Rachel Weisz – angielska róża
Kilka miesięcy temu skończyła 42 lata, a w jej filmowym dorobku znajduje się ponad pięćdziesiąt tytułów. Niespełna rok temu wzięła ślub z Agentem 007 (Danielem Craigiem). Przed Wami Rachel Weisz.
Kilka miesięcy temu skończyła 42 lata, a w jej filmowym dorobku znajduje się ponad pięćdziesiąt tytułów. Niespełna rok temu wzięła ślub z Agentem 007 (Danielem Craigiem). Przed Wami Rachel Weisz.
Urodzona i wychowana na Westminsterze, Weisz dorastała w rodzinie o żydowskich korzeniach. Rodzice trafili do Anglii na chwilę przed wybuchem II wojny światowej, uciekając przed postępującym Holokaustem. Już w wieku lat czternastu sporadycznie pojawiała się na pokazach mody w roli modelki. Przyszła aktorka po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w roku 1984, kiedy to otrzymała propozycję zagrania w „Królu Dawidzie” u boku Richarda Gere’a. Weisz ostatecznie ją odrzuciła. Jeśli wierzyć pogłoskom, nie chciała czuć się „inna” wśród szkolnych rówieśników. Kariera aktorki rozpoczęła się na dobre w trakcie studiów w Trinity Hall Uniwersytetu w Cambridge. Chwytała się licznych studenckich projektów, uczestnicząc w rozwoju teatralnej grupy Talking Tongues, wyróżnionej przez The Guardian za jedną ze sztuk na Festiwalu Edynburskim.
Na telewizyjnym ekranie zadebiutowała w roku 1992, pojawiając się w „Advocates II”. Później przyszła seria gościnnych występów w brytyjskich serialach. Zagrała w odcinku „Twilight of the Gods” detektywistycznego serialu pt. „Inspector Morse” oraz w emitowanym na BBC mini-serialu „Scarlet and Black”, gdzie poznała jeszcze równie niedoświadczonego Ewana McGregora.
[image-browser playlist="600397" suggest=""]Reakcja łańcuchowa (1996)
Na filmowy debiut nie pozwolono jej zbyt długo czekać – w roku 1994 Rachel zagrała jedną z ról w „Maszynie śmierci”, jednocześnie epizodycznie pojawiając się w kolejnych serialach telewizyjnych – „White Goods”, „Seventeen” i „Screen Two”. Pierwsza poważna propozycja, przyszła w roku 1996. Weisz wystąpiła w „Reakcji łańcuchowej” u boku Morgana Freemana, Keanu Reeves’a i Briana Coxa. Film opowiada o grupie naukowców pracujących nad wykorzystaniem wody, jako źródła energii. Akcja nabierała rozpędu, gdy dochoszło do morderstwa jednego z pracowników laboratorium.
Gdy miałam 19 lat, pewien amerykański agent doradzał mi zmianę mojego nazwiska
Jeszcze tego samego roku zagrała u nagrodzonego Oscarem reżysera Bernardo Bertolucciego w filmie „Stealing Beauty”. Po występie w tej produkcji, po raz pierwszy została okrzyknięta tzw. „angielską różą” – w ten sposób tytułuje się młodziutkie Angielki o delikatnej, jasnej cerze. W roku 1997 Rachel dostała pierwszoplanową rolę w „Kochankach sztormowego morza”, w którym zagrali również Vincent Perez i Ian McKellen. Film o zakochanej parze, która poznaje się w małej, XIX-wiecznej angielskiej miejscowości nie przyniósł aktorce zbytniego rozgłosu, ale utorował jej drogę na plany kolejnych produkcji.
[image-browser playlist="600398" suggest=""]Mumia (1999)
Jeszcze przed końcem XX wieku, Rachel Weisz doczekała się roli, która przyniosła jej rozgłos w filmowym światku. W roku 1999 studio Universal zdecydowało się na realizację pierwszej części „Mumii”, a młodziutkiej aktorce przypadła jedna z głównych rol. Wcieliła się w postać Evelyn Carnahan, jednej z osób które przyczyniły się do „wybudzenia” blisko 3000 letniej mumii ukrytej w czeluściach podziemnego Egiptu. Rolę archeologa i pierwotnego odkrywcy grobowca zagrał Brendan Fraser. Wysokobudżetowa produkcja doczekała się w roku 2001 kolejnej części, która odniosła jeszcze większy sukces finansowy. W tymże samym roku, Weisz zagrała w „Kropli słońca” u boku Ralpha Fiennesa i Williama Hurta. Obraz węgierskiego reżysera Istvana Szabo, opowiada historię żydowskiej rodziny ukazaną z punktu widzenia mężczyzn trzech kolejnych pokoleń owej familii.
Prawdziwą szansą na zaprezentowanie aktorskich zdolności Weisz dostała w roku 2001. Jean-Jacques Annaud stworzył jeden z najciekawszych dramatów wojennych w historii hollywoodzkiego kina – „Wroga u bram” – opowiadającego o obronie Stalingradu. Już trochę bardziej rozpoznawana Weisz, wypadła znakomicie na tle takich sław jak Ed Harris i Jude Law. Zresztą za rolę otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Mniej więcej w tym samym czasie, starała się o rolę w „Dzienniku Bridget Jones”, jednak ta ostatecznie przypadła Renee Zellweger.
[image-browser playlist="600399" suggest=""]Wróg u bram (2001)
Rok później pojawiła się u Chrisa i Paula Weitzów w „Był sobie chłopiec” zawracając w głowie Willowi granemu przez Hugh Granta. W 2003 roku zaliczyła pierwszy, poważny kryminał w swojej karierze – „Przekręt doskonały”. Film opowiadał o grupie kanciarzy i oszustów, którzy szykują się do dużego i zuchwałego „skoku”.
Wiele osób odbierając Oscara, mówi, że czują się spełnione, ale dla mnie oznaczało to raczej początek drogi. Chcę się cały czas rozwijać.
Lata 2005-2006 okazało się dla Weisz nad wyraz owocne. Najpierw wraz z Keanu Reevesem pojawiła się w zdobywającym ogromną popularność „Constantine”, opowieści o mrocznych istotach, duchach i demonach, która tak naprawdę zapoczątkowała późniejszą lawinę ekranizacji komiksowych powstających w Hollywood. Tego samego roku zagrała najważniejszą rolę w swojej dotychczasowej karierze filmowej. Twórca porażającego „Miasta Boga” - Fernando Meirelles, podjął się adaptacji powieści Johna le Carré pt. „Wierny ogrodnik”. Role Justin i Tessy Quale, pary brytyjskich dyplomatów wokół których toczy się akcja dramatu, przypadły kolejno Ralphowi Fiennesowi i Weisz. Rachel, w pełni zasługująca już na miano filmowej gwiazdy, chociaż wciąż mocno kibicująca kinu niezależnemu, otrzymała Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. Niesiona falą wyjątkowo udanych produkcji, występiła w „Źródle” – obrazie reżyserowanym przez Darrena Aronofsky’ego, męża aktorki i ojca jej dziecka. Złożona historia, opowiada o życiu z różnych perspektyw. Całość rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych. Teoretycznie niezależne wątki, ostatecznie składały się w płynną refleksję nad ludzką egzystencją.
[image-browser playlist="600400" suggest=""]Źródło (2006)
W 2007 Weisz wraz z Judem Law, Norah Jones i Natalie Portman wystąpiła w „Jagodowej miłości” chińskiego wirtuoza kina – Kar Wai Wonga. Pierwszy anglojęzyczny obraz tego reżysera nie spełnił zawyżonych oczekiwań większości odbiorców. Mimo tego, warto zwrócić nań uwagę chociażby ze względu na ścieżkę dźwiękową, która świetnie komponuje się z obrazami ukazywanymi na ekranie.
Kolejne lata to występy w takich produkcjach jak komedia „Na pewno, być może”, „Agora” – dramat historyczny osadzony w świecie starożytnym, opowiadający o miłości niewolnika względem swojej pani, oraz „Nostalgia anioła”. Ostatni z wymienionych filmów, to długo oczekiwane dzieło Petera Jacksona oparte na powieści pod tym samym tytułem. Historia skupiła się wokół brutalnie zgwałconej i zamordowanej dziewczynki, obserwującej z nieba dalsze losy swojej rodziny i przyjaciół.
W roku 2010 aktorka pojawiła się tylko w „Ryzykantce” - historii policjantki, która działając w szeregach ONZ rozpętuje aferę związaną z handlem kobietami trafiającymi do domów publicznych. Krótka przerwa w pracy miała prawdopodobnie silny związek z jej życiem prywatnym. W tym właśnie roku oficjalnie Weisz i Aronofsky ogłosili, że od kilku miesięcy są w stanie separacji. Aktorka nie potrzebowała dużo czasu, by ponownie związać się z kimś pracującym w branży filmowej. Już 22 czerwca 2011 roku, Rachel i Daniel Craig poprzysięgli sobie wierność do grobowej deski w trakcie kameralnego ślubu w gronie kilku najbliższych osób. Kilka miesięcy później, do kin trafił thriller pt. „Dom snów”, w którym para aktorów zagrała małżeństwo próbujące zmierzyć się z konsekwencjami przeprowadzki do „przeklętego” domu, w którym wcześniej dokonano morderstwa.
[image-browser playlist="600401" suggest=""]Dom snów (2011)
Rok 2011 to również premiera polityczno-szpiegowskiego thrillera telewizyjnego „Ósma strona”, w którym Weisz ponownie spotkała się na planie z Ralphem Fiennesem. Za swój występ aktorka otrzymała nominację do nagrody Satelita. Produkcja dostała również wyróżnienia za najlepszy film telewizyjny i najlepszego aktora dla Billa Nighy’ego.
Nie jestem odważna. Jestem marzycielką, opowiadam historie. Nigdy nie zrobiłam nic zuchwałego lub niepożytecznego. Żyję własnymi marzeniami i dodatkowo mi za to płacą. Przebieram się i udaje kogoś, kim nie jestem... to naprawdę niesamowite życie.
Niebawem, bo już 10 sierpnia, będziemy mieli okazję oglądać Weisz w „Dziedzictwie Bourne’a”. Z filmem wiążą się spore oczekiwania, zwłaszcza dlatego, że dwie ostatnie części przygód Bourne’a Paula Greengrassa postawiły kino akcji na bardzo wysokim poziomie. Obraz z Jeremym Rennerem i Edwardem Nortonem to pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku. W przyszłym roku zobaczymy Weisz w najnowszej produkcji Sama Raimiego, opowiadającej o latach młodości Czarnoksiężnika Oz, który przypadkowo w wyniku wypadku w trakcie lotu balonem trafia do krainy Oz.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat