Undone (2019-2019)

Undone

Nowy serial animowany dla dorosłych, którego twórcami są Kate Purdy oraz Raphael Bob-Waksberg, showrunner kultowej już produkcji BoJack Horseman. Projekt bada elastyczną naturę rzeczywistości przez pryzmat głównej bohaterki, Almy. Dziewczyna po wypadku samochodowym, w którym cudem uniknęła śmierci, nabywa nowych umiejętności związanych z materią czasu. Dzięki nim pragnie odkryć tajemnicę związaną ze śmiercią jej ojca. W roli głównej Rosa Salazar.

Trailery i materiały wideo

Undone - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Undone świetnie łączy bowiem umiejętności aktorów z ogromną wyobraźnią i kunsztem grafików odpowiedzialnych za animację. Rosa Salazar i reszta obsady nie muszą grać tylko głosem, oni faktycznie byli na planie i odgrywali swoje sceny, a specjaliści nałożyli na nich efekty specjalne oraz niezwykle barwne tła. W efekcie sprawia to, że animację Amazona możemy odbierać na wielu poziomach, a dodatkowo doświadczamy coś, czego nie dałoby się zrobić przy okazji standardowego aktorskiego serialu.

W centrum wydarzeń jest Alma, która cudem uniknęła śmierci w wypadku samochodowym. Z jego przyczyny nabyła jednak umiejętności związane z materią czasu. Dzięki nim spróbuje odkryć tajemnicę związaną ze śmiercią jej ojca. Za sterami animacji stanęła Kate Purdy oraz Raphael Bob-Waksberg, showrunner kultowej już produkcji BoJack Horseman. Mogliśmy zatem spodziewać się, że poziom produkcji będzie wysoki, ale rzeczywistość przerosła oczekiwania. 

Początkowo można mieć wątpliwości o zasadność stosowania animacji, ale wizualne fajerwerki przychodzą od momentu wypadku głównej bohaterki i nie opuszczają nas do ostatnich minut serialu. Zabawa obrazami i rzucanie bohaterką po liniach czasowych jest niezwykle atrakcyjne, ale nie tylko na tym skupiają się twórcy. W Undone poświęcono też wiele miejsca na rodzinne tarcia, relacje bohaterów i radzenie sobie z utratą bliskiej osoby. Przy tym nie stanowi to jedynie tła dla popisów ekspertów od wizualnych sztuczek, bo te stanowią tylko dopełnienie znakomicie napisanej historii.

W serialu Amazona prócz dramatu i science fiction, mamy także wplecioną intrygę i śledztwo prowadzone przez główną bohaterkę, która stara się odkryć prawdę o śmierci swojego ojca. Jest to bardzo wyraźny motyw tego sezonu, ale paradoksalnie nie wypada najlepiej. Kiedy z czasem lepiej poznajemy pojawiającego się w głowie bohaterki ojca (Bob Odenkirk), a także dodatkowe poszlaki, szybko okazuje się, że zabrakło może jednego odcinka więcej, aby należycie domknąć ten wątek. Nie wchodząc w spoilery - zabrakło kilku minut wyjaśnienia, dlaczego bohaterka wciąż pragnie realizować swój cel. Jest to jednak niuans, bo przez osiem krótkich odcinków, zostajemy maksymalnie zaangażowani w całą historię i trudno jest oderwać wzrok od ekranu. 

Polecam oglądać serial na możliwie jak największym ekranie, ponieważ wizualnie naprawdę jest to znakomita robota. Zmieniające się obrazy i próba opanowania mocy przez Almę to świetna uczta dla oczu. Wspominałem wyżej, że tworząc serial, aktorzy rzeczywiście odgrywali swoje sceny - widzimy to poprzez mimikę i zdecydowanie najlepiej radzi sobie z tym Rosa Salazar, doświadczona w tego typu technologi dzięki udziale w filmie Alita: Battle Angel. Trudno oderwać wzrok od jej animowanej postaci, która mimo specyficznego stylu wygląda jakby była prawdziwa i każdy jej ruch gałką oczną, ustami, a nawet policzkami jest widoczny. 

UndoneŹródło: Amazon

Undone niekiedy wykorzystuje swój koncept do mylenia widzów i zmusza do zadawania pytań o zasadność wszystkiego, co widzimy na ekranie. Ta zabawa jest naprawdę intrygująca, choć pod koniec zbyt łatwo wykłada pewne karty na stół, sugerując nam pewne rzeczy. To jednak, znowu tylko zabawa i sama końcówka serialu jest perfekcyjna i pozostawia nas z kolejnymi pytaniami, na które pewnie sami będziemy musieli odpowiedzieć. To było znakomite dopełnienie sposobu, w jaki prowadzona była narracja tego serialu. Pomijając słabsze momenty w prowadzonym śledztwie i lekkie skrótowe jego potraktowanie, to całość jest naprawdę znakomita i niezwykle angażująca. 

Wciągająca, wizualnie piękna i niezwykle widowiskowa przygoda z fantastyczną główną bohaterką - tak w skrócie można opisać Undone. Bardzo dobrze, że Amazon zdecydowało się na taki eksperyment, bo serial ten ma naprawdę olbrzymi potencjał, aby szerzej zaistnieć i stać się jedną z lepszych tego typu animowanych seriali dla dorosłych. Wcześniej zastosowano to w kinie, tworząc Walc z Baszirem czy nasz polski Jeszcze dzień życia, ale tak kosztowne i widowiskowe produkcje mogą też zdominować telewizję. Animacja jest wspaniałym narzędziem do opowiadania historii, których nie dałoby się przekazać za pomocą tradycyjnej formy. Undone jest tego znakomitym dowodem. 

Sezony

Sezon 1

  1. Episode #1.1 (13 września 2019)
  2. Episode #1.2 (13 września 2019)
  3. Episode #1.3 (13 września 2019)
  4. Episode #1.4 (13 września 2019)
  5. Episode #1.5 (13 września 2019)
  6. Episode #1.6 (13 września 2019)
  7. Episode #1.7 (13 września 2019)
  8. Episode #1.8 (13 września 2019)

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV