Czarny telefon to najnowszy horror w reżyserii Scotta Derricksona, który zadebiutuje w kinach 24 czerwca. Reżyser w jednym z wywiadów powiedział, jaką przewagę mają horrory nad prawdziwym życiem.
Czarny telefon to horror od Universal Pictures oparty na opowiadaniu autorstwa Joe Hilla, znanego pisarza powieści grozy i syna Stephena Kinga. Za reżyserię odpowiada
Scott Derrickson, specjalista od horrorów, który powraca do tego gatunku właśnie w tym projekcie. W wywiadzie dla IndieWire przyznał, że jest "uzależniony" od prawdziwych historii kryminalnych i dostrzega ważną wartość w oglądaniu strasznych filmów jako rozrywki.
Opowiadanie Joe Hilla, które zainspirowało najnowszy horror Scotta Derricksona, nie jest oparte na prawdziwych wydarzeniach, ale nie zabraknie w tym filmie grozy. Bohaterem jest Finney Shaw, nieśmiały, ale sprytny 13-latek, który zostaje uprowadzony przez sadystycznego zabójcę i uwięziony w dźwiękoszczelnej piwnicy, gdzie krzyki na niewiele się zdadzą. Kiedy odłączony telefon na ścianie zaczyna dzwonić, Finney odkrywa, że słyszy głosy poprzednich ofiar zabójcy.
Twórca przyznał też, że jest uzależniony od gatunku true crime, czyli filmów, seriali i dokumentów traktujących o zbrodniach i inspirowanych faktycznymi wydarzeniami.
Jestem od nich uzależniony! (...) Nie ma takiego filmu dokumentalnego czy serialu o prawdziwych zbrodniach, którego bym nie widział. Widziałem wszystko. Co miesiąc oglądam wszystko, co nowego się ukazuje. Zazwyczaj oglądam wszystko, a już na pewno wszystko, co jest dobre.
Derrickson powiedział, że jego zdaniem duża część atrakcyjności oglądania kryminałów, szczególnie tych o seryjnych mordercach, jest zakorzeniona w "ich inności, obcej naturze postaci, która nie ma sumienia ani empatii. Socjopatyczna tajemnica tego zjawiska jest niezwykle fascynująca".
Jest w tym pewna cudowność i pewien dreszczyk emocji, który towarzyszy oglądaniu rekonstrukcji lub słuchaniu rekonstrukcji tego, jak takie rzeczy się dzieją, z bezpiecznego miejsca w domu, i odczuwaniu empatii dla tych ofiar, choć samemu nie jest się jedną z nich. Ale też większość dobrych filmów daje poczucie sprawiedliwości.
W tego typu produkcjach, widzimy najczęściej, że mordercy zostają schwytani i ponoszą klęskę, a także możemy śledzić mechanizmy i wydarzenia, które prowadzą ostatecznie zło do postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości. Reżyser został też zapytany, dlaczego tworzy kolejny horror, skoro na świecie dzieje się tyle strasznych rzeczy. Odpowiedział:
Moja odpowiedź zawsze brzmi: sztuka horroru nie jest wprowadzaniem większej ilości horroru do świata. To wprowadzanie do świata refleksji nad horrorem. Na świecie jest mnóstwo horroru, ale za mało jest liczenia się z tym, co straszne. Dla mnie kino grozy, literatura grozy, wszystko, co wiąże się ze sztuką gotycką, to sposób, by dotrzeć do niewypowiedzianego zła i zagrożeń tego świata, czy to w postaci lęków, strachu przed samym sobą, przed drugim człowiekiem, przed seryjnym mordercą, strachu przed naturą, przed tym, co może zrobić, przed tym wszystkim.
Czarny telefon -
premiera filmu w Polsce 24 czerwca w kinach.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h