Briggs Land #01: Kobieca ręka (2018)

Briggs Land, vol. 1

Briggs Land #01: Kobieca ręka

Terytorium Briggsów to opowieść o kobiecie, która chce zmian. Zmiany jakie chce wprowadzić Grace Briggs to przywrócenie ładu i spokoju na ziemiach należących do jej rodziny. Misją Grace jest stworzenie miejsca w którym szanuje się tradycję i chroni obywateli, którzy stawiają czoła niepewnej przyszłości. Dawno temu terytorium Briggsów było właśnie takim miejscem. Ostoją dla tych, którzy chcą żyć z dala od świata.
Terytorium Briggsów było z założenia siedzibą największego i najtajniejszego antyrządowego ruchu secesjonistycznego w Stanach Zjednoczonych. Takie były pierwotne założenia, które zostały wypaczone przez męża Grace. Miejsce ludzi spokojnych zajęli biali ekstremiści. Terytorium Briggsów to nie tylko schronienie dla uzbrojonych bojówek, ale również miliardowy interes, który polega na sprzedaży pozwolenia na odwierty. Znający wartość ziemi Jim- mąż Grace, chce ją przehandlować z rządem, w zamian za swoje uwolnienie z więzienia. Grace nie godzi się na to i próbuje odebrać mężowi władzę. Sytuacja ta doprowadza do wojny w rodzinie i wewnątrz społeczności. To nie jedyne problemy, z którymi będzie musiała zmierzyć się Grace. Jej posunięcia mogą ściągnąć na terytorium uwagę agentów federalnych.

 • Premiera (Świat)

  14 marca 2018
 • Premiera (Polska)

  14 marca 2018
 • Polskie tłumaczenie

  Maria Jaszczurowska
 • Liczba stron

  160
 • Autor:

  Brian Wood, Mack Chater
 • Kraj produkcji:

  Polska
 • Gatunek:

  Komiks

Najnowsza recenzja redakcji

Cała Ameryka w jednym komiksie? No, niezupełnie, bo bardziej jej centralna, może południowa część, niż Nowy Jork czy Los Angeles. Oto rejon gdzieś z dala od wielkich miast, małe miasteczko, żywa społeczność i… zamknięta dla obcych enklawa, w której klan Briggsów żyje wedle swoich praw, broniąc się zaciekle przed ingerencją z zewnątrz; to coś niemalże jak sekta, choć nie wprost o religijnych fundamentach, za to społeczność bardzo konserwatywna i patriarchalna. A, no i ich specjalnością jest gangsterka.

Akcja komiksu Brian Wood zaczyna się w momencie, gdy głowa rodziny Briggsów jest w więzieniu, a jego żona, Grace, postanawia przejąć Terytorium Briggsów i zaprowadzić nowe porządki. Rzecz jasna napotka opór.

Bo Terytorium to kawałek ziemi, który od Stanów najchętniej by się oderwał. Uzbrojeni po zęby i bezwzględni, twardą ręką rządzą okolicą, piorą brudne pieniądze, zastraszają, mordują – generalnie się nie nudzą. Rzecz jasna w ich własnych granicach również nie jest sielankowo, bo ci wszyscy naładowani testosteronem panowie nie łagodnieją po powrocie do rodzin, o czym sama Grace doskonale wie. Jej ambicją jest zmiana tego stanu rzeczy.

Wood skupia się więc na tej bohaterce, pokazując jej ryzykowną zagrywkę w celu odsunięcia męża od władzy, co doprowadza do podziału nie tylko w samej społeczności Terytorium, ale i w rodzinie Briggsów; przeciw matce stanąć mogą nawet jej synowie. Obserwujemy więc wyrachowaną rozgrywkę w przeciąganie ludzi do różnych stronnictw, zawieranie sojuszy, nierzadkie starcia siłowe, obserwujemy wreszcie Grace z władzą w jej rękach, starającą się realizować swoją wizję przyszłości Terytorium.

To bardzo dobrze prowadzona opowieść, z jednej strony oferująca zawrotne tempo akcji i nieustannie rosnące napięcie, z drugiej znajdująca wiele czasu na refleksję nad współczesnymi Stanami – Wood nie unika dyskusji ani o rasizmie, ani o dostępie do broni, ani o piekle niektórych kobiet w co bardziej konserwatywnych społecznościach. To więc świetna historia na nasze czasy.

Scenariusz Wooda uzupełniają realistyczne rysunki Mack Chater oraz przygaszona, chłodna paleta barw w kolorach Lee Loughridge’a i Jeremy’ego Colwella.

Briggs Land, vol. 1 to, obok Paper Girls,<em> Black Hammer Volume 1: Secret Origins </em>czy<em> Head Lopper #01: Wyspa albo Plaga Bestii</em>, jedna z ciekawszych nowych serii na naszym rynku komiksowym. I gotowy scenariusz świetnego serialu.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV