Terminator Genisys (2015)

Terminator Genisys

Niedaleka przyszłość. W roku 2029 John Connor stoi na czele podziemia, walcząc z zagrażającymi ludzkości cyborgami. W tej nierównej walce musi zmierzyć się z siłami przeszłości i… przyszłości. Aby zapewnić sobie życie, wysyła w przeszłość zaufanego porucznika Kyle’a Reese’a, który musi uratować matkę Connora przed śmiercią. Ale to, czego się dowiaduje, zmienia wszystko. Oprócz Ziemi A i Ziemi B istnieje jeszcze jedno uniwersum – C, które ma stać się miejscem dla ludzkości. Tymczasem SkyNet szykuje się do najpotężniejszej wojny w dziejach. Wojny, której celem jest zgładzenie gatunku ludzkiego. [opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Terminator Genisys Movie - Official Trailer

Terminator Genisys Movie - Trailer Tease

Najnowsza recenzja redakcji

Zawiodło kilka czynników, takich jak m.in.: zawiły scenariusz łączący kilka znanych motywów i próbujący dodać nowe założenia; powierzenie reżyserii Alanowi Taylorowi (nieudany Thor 2), który niestety jest tylko przeciętnym rzemieślnikiem i nie proponuje autorskich rozwiązań; silenie się na uzasadnienie powrotu Arnolda Schwarzeneggera; słaby występ kilku aktorów grających pozostałe główne role; efekty wizualne tylko na dobrym poziomie. Przede wszystkim jednak zrobiono złe założenia. Postawiono na widowisko kosztem historii i bohaterów - dokładnie odwrotnie, niż to miało miejsce w 1984 roku, kiedy kręcono pierwszego Terminatora.

Po obejrzeniu tej filmowej hybrydy, łączącej dotychczasowe Terminatory i dodającej nową jakość, wiadomo już, że reaktywacja tematu była tylko i wyłącznie nastawiona na zysk. Okazało się to także założeniem błędnym. W takich produkcjach trzeba patrzeć nieco szerzej, odważyć się na ryzyko, zrezygnować z kilku elementów, a zastąpić je nową jakością. Ekipa Terminator: Genisys nie odważyła się na takie kroki - postanowiono podążać sprawdzonym szlakiem, mając zapewne wiarę w słuszność podjętych decyzji i wypatrując w przyszłości kolejnych części tej serii. Po porażce nowego Terminatora zaplanowanych sequeli nie będzie.

Łączenie dwóch pierwszych Terminatorów z nowymi pomysłami nie wypada źle na kilku poziomach, ale jako całość nie przekonuje. Za dużo trzeba wyjaśniać przydługimi monologami, a to w takim filmie jest „zbrodnią”, która doprowadziła do ponad dwugodzinnego męczącego seansu. Scen akcji jest zdecydowanie za dużo i są one przeładowane efektami. Pomysł na samo Genisys jest chyba najlepszym z wszystkich, jakie tutaj wymyślono. To zagrożenie jest dziś bardzo znajome i oddaje obraz szaleństwa technologicznego, jakie towarzyszy nam na co dzień.

Zawodzą niestety elementy humorystyczne, których zadanie jest bardzo czytelne i na czasie, ale też zbyteczne w takim filmie. Nowego Terminatora chciano dostosować do wymogów dzisiejszej widowni, ale ta nie dała się oszukać i zapewne znacznie chętniej obejrzałaby Terminatora w wydaniu „hard”. Takim sposobem wskrzeszenie serii mogło się udać, ale niestety PG-13 na wiele nie pozwala – dostaliśmy więc prosty film rozrywkowy dla masowego odbiorcy. Szkoda straconej szansy na świetne kino science fiction.

Terminator Genisys - okładka Blu-ray
źródło: materiały prasowe

Wydanie Blu-ray

Można chwilę tylko pomarudzić nad jakością obrazu. Jest on doprowadzony do perfekcji, ale czasami zbyt ostre kadry powodują, że czujemy otaczającą nas sztuczność. Ma to swoje dobre i złe strony, ale raczej nie przeszkadza w odbiorze filmu. Za to dźwięk to już mistrzostwo świata i doskonały przykład wykorzystania technologii do stworzenia widowiskowego kina akcji, w którym przelatujący helikopter słychać dokoła naszej głowy. Takich efektów jest w Terminator: Genisys więcej, bowiem pozwalają na to liczne wybuchy czy strzelaniny. Nieprzypadkowo oryginalny angielski dźwięk to Dolby Atmos (a polski to Dolby 5.1).

Wydanie Blu-ray posiada dodatki, w pełni przetłumaczone na nasz język. Wszystkie trzy są reportażami, które przybliżają produkcję od strony realizacyjnej. Lubię wchodzić na takie plany filmowe i podpatrywać twórców przy pracy.

Dynamika w zespole. Zespół aktorski

Dość przeciętny i tradycyjny making of poświęcony aktorom występującym w filmie. Wszyscy są zachwyceni wszystkimi. Największą wartością tego dodatku są ujęcia z planu. Widać tutaj, jak wiele w filmie znalazło się efektów wizualnych i jak budowano emocjonalne sceny na planie. Każdy z aktorów otrzymał tutaj swój krótki fragment, został pochwalony przez producentów i mógł opowiedzieć o swojej pracy nad filmem. W dodatku każdy wspomina swój seans pierwszego Terminatora i wpływ, jaki na niego wywarł. Całość trwa około 15 minut.

Infiltracja i terminacja

Materiał poświęcony pracy na planie filmowym w Nowym Orleanie i San Francisco. Bardzo ciekawie pokazana jest praca w przestrzeniach specjalnie zbudowanych na potrzeby przyszłej wojny. Widać tutaj spory wysiłek budowlany i scenograficzny. Fani na pewno będą mieli sporo frajdy, oglądając realizację sceny z udziałem dwóch T-800, rozgrywającą się w parku. Nie tylko efekty wizualne odegrały tutaj ważną rolę. Sceny nawiązujące do pierwszego Terminatora wypadły bardzo przekonująco i realizacyjnie sprawiły dużą przyjemność ekipie. Producenci cieszą się ze współpracy z Nowym Orleanem, którego władze zgodziły się zamknąć m.in. jeden z wiaduktów aż na trzy dni (nie do pomyślenia w innych miastach). Dodatek trwa 25 minut.

Ulepszenia. Efekty wizualne

Najlepszy spośród wszystkich dodatków. Przybliża prace nad efektami wizualnymi i ukazuje wiele ciekawostek związanych z produkcją tego filmu. W materiale tym pojawia się nawet sam James Cameron, który wspomina prace nad efektami w drugiej części Terminatora. Nawiązania do poprzednich części serii wymusiły na twórcach pewne specyficzne podejście do efektów wizualnych. Od tej strony specjaliści spisali się znakomicie. Materiał trwa niestety tylko 15 minut.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV