Amerykańskie wojsko pokazało, do czego wykorzystuje gogle HoloLens
Pod koniec ubiegłego roku sieć obiegła intrygująca wieść. Okazało się, że US Army zainwestuje blisko pół miliarda dolarów w zestawy rzeczywistości rozszerzonej od Microsoftu. Wiemy już, do czego zostaną użyte.
Pod koniec ubiegłego roku sieć obiegła intrygująca wieść. Okazało się, że US Army zainwestuje blisko pół miliarda dolarów w zestawy rzeczywistości rozszerzonej od Microsoftu. Wiemy już, do czego zostaną użyte.
Armia niezbyt chętnie dzieli się swoimi nowinkami technologicznymi. Od czasu do czasu dziennikarzom uda się jednak dowiedzieć, co dzieje się na poligonie. Takie szczęście spotkało ostatnio redaktorów CNBC, którzy mieli okazję przekonać się, jak amerykańscy wojskowi wykorzystują gogle Microsoftu, w które pod koniec 2018 roku zainwestowano 479 mln dolarów.
Podczas kręcenia reportażu armia ujawniła wczesną wersję Integrated Visual Augmentation System, zmodyfikowanych gogli HoloLens 2 przystosowanych do szkolenia żołnierzy. Jak wynika z relacji dziennikarzy CNBC, którzy uczestniczyli w prezentacji, korzystanie z tego sprzętu przypomina grę w Call of Duty: Modern Warfare w prawdziwym świecie. Dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej każdy z "graczy" może w dowolnym momencie skorzystać z kompasu bądź minimapy pokazującej położenie sojuszniczych jednostek. Co ciekawe, gogle wyświetlają nawet wirtualny celownik. A dzięki zintegrowanej kamerze termowizyjnej żołnierze mogą widzieć w ciemności zupełnie tak, jakby nosili klasyczne noktowizory.
System IVAS opracowano z myślą o usprawnieniu procesu szkolenia nowych rekrutów i lepszym przystosowaniu ich do pracy w stresogennych warunkach. System współpracuje z licznymi czujnikami biometrycznymi, które kontrolują parametry życiowe użytkownika, a instruktorzy pozostają w nieustannym kontakcie z żołnierzami. Dzięki temu mogą monitorować ich poczynania, wydawać instrukcje i tłumaczyć, jak najlepiej wykonać daną misję.
HoloLensy obecnej generacji są jednak zbyt duże, aby sprawdziły się na polu bitwy, dlatego na razie będą służyły wyłącznie w procesie szkolenia. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości podobny sprzęt nie trafi do regularnej służby podczas misji. Przedstawiciele armii liczą na to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zminiaturyzować tę technologię do tego stopnia, aby gogle AR przybrały formę klasycznych okularów przeciwsłonecznych.
Ryan McCarthy, Podsekretarz w Departamencie Armii Stanów Zjednoczonych, wykorzystał to spotkanie do studzenia krytyki wymierzonej w firmy technologiczne, które angażują się w rozwój wojskowości. Według niego zastosowanie takich rozwiązań jak IVAS nie doprowadzi do eskalacji konfliktów na świecie, jak twierdzą krytycy Microsoftu. Uważa on, że IVAS może nawet wpłynąć na zmniejszenie ofiar cywilnych podczas prowadzenia działań wojennych. Z kolei jeden z żołnierzy zaangażowanych w testy stwierdził, że największą zaletą tej technologii jest to, że integruje w jednym miejscu wiele spośród rozwiązań, które już dziś są wykorzystywane w armii.
Reportaż CNBC można obejrzeć pod tym linkiem.
Źródło: Engadget / Zdjęcie: Microsoft
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat