Bardzo polska historia wszystkiego (2015)

Bardzo polska historia wszystkiego

Kim możemy się szczycić, a do kogo lepiej się nie przyznawać? Polak Polakowi wilkiem – mówi znane porzekadło. Czasem coś nas dzieli, ale łączy jeszcze więcej. Otóż nigdy nie wystarczało nam to, co znane i odkryte – musimy upewnić się, że „nasi” dotarli dalej, odkryli wcześniej, osiągnęli więcej. Kopernik prawdopodobnie nie był kobietą, ale Polakiem już tak. Kobietą (i Polką) była za to najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego – Roksolana, dla której sam Sulejman Wspaniały kompletnie stracił głowę. Kto jeszcze był „nasz”? Kto spośród zmitologizowanych bohaterów, uwielbianych ikon popkultury, znienawidzonych i na wpół zapomnianych wyrzutków historii? Dotychczas zdawało Ci się, że James Bond był z pochodzenia Szkotem? Gdy poznasz jego prawdziwe pochodzenie, zrozumiesz, skąd się wziął gorący temperament słynnego agenta 007. Od dzieciństwa z zapartym tchem śledzisz przygody Indiany Jonesa? Te prawdziwe były jeszcze bardziej fascynujące. Co łączy Stalina i Drakulę? Ni mniej ni więcej, tylko polscy przodkowie! Jakby tego było mało, Matka Boska Częstochowska wyemigrowała aż na Haiti, Ronaldo grał u nas już przed wojną, a legendarny Frankenstein pochodził… ze Śląska. Te postaci (i wiele innych) łączy jedno – oni wszyscy byli Polakami.

Najnowsza recenzja redakcji

"Bardzo polska historia wszystkiego" Adama Węgłowskiego to lektura wręcz idealna dla lekko zakompleksionych patriotów. Książka, której autor momentami sensownie, a momentami z uporem godnym lepszej sprawy (acz zawsze ciekawie) szuka polskich tropów w historii. Tej prawdziwej i tych zmyślonych. Z dziewięciu niezależnych od siebie rozdziałów dowiadujemy się o mniej lub bardziej prawdopodobnych wersjach, które tak czy owak prowadzą poszukiwaczy prawdy do naszego kraju. I trzeba przyznać, że niektóre z tych opowieści są fascynujące. Oto obraz Matki Boskiej Częstochowskiej okazuje się pierwowzorem jednego z najważniejszych wizerunków bogini voodoo. Krzysztof Kolumb staje się wnukiem Władysława Jagiełły, a profesor van Helsing z „Draculi” znajduje swój pierwowzór na XVI-wiecznych Mazurach. Co prawda w tej ostatniej sprawie sam autor przyznaje, że nie ma absolutnie żadnych podstaw, by stwierdzić, że Bram Stoker mógł kiedykolwiek słyszeć o tej historycznej postaci z Węgorzewa, ale przecież nie ma także dowodów, że nie słyszał...

Tak właśnie rzecz jest skonstruowana - merytorycznie, acz lekko i z dystansem. Z kilkoma ciekawymi i oryginalnymi tezami oraz sprawami znanymi od lat (i powracającymi w mediach przy każdej okazji nowej premiery filmu czy okrągłej rocznicy), jak związki Krystyny Skarbek z postacią Jamesa Bonda czy polskie tropy w śledztwie w sprawie Kuby Rozpruwacza.

Czytaj również: „Bardzo polska historia wszystkiego” - fragment

Nieważne jednak, na ile poważnie należy traktować rewelacje autora – na szczęście on sam nie traktuje ich przesadnie poważnie. Ważne, że to po prostu bardzo sprawnie napisane i oparte na wielu porządnych źródłach czytadło popularno-naukowe. Dokładnie takich książek potrzeba dziś jak najwięcej - sensownych, lekkich, traktujących poważnie i lekko zarazem i historię, i historię popkultury (wszak mówimy tu o wampirach, Bondzie, Indianie Jonesie czy Frankensteinie). A to wszystko – wartość dodatkowa i nie do przecenienia – z naszej, polskiej perspektywy. Tu wyolbrzymionej momentami do absurdu, ale w końcu czemu nie? Skoro nawet już Oscary nam dają, to sięgajmy wyżej. I mówmy wszystkim, że Krzysztof Kolumb był Polakiem. Ba, synem i wnukiem króla. Może niech nam oddadzą te całe Ameryki, bo przecież w takim razie to nam się należą najbardziej!

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV