Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień – recenzja książki

Kolejne spotkanie z niesforną wampirką i jej przyjaciółmi to przygoda nieco generyczna, ale Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to jednak wciąż urocza lektura eksplorująca motywy dziecięcego horroru.

Ocena recenzenta:
7/10

Kolejne spotkanie z niesforną wampirką i jej przyjaciółmi to przygoda nieco generyczna, ale Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to jednak wciąż urocza lektura eksplorująca motywy dziecięcego horroru.

Seria książeczek o Amelce Kieł doczekała się w Polsce wydania trzeciego tomu, dzięki czemu możemy obserwować dzieje Królestwa Mroku i wraz z bohaterami walczyć z zagrożeniem, jakie tym razem czyha mimo zawartego właśnie pokoju między królestwami. Amelia Fang and the Memory Thief ma fabułę dość przewidywalną (dla dorosłego czytelnika), jednak o jakości tej serii świadczą detale, które znakomicie poprawiają odbiór lektury.

Po wydarzeniach z drugiego tomu między Królestwem Mroku a Królestwem Światła zapanował pokój, nawet Akademia Katakumb przywitała kilkoro uczniów z wymiany oraz nowego nauczyciela. Amelka niecierpliwie czeka na swoje urodziny i zaplanowaną imprezę na Dyniowym Pustkowiu, a ponadto dokonuje poważnych decyzji związanych ze swoją przyszłością – chce zostać szanowanym dyniologiem, chociaż jej rodzice są temu przeciwni i uważają, że ich pociecha powinna raczej kontynuować arystokratyczne tradycje rodu. Wszystko to staje się nieważne wobec faktu, że w tajemniczy sposób wszyscy mieszkańcy Królestwa Mroku tracą pamięć – nie poznają siebie nawzajem, nie pamiętają, kim są, a nade wszystko zapomnieli, że teraz łączy ich przyjaźń z Królestwem Światła. Jedyne osoby, które mogą cokolwiek zaradzić to Amelka i królewicz Tadżin, gdyż jako jedyni nie zostali poddani działaniu pewnego zioła. Przeprowadzają oni wobec tego proste śledztwo i starają się zaradzić skutkom zbiorowej amnezji. Kolejne kroki, jakie w tym celu podejmują nie są zaskakujące i w sumie bez trudu można ją rozwikłać na początku, jednak dziecko, do którego ta pozycja jest skierowana, powinno czuć raczej satysfakcję, jeśli również uda mu się rozwikłać zagadkę.

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień, jak przystało na powieść dla dzieci, przekazuje ważną lekcję dotyczącą poświęcenia oraz wagi relacji rodzinnych i przyjacielskich. I wciąż oczarowuje rysunkami – są one istotną częścią lektury i zdecydowanie podnoszą atrakcyjność książki. Fabuła toczy się w Królestwie Mroku i nie ma tu spektakularnego tworzenia nowych krain, raczej delikatna rozbudowa już istniejącego świata, dzięki czemu można skupić się na bohaterach. Dalej jednak utrzymana jest konwencja halloweenowa z okazjonalnymi elementami znanymi z Brokatowic.

Książeczki z serii o Amelce Kieł to bardzo ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, atrakcyjna w formie jak i treści, a przy tym zabawna i całkiem mądra. A przy tym sprawia frajdę dorosłym, więc wspólne czytanie z dzieckiem może zyskać na atrakcyjności.

Źródło: fot. Wydawnictwo Literackie

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV