Earl i ja i umierająca dziewczyna (2015)

Me and Earl and the Dying Girl

Earl i ja i umierająca dziewczyna

'Earl i ja i umierająca dziewczyna' to wyróżniona nagrodami jury i publiczności na festiwalu Sundance 2015, entuzjastycznie przyjęta przez amerykańskich krytyków ekranizacja powieści Jesse Andrewsa, którą wyreżyserował Alfonso Gomez-Rejon ('Glee', 'American Horror Story'). Greg jest uczniem ostatniej klasy liceum, który unika głębszych związków i próbuje zachować anonimowość, wtapiając się w tłum. Nawet swego nieodłącznego towarzysza, Earla, z którym realizuje amatorskie parodie słynnych filmów, nazywa nie najlepszym przyjacielem, a ”współpracownikiem”. Jego życie zmieni się na zawsze, gdy za namową matki zdecyduje się dotrzymywać towarzystwa Rachel, szkolnej koleżance, u której zdiagnozowano raka…

Najnowsza recenzja redakcji

Gdyby chcieć się zastanowić nad tym, ile mieliśmy już filmów o procesie choroby i w ostateczności o umieraniu, można by zrobić całkiem pokaźną listę. To temat, który zawsze będzie poruszał i fascynował kolejnych twórców, tak jak zrobił to z Alfonso Gomezem-Rejonem. Earl i ja i umierająca dziewczyna skupia się na relacji łączącej nastoletniego Grega z umierającą na białaczkę Rachel. To historia przyjaźni, która miała się nigdy nie wydarzyć, ale skoro już zaistniała, to jej siła rażenia była potężna. Tak samo jak siła rażenia tego filmu.

To, co wyróżnia film Rejona, to przede wszystkim fakt, że nic on sobie nie robi z obowiązkowej konwencji, jaką powinien być tutaj romans. W Earl i ja i umierająca dziewczyna w ogóle nie chodzi o pytanie "kocha czy nie kocha", a nawet więcej: ono w ogóle nie zostaje postawione. Reżyser zwodzi widza i robi to perfekcyjnie, ironizując i uśmiechając się z politowaniem na jakiekolwiek nadzieje widza na filmowy romans. To coś całkiem przeciwnego do tego, co w pokazano w Gwiazd naszych wina, i co ostatecznie zabiło ten film.

Rejon znakomicie bawi się formą, używając wszelkich dostępnych mu środków. Duże znaczenie ma sposób kadrowania, wykorzystywanie muzyki, gra światłem. Szczególnie w pierwszej połowie filmu wygląda to jak popis reżysera - tyle że nim nie jest. Rejon nie traci bowiem ani na chwilę z oczu tego, co jest najważniejsze, czyli relacji między bohaterami i opowieści o rytuale przejścia. Forma jest intensywna, ale nie przykrywa jeszcze bardziej intensywniejszej treści. Sprawia jedynie, że całość jest niesamowicie mocnym doznaniem.

Siłą filmu Earl i ja i umierająca dziewczyna jest także naturalna gra aktorska, przeszyta emocjami, które możemy oglądać na twarzach Olivii Cooke i Thomasa Manna. Rejon nie pozostawia wątpliwości - najważniejsi są dla niego bohaterowie, to oni mają być podstawowym środkiem wyrazu. I tak się dzieje. Sceny pomiędzy Rachel i Gregiem zawsze są jakieś - zabawne, wzruszające, pełne złości czy powagi. Earl i ja i umierająca dziewczyna dodatkowo garściami czerpie z popkultury, bo głównym hobby Grega i jego przyjaciela, Earla, jest kręcenie krótkich filmików, które stanowią parodię znanych dzieł filmowych.

Czytaj także: „Sufrażystka”: W hołdzie – recenzja

Mówić o umieraniu w sposób pozbawiony patosu, lekki i ożywczy to najlepszy i jednocześnie najtrudniejszy sposób. To widać także i tutaj, ponieważ Rejon sam sobie wcisnął hamulec. W pewnym momencie pod koniec porzuca lekką konwencję filmu, jakby zdał sobie nagle sprawę, że może to tak jednak nie wypada mówić o śmierci, i zafundował nam przyciężkawą końcówkę. Trochę szkoda, bo gdyby nie to, ten film byłby jeszcze lepszy. Ale i tak - Earl i ja i umierająca dziewczyna to pozycja obowiązkowa do obejrzenia. W gatunku young adult od dawna nie było czegoś tak dobrego. Jak zwykle publiczność z Sundance się nie myliła - to film, który zasłużył na wygraną.

Za akredytację na AFF dziękujemy telewizji Ale kino+.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Zobacz w kinach

Brak emisji w mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Cena

John Cena

ur. 1977, kończy 42 lat

Andrew Kreisberg

Andrew Kreisberg

ur. 1971, kończy 48 lat

Melina Kanakaredes

Melina Kanakaredes

ur. 1967, kończy 52 lat

Gemma Whelan

Gemma Whelan

ur. 1981, kończy 38 lat

Wojciech Zieliński

Wojciech Zieliński

ur. 1979, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV