Najlepsze filmy gangsterskie
Klimat filmów gangsterskich oddają mroczne interesy, narkotyki i przemoc. W połączeniu ze znakomitymi reżyserami, nic dziwnego, że historia produkcji z tego gatunku bogata jest w dzieła wybitne. Oto zestawienie tych, które zasłużyły na miano najlepszych.
Klimat filmów gangsterskich oddają mroczne interesy, narkotyki i przemoc. W połączeniu ze znakomitymi reżyserami, nic dziwnego, że historia produkcji z tego gatunku bogata jest w dzieła wybitne. Oto zestawienie tych, które zasłużyły na miano najlepszych.
Wydaje się, że oblicza gangsterów nie powinny budzić sympatii widza. Mamy przecież do czynienia z historiami przestępców i morderców, którzy nie zawsze ubierają się w elegancki garnitur. Kino gangsterskie towarzyszy jednak widzom od prawie stu lat, a dzięki atrakcyjnemu konceptowi oraz opiece genialnych reżyserów, nie nudzi do dziś. Przedstawiamy najlepsze filmy gangsterskie, które zdecydowanie warto poznać.
Scarface (1983)
Dzieło Briana De Palmy jest odnowioną wersją klasycznego kryminału z 1932 roku pod tym samym tytułem. Człowiek z blizną opowiada historię kubańskiego uciekiniera, Tony'ego Montany. Jego przyjazd do USA wiąże się z decyzją Fidela Castro, który w 1980 roku podczas tak zwanej akcji łączenia rodzin postanowił przy okazji wysłać do Stanów Zjednoczonych ponad dwadzieścia pięć tysięcy kryminalistów wszelakiego pokroju. Wśród nich był także główny bohater. Montana wraz ze swoim przyjacielem Manolo Rayem przenosi się do Miami i dość szybko zdobywa zieloną kartę w zamian za drobną przysługę oddaną gangsterowi. Niesamowita kreacja bohatera odegranego przez Ala Pacino, doczekała się u wielu widzów statusu postaci kultowej.
Carlito's Way (1993)
Dziesięć lat po Człowieku z blizną, Brian De Palma postanowił potwierdzić, że jest jedną z największych ikon kina gangsterskiego i stworzył kolejne wielkie dzieło z Alem Pacino w roli głównej. Życie Carlita, pomimo tego że zalicza się do kina gangsterskiego, pod wieloma względami wyróżnia się na tle pozostałych filmów z tego gatunku. Nie jest to historia jak w Chłopcach z ferajny o stawaniu się gangsterem. Widzimy raczej zerwanie ze swoją kryminalną przeszłością. Życie Carlita opowiada o lojalności, marzeniach i konsekwencjach naszych czynów, które mogą ciągnąć się za nami do ostatnich dni życia.
Mean Streets (1973)
Wtedy jeszcze nikomu nie znany Scorsese ukazuje widzom miejsce w którym się wychował i społeczność zamieszkującą jedną z dzielnic Nowego Jorku. W Ulicach nędzy zobaczyć możemy jak rodził się wielki reżyserski talent - zauważalne są wszystkie jego obsesje, które doskonale zostały rozbudowane dopiero w następnych jego filmach: gangi, przestępczość, honor, katolicka wiara i problem grzechu. Bohaterami filmu jest grupa młodych chłopaków, którzy robią drobne przekręty, żyjąc na obrzeżach sycylijskiej i neapolitańskiej mafii. Historia przepełniona autobiograficznymi wątkami, czyni z tego filmu dzieło realistyczne i trzymające w napięciu.
Donnie Brasco (1997)
Agent FBI Joseph Pistone otrzymuje zadanie przeniknięcia w mafijne struktury i rozpracowania ich od środka. Historia warta poznania, by choć trochę zrozumieć agentów działających pod przykrywką. Utrata kontaktu z rodziną i bliskimi, to tylko niektóre z wyrzeczeń. Narastają wątpliwości, aż wreszcie główny bohater grany przez Johnny'ego Deepa nie wie, po której stronie stanąć. Życia pełnego trudnych decyzji i rezygnowania z wielu rzeczy, nie rekompensują żadne pieniądze czy ordery. Dzięki niebanalnej fabule, historia przedstawiona jest bardzo wiarygodnie, a widz angażuje się w rozterki i dylematy głównego bohatera.
Pulp Fiction (1994)
Trzy historie przedstawione w niechronologiczny sposób łączące się jednak w spójną całość, śmietanka doskonałych aktorów, niebanalne dialogi, które zapadają w pamięć, a także rzadko spotykany humor głównych bohaterów tworzą specyficzny klimat tego filmu. Tarantino w swoim stylu prezentuje tu gatunkową mieszankę. Trudno zatem sklasyfikować jego dzieło jako film gangsterski. Występuje tu jednak na tyle dużo charakterystycznych elementów dla tego gatunku, że można się o taką interpretacje pokusić. Na najwyższe uznanie zasługuje nie tylko reżyser i scenariusz, ale także cała obsada aktorska i strona artystyczna filmu, w którą swoją cegiełkę dołożył Polak - Andrzej Sekuła.
Trylogia The Godfather zostanie wyemitowana na antenie Paramount Channel (18, 19 i 20 czerwca, o godzinie 20:00).
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat