Wyścig (2013)

Rush

Wyścig

W 1976 roku Niki Lauda był aktualnym mistrzem świata i oczywiście na nim skupiały się oczy wszystkich fanów tej dyscypliny. Po wypadku w Niemczech i sześciu tygodniach Lauda wrócił na tor. W tym czasie odbyły się dwa wyścigi a James Hunt zmniejszył dystans do Laudy w ogólnej klasyfikacji. Niedługo po wyjściu ze szpitala Lauda zajął czwarte miejsce w Grand Prix Włoch. Kolejne wyścigi w Kanadzie i USA wygrał Hunt zmniejszając przewagę Laudy do 3 punktów. Wszystko miało rozstrzygnąć się w czasie ostatniego wyścigu - Grand Prix Japonii. Jego przebieg był niezwykły. Lauda wycofał się po drugim okrążeniu ze względu na złą pogodę. Hunt choć prowadził przez większość wyścigu pod koniec miał kłopot z autem i spadł na dalszą pozycję... Rok później Lauda został ponownie mistrzem świata w Formule 1, ale rok 1976 odbijał się na nim jeszcze przez wiele lat. I choć wielu wróżyło mu koniec kariery kierowca ten został ponownie mistrzem świata i legendą wyścigów w 1984 roku. [opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Rush Ultimate Adrenaline Trailer (2013) - Chris Hemsworth Movie HD

Wyścig - polski zwiastun filmu

Najnowsza recenzja redakcji

Fabuła Wyścigu skupia się na zaciekłej rywalizacji dwóch kierowców wyścigowych, którzy nie przepuszczą żadnej okazji, by dopiec sobie nawzajem. Różnią się praktycznie we wszystkim - James jest lekkoduchem i bawidamkiem, który niczego w swoim życiu nie bierze na poważnie, a jego jedynym celem jest przesuwanie wszystkich granic o krok dalej. Niki z kolei jest ostrożny, opanowany i odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, związków oraz życia. Już od pierwszego spotkania tych dwóch nie może siebie znieść. Przez cały film obserwujemy ich interakcje, a w tle rozwój Formuły 1 i całej otoczki, która tej dyscyplinie sportowej towarzyszy.

W Wyścigu Ron Howard prezentuje widzom dwa odmienne światopoglądy, z których żaden nie jest lepszy czy gorszy - są po prostu inne. Obserwując podejście do świata Jamesa i Nikiego, widz ma szansę zrewidować swój pogląd na życie i zastanowić się, z którym bohaterem bardziej mógłby się identyfikować. Co ważniejsze, wydźwięk filmu jest subtelny i zupełnie nienachalny. Nie ma tu żadnej stereotypizacji dobrych czy złych zachowań i postaw życiowych. To największa siła Wyścigu - narracja jest płynna i uporządkowana, a widz zostaje wprawnie przeprowadzany przez całą historię, która najważniejsze treści zgrabnie przemyca między kolejnymi obrazami.

Film Howarda zbudowany został na potężnych emocjach, które pochłaniają widza siedzącego w sali kinowej. Z bohaterami można zżyć się już po pierwszych minutach, więc ich losy potrafią naprawdę obchodzić i szczerze można się nimi zainteresować. W swój świat Rush wciąga niepostrzeżenie i bardzo szybko - to film z rodzaju tych, którymi się żyje i mocno przeżywa się wszystko, co dzieje się na ekranie. Ciągłe zmiany napięcia utrzymane w gęstym klimacie pomagają wczuć się w historię i odbierać ją bardzo świadomie. Pozbawiony chaotyczności obraz sprawnie balansuje między dramatem a komediowymi wstawkami, których w filmie Howarda nie brakuje.

Aktorsko Rush to teatr dwóch osobowości: Chrisa Hemswortha i Daniela Brϋhla, ze szczególnym naciskiem tego drugiego. Brϋhl kreuje Nikiego Laudę bardzo odpowiedzialnie i świadomie. Roli oddaje się w pełni, dodając jej niesamowitej charyzmy i prawdziwości. Emocje Laudy zdominowały film, nadając mu pikanterii, ostrości i wyjątkowego naturalizmu. Partnerujący mu Hemsworth tylko z pozoru po raz kolejny zdaje się odgrywać Thora. James Hunt to postać pełna sprzeczności, które aktor umiał zasygnalizować, udowadniając tym samym, że posiada wyszlifowany warsztat i duże aktorskie umiejętności. Warto zwrócić też uwagę na Alexandrę Marię Larę, która w roli Marlene Laudy spisuje się znakomicie, a chemia między nią i Brϋhlem jest magnetyczna.

Rush zaskakuje, a Howard udowadnia, że można zrobić świetny dramat, w którym otoczka sportowej rywalizacji zgrabnie przenika się z przejmującą historią o postawach ludzkich. Brak banalnych rozwiązań i unikanie prostych odpowiedzi sprawia, że to słodko-gorzki dramat oparty na prawdziwych emocjach, charyzmatycznych bohaterach i dopracowanym, przemyślanym scenariuszu. Dla mnie Rush to największe kinowe zaskoczenie tego roku. Jest to jeden z tych filmów, które zostają w głowie długo po opuszczeniu sali kinowej. Kiedy dodamy do tego fakt, że obraz zapewnia świetną rozrywkę i potrafi szczerze rozbawić, można śmiało powiedzieć, że to jedna z tych produkcji, które trzeba koniecznie obejrzeć.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV