Zamęt (2016-2019)

Quarry

Zamęt

Zamęt opowiada historię Maca Conwaya (Marshall-Green), żołnierza piechoty morskiej, który w 1972 roku powraca do rodzinnego domu w Memphis po wojnie w Wietnamie. Tam spotyka się ze skrajnymi uczuciami, jakimi traktowani są żołnierze. Wykorzystując swoje doświadczenie z wojny, główny bohater wkręca się w siatkę morderców i skorumpowanych ludzi, którzy funkcjonują w okolicach rzeki Missisipi.

Trailery i materiały wideo

Zamęt - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Choć miałem nadzieję na inny, bardziej komplikujący życie Maca rozwój wydarzeń, nie poczułem specjalnego zdziwienia, gdy starcie z detektywem Olsenem rozwiązało się w przeciągu pierwszej minuty. Niestety, spodziewałem się tego, podświadomie licząc jednak na porządne wywrócenie spokojnie prowadzonej dotychczas fabuły do góry nogami. Nie ukrywam – ta scena, jak i późniejsze gładkie wykonanie „ostatniego zadania” sprawiają zawód, choć wciąż ogląda się je dobrze (Mac i Buddy to świetne postacie, ich relacja, gdyby ją lekko rozwinąć, mogłaby wiele wnieść do serialu).

Mocnymi aspektami odcinka są bez wątpienia retrospekcje. Czuć wojskową zażyłość między poszczególnymi bohaterami, sceny potyczek robią wrażenie, kilka ujęć to majstersztyk realizacji, a jednocześnie spora doza brutalności. Te retrospekcje przybliżają nam postać Conowaya, pomagają go zrozumieć. Wszystko zaś zazębia się w teraźniejszości: Mac może rozliczyć się z tym, co było, choć demony nie chcą go jeszcze opuścić. Dowiadujemy się też, że jego relacja z jedną z postaci zaczęła kiełkować dużo wcześniej, niż myśleliśmy. Dużo wcześniej, niż on sam myślał. Jedna z tych właśnie końcowych retrospekcji jest naprawdę ciekawym zabiegiem fabularnym, a jednocześnie jedynym zaskoczeniem odcinka. Wiąże się też bezpośrednio z wciąż najbardziej interesującym bohaterem serii – Brokerem. To dla niego – w głównej mierze – zmierzę się z ewentualną kontynuacją.

W międzyczasie twórcy po kolei domykają poszczególne wątki: Moses, Ruth i jej syn, konflikt Maca z rodzicami i kilka innych. To wszystko przeprowadzone w sposób, który nie nakłania do zadawania kolejnych pytań, nie intryguje. Całość, rzecz jasna, kończy się furtką do kolejnego sezonu, choć szczerze przyznam, że oczekiwanie na niego nie będzie okraszone wielką niecierpliwością. Quarry mógłby spokojnie stanowić jedną, zwartą opowieść opowiedzianą w limitowanej serii.

Serial niechętnie pozbawia życia postaci, a jeśli już, to są to trzecioplanowe płotki. Uznaję to za pewną wadę: od początku Quarry nastawiał na ciężką, ściskającą za gardło przeprawę. Czasem popuszczał uścisk, ale zazwyczaj ponownie go wzmacniał. Sprawiało to wrażenie stopniowego przygotowywania do naprawdę emocjonującego zakończenia. Niestety, poza mocnymi retrospekcjami, finał niewiele oferował w kwestii napięcia. Można było nawet założyć nietykalność Conowaya, biorąc pod uwagę klamrową konstrukcję sezonu.

Mimo wszystko wciąż ogląda się to naprawdę dobrze. Muzyka, scenografia, aktorstwo i dialogi utrzymały bardzo wysoki poziom, postacie i ich relacje napisane są świetnie. Największym problemem Quarry jest nastawianie widza na coś, co nigdy nie nadejdzie, a zatem: zawiedzenie wykreowanych przez samych twórców oczekiwań. Gdyby Nuoc Chay Da Mon było kolejną cegiełką w opowieści, ocena byłaby wyższa. Jako zakończenie – sprawdza się po prostu nieźle.

Sezony

Sezon 1

  1. You Don’t Miss Your Water (10 września 2016)
  2. Figure Four (17 września 2016)
  3. A Mouthful of Splinters (24 września 2016)
  4. Seldom Realized (1 października 2016)
  5. Coffee Blues (8 października 2016)
  6. His Deeds Were Scattered (15 października 2016)
  7. Carnival of Souls (22 października 2016)
  8. Nuoc Cha Da Mon (29 października 2016)

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV