Repertuar kin Nowość Program TV

Timeless (2016)

Śr. ocena 7.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Timeless - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Timeless pod wieloma względami był ewenementem współczesnej telewizji. Jaki inny tytuł tyle razy powracał z martwych? Szkoda, że finał to zamknięcie wątków po łebkach i zlekceważenie tych. które były najciekawsze.

Timeless był przyjemnym, wesołym i przygodowym serialem. Naprawdę niezła rozrywka i dobry koncept, który zasługiwał na o wiele więcej, niż ostatecznie dostał. I niestety finał serialu to potwierdza, ponieważ twórcy podejmują szereg złych decyzji. Bardziej zależało im na tym, by zamknąć wątki, które w serialu nie działały, a kompletnie zlekceważyli te, które były najważniejsze.

Każdy z nas wiedział, że Rufus wróci. Twórcy nie kryli się z tym podczas promocji, więc pozostało pytanie, jak do tego doprowadzą? Okazuje się, że pomysł na to, to najlepsze, co ten finał ma nam do zaoferowania. Z jednej strony dostajemy ostateczne odkupienie win Flynna, który poświęcił się dla Rufusa. Z drugiej strony dobrze to spięto z postacią Jessiki i jej znaczeniem dla historii. Tym samym twórcy jednoznacznie mówią, że jeśli chcemy zmienić przeszłość, może to mieć zgubne konsekwencje. Przekonujące, zabawne i rozrywkowe podejście w tym wątku jest kluczem (kwestia pierwowzoru Zorro bardzo w stylu Timeless), a wykorzystanie tego do wyjaśnienia braku wskrzeszenia siostry Lucy ma w sobie troszkę wiarygodności. Jestem w stanie zrozumieć te motywacje. Nawet pomimo tego, że prawdziwe powody są po prostu podyktowane brakiem czasu ekranowego.

Ostatni odcinek rzuca bohaterów do Korei Północnej, gdzie Rittenhouse chce ich zabić. Szkoda tylko, że twórcom zależało w tym momencie na czymś zupełnie innym, niż budowaniu intrygi, emocji i niepokoju o los postaci. Większość tego odcinka to wałkowanie nudnego wątku romantycznego w sposób błahy, pusty i obojętny. Wszyscy wiedzieliśmy, że Wyatt i Lucy skończą razem, ale czy naprawdę trzeba było poświęcić na to aż tyle czasu ekranowego? To samo z rozwiązaniem problemów w związku Rufusa z Jiyą. Takim sposobem dostajemy nijaki romans, który szybko buduje monotonność i brak satysfakcji z seansu. Nie tego oczekiwałem po finale.

Być może, gdyby te wątki romantyczne stanowi przeciwwagę dla zamknięcia walki z Rittenhouse, dałoby się to dobrze zgrać i tworzyłoby to satysfakcjonującą całość. A tu niczego takiego nie dostajemy, bo wątek Rittenhouse doczekał się prostego, banalnego i strasznie szybkiego zakończenia. Ot, tak, raz dwa bohaterowie trafiają do bazy, zabierają Emmę i szczęśliwe zakończenie, bo w ojcu Lucy odezwały się rodzicielskie odczucia. Trudno nie kryć rozczarowania, gdy twórcy poświęcili większość odcinka mdłym romansom, praktycznie olewając główny wątek serialu.

Zmarnowany też został potencjał Lucy i Wyatta z dalszej przyszłości. Wybrano ten motyw do tego, by usprawiedliwić powstanie słynnego dziennika pisanego przez bohaterkę. Nie przeczę ten wątek dobrze spięto z fabułą i ostatecznie doprowadziło do przekazania go Flynnowi. Sensownie też wyjaśniono, dlaczego bohaterowie nie mogą przebywać ze sobą w tej samej linii czasowej. Jednak mam dziwne wrażenie, że to usprawiedliwienia wymyślone naprędce, bo trzeba to jakoś zamknąć. Zresztą to nie jedyny problem finału – twórcy kompletnie zlekceważyli wątek mocy Jiyi. Zero wyjaśnienia i jakiekolwiek nawiązania do tego wątku.

Timeless zakończył się na dwóch sezonach. I chociaż jest to rzecz lekka i przyjemna, nawet warta tego czasu, to zakończenie pozostawia z niesmakiem i niedosytem. Na szybko, tanio (sceny w Korei Północnej w śniegu sztucznie wyglądały, kiepsko oświetlenie mówiło wyraźnie, że to sztuczny śnieg położony w studiu) i bez satysfakcji. Finał to rozczarowanie i choć dobrze, że twórcy dostali szansę zamknięcia tej historii, jestem przekonany, że ją zmarnowali.

Sprawdź, gdzie obejrzeć ten i inne seriale w VOD na stronie vod.naekranie.pl

Pokaż całą recenzję

Obsada

Lucy Preston
Wyatt Logan
Garcia Flynn
Mason Lark
Anthony Bruhl

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale maja 2018 – wyniki głosowania czytelników

W maju na małym ekranie działo się wiele dobrego i niewątpliwie swój udział w wysokiej…

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale marca 2018 – wyniki głosowania czytelników

W marcu na małym ekranie działo się wiele dobrego, ale nie był to tak mocny…

Norbert Zaskórski
-

Premiery seriali 2018 (styczeń-czerwiec). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2018 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Michał Kujawiński
-

Seriale na marzec 2018 – nowe tytuły i kolejne sezony

Mamy marzec, więc czas na nowe premiery serialowe, którymi będziemy zachwycać się w najbliższym miesiącu.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.