Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Briggs Land #01: Kobieca ręka – recenzja komiksu

Brian Wood napisał fabułę, którą serialowi producenci powinni z miejsca podchwycić. Briggs Land to doskonałą opowieść o współczesnej Ameryce, sprawdzająca się zarówno w warstwie sensacyjnej, jak i jako komentarz społeczny.

Cała Ameryka w jednym komiksie? No, niezupełnie, bo bardziej jej centralna, może południowa część, niż Nowy Jork czy Los Angeles. Oto rejon gdzieś z dala od wielkich miast, małe miasteczko, żywa społeczność i… zamknięta dla obcych enklawa, w której klan Briggsów żyje wedle swoich praw, broniąc się zaciekle przed ingerencją z zewnątrz; to coś niemalże jak sekta, choć nie wprost o religijnych fundamentach, za to społeczność bardzo konserwatywna i patriarchalna. A, no i ich specjalnością jest gangsterka.

Akcja komiksu Wooda zaczyna się w momencie, gdy głowa rodziny Briggsów jest w więzieniu, a jego żona, Grace, postanawia przejąć Terytorium Briggsów i zaprowadzić nowe porządki. Rzecz jasna napotka opór.

Bo Terytorium to kawałek ziemi, który od Stanów najchętniej by się oderwał. Uzbrojeni po zęby i bezwzględni, twardą ręką rządzą okolicą, piorą brudne pieniądze, zastraszają, mordują – generalnie się nie nudzą. Rzecz jasna w ich własnych granicach również nie jest sielankowo, bo ci wszyscy naładowani testosteronem panowie nie łagodnieją po powrocie do rodzin, o czym sama Grace doskonale wie. Jej ambicją jest zmiana tego stanu rzeczy.

Wood skupia się więc na tej bohaterce, pokazując jej ryzykowną zagrywkę w celu odsunięcia męża od władzy, co doprowadza do podziału nie tylko w samej społeczności Terytorium, ale i w rodzinie Briggsów; przeciw matce stanąć mogą nawet jej synowie. Obserwujemy więc wyrachowaną rozgrywkę w przeciąganie ludzi do różnych stronnictw, zawieranie sojuszy, nierzadkie starcia siłowe, obserwujemy wreszcie Grace z władzą w jej rękach, starającą się realizować swoją wizję przyszłości Terytorium.

To bardzo dobrze prowadzona opowieść, z jednej strony oferująca zawrotne tempo akcji i nieustannie rosnące napięcie, z drugiej znajdująca wiele czasu na refleksję nad współczesnymi Stanami – Wood nie unika dyskusji ani o rasizmie, ani o dostępie do broni, ani o piekle niektórych kobiet w co bardziej konserwatywnych społecznościach. To więc świetna historia na nasze czasy.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Scenariusz Wooda uzupełniają realistyczne rysunki Macka Chatera oraz przygaszona, chłodna paleta barw w kolorach Lee Loughridge’a i Jeremy’ego Colwella.

Briggs Land to, obok Paper Girls,<em> Czarnego Młota </em>czy<em> Head Loppera</em>, jedna z ciekawszych nowych serii na naszym rynku komiksowym. I gotowy scenariusz świetnego serialu.

Źródło: fot. Egmont
 

 

Poznaj recenzenta

Marcin Zwierzchowski
Redaktor naEKRANIE.pl. Redaktor "Nowej Fantastyki". Współpracownik "Polityki". Współpracownik Lubimyczytac.pl. Pisuje do "Wyborczej", pisywał do "Dziennika Gazety Prawnej". współprowadzi bloga Seryjni na politka.pl. Więcej jego tekstów znajdziecie na marcinzwierzchowski.pl

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

303. Bitwa o Anglię – recenzja…

Czekaliśmy aż zagraniczni filmowcy zaczną interesować się heroizmem polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej…

Ocena recenzenta:
5
Michalina Reda
-

Fatalne otwarcie nowego filmu Spaceya. Zarobił…

Billionaire Boys Club to prawdopodobnie ostatni film z udziałem Kevina Spaceya. Produkcja właśnie weszła do…

Michalina Reda
-

Thor: Ragnarok – takie plakaty rozdano…

Na zakończenie zdjęć do filmu Thor: Ragnarok, ekipa i aktorzy dostali w prezencie świetne plakaty.…

Michalina Reda
-

Homer Simpson w prawdziwym życiu. Zobacz…

Miguel Vasquez to artysta, który tworzy trójwymiarowe modele znanych kreskówkowych bohaterów. Jego wizja Homera Simpsona…

Adam Siennica
-

Excalibur, dinozaury i podróże w czasie.…

Do sieci trafił nowy zwiastun filmu Ostatnie Rekinado: Ząb czasu. Jest to ostatnia odsłona popularnej…

Michalina Reda
-

Predator – zobacz nowy dynamiczny spot…

Trwa promocja nadchodzącego filmu Predator, a do sieci trafił kolejny spot promocyjny. Zobaczcie wideo.

Co o tym sądzisz?