Repertuar kin Nowość Program TV

Obecność 2 (2016)

The Conjuring 2

Śr. ocena 7.4

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Obecność 2 - polski zwiastun #1

Najnowsza recenzja redakcji

Obecność to obecnie najlepsza seria horrorów kręcona w Hollywood. Potwierdza to zdecydowanie druga część, która co prawda nie dorównuje poprzedniej odsłonie, ale i tak bije na głowę legion innych współczesnych produkcji tego gatunku.

Kilka lat temu Obecność było filmowym objawieniem w kategorii filmów grozy. Pomysł by przybliżyć widzom postacie Eda i Lorraine Warrenów wypadł znakomicie, a odtwórcy tych ról Patrick Wilson i Vera Farmiga zagrali koncertowo. W końcu kino poznało bliżej najsłynniejszych badaczy zjawisk paranormalnych, którzy mieli na swoim koncie kilka słynnych spraw związanych z duchami. Pierwszy film skoncentrował się na jednym z takich dochodzeń, a swoim klimatem powalił na kolana wielbicieli gatunku. Po nakręceniu spin-offa zatytułowanego Annabelle, przyszedł czas na sequel Obecności, ale poprzeczka postawiona została bardzo wysoko. Stąd właśnie przeprowadzka do Anglii, mrocznej i deszczowej krainy drugiej połowy lat 70-tych.

Twórcy Obecność 2 wiedzieli doskonale, że proste odcinanie kuponów od sukcesu pierwszego filmu to droga na skróty, a fani nie wybaczyliby takiego potknięcia. W pracach nad sequelem dołożono wszelkich starań, by film był jeszcze lepszy, jeszcze bardziej zaskakujący, ale ciągle z klimatem i dwójką znakomitych bohaterów prowadzących kolejne tajemnicze śledztwo. Udało się! Obecność 2 to perfekcyjnie przeprowadzona operacja polegająca na stworzeniu horroru idealnego. Jej słabość względem pierwszej części polega jedynie na tym, że w sequelu chciano pokazać dużo, jeśli nie za dużo momentów strasznych i przerażających. Ich nagromadzenie jest boleśnie odczuwalne, ale przez to „Obecność 2 ogląda się z niesłabnącym napięciem i dreszczem oczekiwania na kolejne niespodzianki. Rozumiem tę chęć pójścia dalej i szanuję decyzję o podkręceniu nastroju grozy. W końcu ślepe kopiowanie uznane byłoby za marną kalkę i skończyłoby się dla sequela znacznie gorzej. Tymczasem okazało się, że takiego właśnie filmu oczekiwała masowa widownia spragniona horroru nakręconego na najwyższym poziomie. Potwierdza to kinowy sukces filmu.

Jesteśmy w Londynie w roku 1977. Niedawno Warrenowie rozwiązali sprawę domu z Amityville, bodajże swoje najsłynniejsze dochodzenie związane z opętaniem. Mógłby z tego powstać kolejny odcinek serii, ale Obecność 2 jedynie naświetla tą powszechnie znaną opowieść i przechodzi dalej, do kolejnej sprawy w dorobku Warrenów. Nawiedzony dom w jednej z dzielnic Londynu, samotna matka z czwórką dzieci i niesamowite zdarzenia nękające rodzinę. Wkroczenie Warrenów nie od razu przyniesie zamierzony skutek. Na widzów czeka wiele niesamowitych zwrotów akcji, pomysłów strasznych i przerażających, duchów niewidzialnych i tych zmaterializowanych. Nagromadzenie atrakcji podnosi jakość odbioru horroru do maksimum, choć ja wolę nieco mniej intensywnie odczuwane doznania.

Generalnie Obecność 2 to idealna gatunkowa robota, filmowa przyjemność obcowania z grozą, perfekcyjna i koronkowa robota scenograficzno-kostiumowa, z fantastycznie budowanym napięciem za pomocą pracy kamery, połączona w całość dzięki świetnym rozwiązaniom reżyserskim. Ta dbałość o drobiazgi, skupienie się na małych rzeczach, budowanie napięcia i wywołanie strachu nie jest powszechnie dostępną umiejętnością. Reżyser James Wan znakomicie porusza się w tej tematyce, a ja z niecierpliwością wypatruję już trzeciej części Obecności.

Wydanie Blu-ray

Fot. Empik
Fot. Empik

Ten film równie dobrze sprawdza się w kinie, co w domu. Oczywiście gatunek ten lepiej działa podczas wieczornego seansu, ale spróbowałem obejrzeć Obecność 2 w blasku dnia codziennego i… ponownie film ten zagrał znakomicie. Jakość wydania Blu-ray jest doskonała. Idealny obraz lśni czystością na ekranie, a każdy najmniejszy element dźwięku słychać perfekcyjnie. Składa się to na seans godny największych filmów grozy.

Bardzo dobrze wypadają materiały dodatkowe, w dodatku wszystkie zaopatrzone w polskie napisy.

Crafting The Conjuring 2 to 10-minutowy making of, w którym twórcy mówią o swoim szacunku dla horroru, co przeniosło się znakomicie na ekran kinowy. Wiele pochwał zbiera tutaj autor zdjęć filmowych Don Burgess, mający w swoim dorobku m.in. Forresta Gumpa, Kontakt i Księgę ocalenia. Długie ujęcia przygotowane przez twórców podkreślają jakość produkcji. Na planie filmu pojawiła się też prawdziwa Janet Hodgson.

The Enfield Poltergeist: Living the Horror to wspomnienie prawdziwej Janet Hodgson i jej siostry Margaret z tamtych przerażających wydarzeń. Zabiera tutaj też głos prawdziwa Lorraine Warren i inni świadkowie zajść. Bardzo dobry materiał, świetnie połączenie historii z teraźniejszością, a przerażenie na twarzy prawdziwej Janet wciąż jej nie opuszcza. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie wydarzenia opowiedziane w filmie miały miejsce w rzeczywistości.

Creating Crooked opowiada o tworzeniu jednej ze straszniejszych postaci, które pojawiają się w filmie. To jedna z takich właśnie postaci, specjalnie wymyślonych na potrzeby Obecności 2.

The Conjuring 2: Hollywood’s Haunted Stage to dość specyficzny materiał. Jego bohaterami są ludzie badający zjawiska paranormalne. Tym razem wybrali się na plan filmowy Obecności 2 w studiach Warner Bros. i poszukują kontaktu z duchami. Trochę naciągane, ale odwiedzenie piwnic Warner Bros. jest fajne.

The Sounds of Scary to oczywiście materiał o budowaniu muzyki i dźwięku w Obecności 2. Jak ważną odgrywa on rolę można się przekonać w filmie. Jeśli coś buduje atmosferę tego filmu w sposób szczególny, to właśnie jest to muzyka.

Deleted Scenes to zestaw scen usuniętych z filmu. Jest tam m.in. scena rozgrywająca się w domu, tuż po awarii pralki w piwnicy. Jest znakomita scena ze szkoły, w której Janet doświadcza upokorzenia ze strony najlepszej przyjaciółki. Te szkolne ujęcia mają też rozwinięcie w kolejnych scenach usuniętych. Nie jest ich niestety wiele, a całość trwa jedynie sześć minut.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Lorraine Warren
Janet Hodgson
Peggy Hodgson
Margaret Hodgson
Billy Hodgson
 

 

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
weekend
-

Zachwyty i rozczarowania 2018 roku – Michalina Reda

W minionych 12 miesiącach znalazło się kilka produkcji, które wzbudziły we mnie najsilniejsze emocje -…

Michalina Reda
-

Nowe filmy na wrzesień 2018: premiery kinowe w Polsce

Nadszedł wrzesień, a na ekrany kin wkraczają zupełnie nowe produkcje. Jak co miesiąc polecam Wam…

Michalina Reda
-

Najgłupsze zachowania bohaterów horrorów

Duża część horrorów nie grzeszy inteligencją, często za sprawą samych bohaterów i ich pozbawionego logiki…

Michalina Reda
1-

Najlepsze filmy na randkę. Podpowiadamy, co warto obejrzeć

Pomysłów na to, jak spędzić randkę, jest doprawdy nieskończenie wiele – dobrym wydaje się wspólne…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.