Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień (2019)

Amelia Fang and the Memory Thief

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień

Amelka Kieł jest już dorastającą wampirzycą! Za kilka dni zaledwie na Dyniowym Pustkowiu odbędzie się całonocne przyjęcie z okazji jej jedenastych urodzin. Gości zjedzie się z pewnością niemało. Wszak Amelka wraz z Dyńką, Florką, Kostkiem i księciem Tadżinem dopiero co doprowadzili do sojuszu między Królestwami Mroku i Światła, a Świetliste i Mroczne Istoty nie są już wrogami, lecz przyjaciółmi.
Czy jednak nic nie zakłóci tak pięknie zapowiadającej się urodzinocki? Nie wiemy jak Wy, ale my obawiamy się trochę tytułowego Złodzieja Wspomnień…
Czy naszym bohaterom uda się ocalić i przywrócić wspomnienia mieszkańców Nokturnii? Przekonajcie się sami.

Najnowsza recenzja redakcji

Seria książeczek o Amelce Kieł doczekała się w Polsce wydania trzeciego tomu, dzięki czemu możemy obserwować dzieje Królestwa Mroku i wraz z bohaterami walczyć z zagrożeniem, jakie tym razem czyha mimo zawartego właśnie pokoju między królestwami. Amelia Fang and the Memory Thief ma fabułę dość przewidywalną (dla dorosłego czytelnika), jednak o jakości tej serii świadczą detale, które znakomicie poprawiają odbiór lektury.

Po wydarzeniach z drugiego tomu między Królestwem Mroku a Królestwem Światła zapanował pokój, nawet Akademia Katakumb przywitała kilkoro uczniów z wymiany oraz nowego nauczyciela. Amelka niecierpliwie czeka na swoje urodziny i zaplanowaną imprezę na Dyniowym Pustkowiu, a ponadto dokonuje poważnych decyzji związanych ze swoją przyszłością – chce zostać szanowanym dyniologiem, chociaż jej rodzice są temu przeciwni i uważają, że ich pociecha powinna raczej kontynuować arystokratyczne tradycje rodu. Wszystko to staje się nieważne wobec faktu, że w tajemniczy sposób wszyscy mieszkańcy Królestwa Mroku tracą pamięć – nie poznają siebie nawzajem, nie pamiętają, kim są, a nade wszystko zapomnieli, że teraz łączy ich przyjaźń z Królestwem Światła. Jedyne osoby, które mogą cokolwiek zaradzić to Amelka i królewicz Tadżin, gdyż jako jedyni nie zostali poddani działaniu pewnego zioła. Przeprowadzają oni wobec tego proste śledztwo i starają się zaradzić skutkom zbiorowej amnezji. Kolejne kroki, jakie w tym celu podejmują nie są zaskakujące i w sumie bez trudu można ją rozwikłać na początku, jednak dziecko, do którego ta pozycja jest skierowana, powinno czuć raczej satysfakcję, jeśli również uda mu się rozwikłać zagadkę.

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień, jak przystało na powieść dla dzieci, przekazuje ważną lekcję dotyczącą poświęcenia oraz wagi relacji rodzinnych i przyjacielskich. I wciąż oczarowuje rysunkami – są one istotną częścią lektury i zdecydowanie podnoszą atrakcyjność książki. Fabuła toczy się w Królestwie Mroku i nie ma tu spektakularnego tworzenia nowych krain, raczej delikatna rozbudowa już istniejącego świata, dzięki czemu można skupić się na bohaterach. Dalej jednak utrzymana jest konwencja halloweenowa z okazjonalnymi elementami znanymi z Brokatowic.

Książeczki z serii o Amelce Kieł to bardzo ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, atrakcyjna w formie jak i treści, a przy tym zabawna i całkiem mądra. A przy tym sprawia frajdę dorosłym, więc wspólne czytanie z dzieckiem może zyskać na atrakcyjności.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV