Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień – recenzja książki

Kolejne spotkanie z niesforną wampirką i jej przyjaciółmi to przygoda nieco generyczna, ale Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to jednak wciąż urocza lektura eksplorująca motywy dziecięcego horroru.

Ocena recenzenta:
7/10

Kolejne spotkanie z niesforną wampirką i jej przyjaciółmi to przygoda nieco generyczna, ale Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to jednak wciąż urocza lektura eksplorująca motywy dziecięcego horroru.

Seria książeczek o Amelce Kieł doczekała się w Polsce wydania trzeciego tomu, dzięki czemu możemy obserwować dzieje Królestwa Mroku i wraz z bohaterami walczyć z zagrożeniem, jakie tym razem czyha mimo zawartego właśnie pokoju między królestwami. Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień  ma fabułę dość przewidywalną (dla dorosłego czytelnika), jednak o jakości tej serii świadczą detale, które znakomicie poprawiają odbiór lektury.

Po wydarzeniach z drugiego tomu między Królestwem Mroku a Królestwem Światła zapanował pokój, nawet Akademia Katakumb przywitała kilkoro uczniów z wymiany oraz nowego nauczyciela. Amelka niecierpliwie czeka na swoje urodziny i zaplanowaną imprezę na Dyniowym Pustkowiu, a ponadto dokonuje poważnych decyzji związanych ze swoją przyszłością – chce zostać szanowanym dyniologiem, chociaż jej rodzice są temu przeciwni i uważają, że ich pociecha powinna raczej kontynuować arystokratyczne tradycje rodu. Wszystko to staje się nieważne wobec faktu, że w tajemniczy sposób wszyscy mieszkańcy Królestwa Mroku tracą pamięć – nie poznają siebie nawzajem, nie pamiętają, kim są, a nade wszystko zapomnieli, że teraz łączy ich przyjaźń z Królestwem Światła. Jedyne osoby, które mogą cokolwiek zaradzić to Amelka i królewicz Tadżin, gdyż jako jedyni nie zostali poddani działaniu pewnego zioła. Przeprowadzają oni wobec tego proste śledztwo i starają się zaradzić skutkom zbiorowej amnezji. Kolejne kroki, jakie w tym celu podejmują nie są zaskakujące i w sumie bez trudu można ją rozwikłać na początku, jednak dziecko, do którego ta pozycja jest skierowana, powinno czuć raczej satysfakcję, jeśli również uda mu się rozwikłać zagadkę.

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień, jak przystało na powieść dla dzieci, przekazuje ważną lekcję dotyczącą poświęcenia oraz wagi relacji rodzinnych i przyjacielskich. I wciąż oczarowuje rysunkami – są one istotną częścią lektury i zdecydowanie podnoszą atrakcyjność książki. Fabuła toczy się w Królestwie Mroku i nie ma tu spektakularnego tworzenia nowych krain, raczej delikatna rozbudowa już istniejącego świata, dzięki czemu można skupić się na bohaterach. Dalej jednak utrzymana jest konwencja halloweenowa z okazjonalnymi elementami znanymi z Brokatowic.

Książeczki z serii o Amelce Kieł to bardzo ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, atrakcyjna w formie jak i treści, a przy tym zabawna i całkiem mądra. A przy tym sprawia frajdę dorosłym, więc wspólne czytanie z dzieckiem może zyskać na atrakcyjności.

Źródło: fot. Wydawnictwo Literackie

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Gina Torres

Gina Torres

ur. 1969, kończy 50 lat

Al Pacino

Al Pacino

ur. 1940, kończy 79 lat

Anna Radwan-Gancarczyk

Anna Radwan-Gancarczyk

ur. 1966, kończy 53 lat

Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

ur. 1947, kończy 72 lat

Andrea Osvárt

Andrea Osvárt

ur. 1979, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV