Jestem mordercą (2016)

Jestem mordercą

Jestem mordercą to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.

Trailery i materiały wideo

Jestem mordercą - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Maciej Pieprzyca w 1998 roku stworzył film dokumentalny pod tym samym tytułem, który przedstawiał historię seryjnego mordercy o pseudonimie Wampir (grasował on w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku), a teraz przyszedł czas na fabułę opartą na tych faktach. Niektóre elementy, wątki oraz nazwiska zostały zmienione na potrzeby filmu, ale większość wydarzeń rozgrywa się zgodnie z prawdą. Świadomość tego, że to, co oglądamy, jest tak mocno związane z faktami, działa dodatkowo na odbiór.

Kluczem jednak jest to, jak reżyser opowiada tę historię - a robi to w sposób wręcz rewelacyjny. Dzięki odpowiednim zabiegom cały czas jesteśmy trzymani w napięciu i niepewności, bo jeśli nie znamy faktów, nie wiemy, w jaki sposób to wszystko się zakończy. Twórca skutecznie zbija widza z tropu i pozostawia cały wydźwięk opowieści do interpretacji. Czy ten człowiek naprawdę był winny, czy to tylko manipulacja milicji? To działa wyśmienicie, bo powoduje, że chce się rozmawiać o Jestem mordercą i analizować wszelkie niuanse, które opierają się na naszych wyobrażeniach.

Odtworzenie rzeczywistości lat 70. jest wręcz perfekcyjnie. Rzadko kiedy w polskim kinie pojawia się film, który w takich szczegółach byłby w stanie utrzymać iluzję fabuły osadzonej w tym okresie. Wszystko wygląda znakomicie, ma swoje miejsce i jest perfekcyjnie dopracowane. Nie mówię tutaj tylko o scenografii, pojazdach czy otoczeniu, ale też o bohaterach, ich wyglądzie oraz przede wszystkim zachowaniu pasującym do tamtych czasów.

Jestem mordercą nieźle zrywa też z trendem "ciągle ci sami aktorzy" w polskim kinie. Mamy nowe, nieograne twarze za wyjątkiem Piotra Adamczyka, znakomitej Agaty Kuleszy (ta kreacja jest tak inna od jej poprzednich ról, że aż miło się patrzy!), Michała Żurawskiego i Magdaleny Popławskiej. Na osobne wspomnienie zasługuje Arkadiusz Jakubik w roli oskarżonego Kalickiego, który tworzy nadzwyczajną, wyjątkową kreację, pełną emocji i sprzeczności. Ciekawe jest to, że w głównej roli zagrał nieznany szerszej publiczności Michał Haniszewski, który fenomenalnie ukazuje destrukcyjny wpływ śledztwa i rzeczywistości PRL na jego osobę. Tak naprawdę słowa uznania należą się wszystkim członkom obsady - spisują się znakomicie i nawet ograny Piotr Adamczyk nie jest kimś, kto mógłby w jakikolwiek sposób przeszkadzać. Mocny element filmu.

Na widza czeka dobre tempo, sporo humoru, który znakomicie wpasował się w konwencję i nawet na chwilę nie wybijał z rytmu, emocje oraz rozrywkowy wydźwięk, który sprawia, że jest to dzieło, obok którego nie można przejść obojętnie. Często polskie thrillery bardzo chcą być utrzymane w stylu amerykańskim - Jestem mordercą takie nie jest. Pokazuje własny, unikalny styl i poziom napięcia, rozrywki oraz frajdy, jakiego szukamy w najlepszym kinie.

Recenzja została pierwotnie opublikowana 22 września 2016 roku

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w TV

TVP Polonia

26 stycznia 2020 o 22:40

TVP Polonia

27 stycznia 2020 o 04:20

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Richard Dean Anderson

Richard Dean Anderson

ur. 1950, kończy 70 lat

Sonita Henry

Sonita Henry

ur. 1977, kończy 43 lat

Jack Reynor

Jack Reynor

ur. 1992, kończy 28 lat

Jeanne Moreau

Jeanne Moreau

ur. 1928, kończy 92 lat

Ewen Bremner

Ewen Bremner

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV