Przeczytaj w weekend

Seria Niezgodna: Zbuntowana (2015)

Insurgent

Seria Niezgodna: Zbuntowana

Nastoletnia Beatrice Prior w imię miłości porzuciła uporządkowany świat i teraz, naznaczona piętnem Niezgodnej, musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji. Podjęta przez nią walka może mieć wpływ nie tylko na jej osobistą przyszłość, ale także wstrząsnąć posadami otaczającego świata. O ile oczywiście  uda jej się udźwignąć spoczywające na niej brzemię, by w ogarniętym wojną domową świecie zdać niespodziewany i trudny egzamin dojrzałości. A jednocześnie nie utracić tego, na czym zależy jej najbardziej.

Najnowsza recenzja redakcji

Fabularnie widz zostaje przeniesiony kilka tygodni (a może dni - nigdy nie jest to do końca określone w filmie) w przyszłość. Tris, Cztery, Caleb, Peter i niedobitki Altruistów znaleźli azyl wśród frakcji Serdeczności. Niestety nie będzie im dane zaznać spokoju na długo, gdyż Jeanine, przywódczyni Erudytów, bezwzględnie poluje na wszystkich Niezgodnych. Nie tylko dlatego, że przez ich defekt genetyczny wypadają ze sztywnych ram, które powinny jasno przypisać ich do jednej z pięciu frakcji. Osoba Niezgodna jest jej potrzebna do otwarcia tajemniczej skrzynki odnalezionej pod podłogą domu Priorów.

Fabularnie druga część cyklu jest okrutnie miałka. Skupiono się głównie na konflikcie z Erudytami i resztką Nieustraszonych, pomijając w ogóle wątek polityczny. Niestety tradycją już się stało, że ekranizując powieści young adult, wycina się politykę, koncentrując się na akcji i romansie. A właśnie spiski poszczególnych przywódców frakcji, ich relacje i pobudki są w powieści Roth najciekawsze. Szkoda, że kompletnie z tego w filmie zrezygnowano, marnując przy tym świetną drugoplanową obsadę (nie tylko Kate Winslet, ale też Octavię Spencer, Naomi Watts i Raya Stevensona).

Aktorsko w ogóle film balansuje na granicy pomiędzy przeciętnością a kompletną żenadą. Shailene Woodley co prawda stara się jak może, aby pokazać jakąkolwiek głębię i przemyślenia swojej bohaterki, ale scenarzyści maksymalnie utrudnili jej sprawę, wycinając najlepsze fragmenty (w powieści np. Tris cierpiała na zespół szoku pourazowego wskutek zabicia swojego przyjaciela i nie potrafiła nawet dotknąć broni palnej). Niestety nie pomaga fakt, że Theo James w roli Cztery jest całkowicie niewiarygodny. O miano najpiękniejszej ekranowej ameby może konkurować jedynie z Jaiem Courtneyem (trzeba przyznać, że facet ma świetnego agenta, bo jakimś cudem wciąż udaje mu się dostawać role w dużych tytułach pomimo kompletnego braku charyzmy).

Niewiele lepiej wypadają uznane aktorki zasilające szeregi drugiego planu. Aktorki, które wielokrotnie zachwycały swoim kunsztem, tu wypadają równie nieciekawie co ich młodsi koledzy i koleżanki. Czemu w sumie nietrudno się dziwić, biorąc pod uwagę mieliznę scenariuszową Zbuntowanej. Tris i Cztery albo uciekają przed Nieustraszonymi, albo znajdują chwilę, aby roztrząsać rozmaite aspekty swojego związku, który przecież trwa zaledwie pięć minut.

The Divergent Series: Insurgent to przede wszystkim mnóstwo zmarnowanego potencjału. Nie tylko dlatego, że w ogóle brakuje kontekstu politycznego – nawet jeśli w filmie pojawiają się jakieś ciekawe wątki (jak relacja Cztery i jego matki), są traktowane po macoszemu na rzecz nieciekawego romansu dwójki głównych bohaterów.

Dystrybutor filmu nie silił się na jakiekolwiek urozmaicenie seansu i nie dostarczył żadnych dodatkowych materiałów. Jeśli już koniecznie chce się obejrzeć jakiś „młodzieżowy” film, lepiej powtórzyć seans Igrzysk Śmierci. Zbuntowana to kompletna strata czasu.

Zbuntowana
źródło: Monolith

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Elodie Yung

Elodie Yung

ur. 1981, kończy 39 lat

Jeri Ryan

Jeri Ryan

ur. 1968, kończy 52 lat

Thomas Jane

Thomas Jane

ur. 1969, kończy 51 lat

Kyle MacLachlan

Kyle MacLachlan

ur. 1959, kończy 61 lat

Dichen Lachman

Dichen Lachman

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV