie są dobrym miejscem.
Bohaterowie, których poznaliśmy w dwóch wcześniejszych częściach: Eph, Nora, Gus, Fet i pół-człowiek, pół-strzyga Quinlan ukrywają się i czekają na dogodny moment, by uderzyć, choć do dyspozycji mają tylko swoje słabnące siły i niewielką atomówkę bez detonatora. Do tego każdego z nich dręczą jego własne demony: Epha – przemieniona żona i porwany syn, który dorasta u boku znienawidzonego wroga, Norę – konieczność opieki nad matką z Alzheimerem, Gusa – zwampirzona rodzicielka trzymana w klatce, Feta – nieodpowiednia miłość, a Quinlana – przepowiednia i przeznaczenie. Mrok nad Nowym Jorkiem narasta, nie tylko ten dosłowny, ale i ten w sercach i umysłach ludzi i strzyg.
Źródło: Zysk i S-ka
Mimo to Wiecznej nocy czegoś brakuje. Nie tylko charyzmatycznej postaci Abrahama Setrakiana kreowanej na starszą i doświadczoną przez los wersję van Helsinga, która zginęła pod koniec poprzedniego tomu. Nie, niestety nie tylko jego. Bowiem niby wieje grozą i niepokojem, a czytelnik miejscami ziewa. Dialogi bywają takie sobie, opisy nie porywają, lęki i koszmary bohaterów nie wywołują żywszego bicia serca, a do tego część z nich staje się tak irytująca, że samemu ma się ochotę usunąć ich z tego padołu łez, czego najlepszym przykładem jest nastoletni syn Ephreima – Zack.
Znasz tę książkę?
Oceń:
0,0
Powieść, ostatnia z serii Wirusa nie wykorzystuje potencjału wiecznej nocy, jaka zapadła nad światem, jest do bólu nijaka, przewidywalna i niezbyt dobrze napisana. Ustępuje nawet serialowi, który oparto na tymże cyklu powieściowym, a że sam serial, mimo pewnych plusów, nie był najwyższych lotów… Nasuwa się smutny wniosek, że Guillermo del Toro jest świetnym reżyserem, ale za pisanie powieści brać się nie powinien. Nawet w towarzystwie.
W naszych księgarniach zagościł finał trylogii o wampirach zapoczątkowanej powieścią Wirus. Jej autorami są Guillermo…
Co o tym sądzisz?
Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe.
Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.
UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.
25 maja 2018 r. weszła w życie istotna zmiana przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, dlatego chcielibyśmy przekazać Ci kilka informacji, które zawarliśmy w tym miejscu i w Polityce Prywatności oraz regulaminie. Jeśli chciałbyś otrzymywać od nas wiadomości, wyraź swoja zgodę zaznaczając poniższe pola. Zależy nam na utrzymaniu kontaktu z naszymi Użytkownikami i przekazywaniu im aktualnych informacji. Osoby, które nie wyrażą zgody nie będą otrzymywać od nas marketingowych wiadomości e-mail.
Co o tym sądzisz?
Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać
UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.