Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
9/10

Briggs Land #01: Kobieca ręka – recenzja komiksu

Brian Wood napisał fabułę, którą serialowi producenci powinni z miejsca podchwycić. Briggs Land to doskonałą opowieść o współczesnej Ameryce, sprawdzająca się zarówno w warstwie sensacyjnej, jak i jako komentarz społeczny.

Cała Ameryka w jednym komiksie? No, niezupełnie, bo bardziej jej centralna, może południowa część, niż Nowy Jork czy Los Angeles. Oto rejon gdzieś z dala od wielkich miast, małe miasteczko, żywa społeczność i… zamknięta dla obcych enklawa, w której klan Briggsów żyje wedle swoich praw, broniąc się zaciekle przed ingerencją z zewnątrz; to coś niemalże jak sekta, choć nie wprost o religijnych fundamentach, za to społeczność bardzo konserwatywna i patriarchalna. A, no i ich specjalnością jest gangsterka.

Akcja komiksu Wooda zaczyna się w momencie, gdy głowa rodziny Briggsów jest w więzieniu, a jego żona, Grace, postanawia przejąć Terytorium Briggsów i zaprowadzić nowe porządki. Rzecz jasna napotka opór.

Bo Terytorium to kawałek ziemi, który od Stanów najchętniej by się oderwał. Uzbrojeni po zęby i bezwzględni, twardą ręką rządzą okolicą, piorą brudne pieniądze, zastraszają, mordują – generalnie się nie nudzą. Rzecz jasna w ich własnych granicach również nie jest sielankowo, bo ci wszyscy naładowani testosteronem panowie nie łagodnieją po powrocie do rodzin, o czym sama Grace doskonale wie. Jej ambicją jest zmiana tego stanu rzeczy.

Wood skupia się więc na tej bohaterce, pokazując jej ryzykowną zagrywkę w celu odsunięcia męża od władzy, co doprowadza do podziału nie tylko w samej społeczności Terytorium, ale i w rodzinie Briggsów; przeciw matce stanąć mogą nawet jej synowie. Obserwujemy więc wyrachowaną rozgrywkę w przeciąganie ludzi do różnych stronnictw, zawieranie sojuszy, nierzadkie starcia siłowe, obserwujemy wreszcie Grace z władzą w jej rękach, starającą się realizować swoją wizję przyszłości Terytorium.

To bardzo dobrze prowadzona opowieść, z jednej strony oferująca zawrotne tempo akcji i nieustannie rosnące napięcie, z drugiej znajdująca wiele czasu na refleksję nad współczesnymi Stanami – Wood nie unika dyskusji ani o rasizmie, ani o dostępie do broni, ani o piekle niektórych kobiet w co bardziej konserwatywnych społecznościach. To więc świetna historia na nasze czasy.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Scenariusz Wooda uzupełniają realistyczne rysunki Macka Chatera oraz przygaszona, chłodna paleta barw w kolorach Lee Loughridge’a i Jeremy’ego Colwella.

Briggs Land to, obok Paper Girls,<em> Czarnego Młota </em>czy<em> Head Loppera</em>, jedna z ciekawszych nowych serii na naszym rynku komiksowym. I gotowy scenariusz świetnego serialu.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 – czy to jest…

Do sieci wyciekła grafika z Avengers 4 - może ona pokazywać nową broń Iron Mana,…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Marvel – oto najpotężniejszy heros w…

W jednej z komiksowych serii Marvel zaprezentował czytelnikom prawdopodobnie najsilniejszego superbohatera wszech czasów.

Michalina Reda
-

Powrót do przeszłości: Zobacz zdjęcia z…

Indiana Jones to słynny archeolog, którego wszyscy doskonale znamy z wielkich ekranów. W artykule zaprezentuję…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty dla…

Gra o tron doczekała się inspirowanych poszczególnymi postaciami butów. Zobaczcie model Targaryen, który Adidas wprowadzi…

Paweł Krzystyniak
-

Wiedźmin 3 – jak zobaczyć statek…

Wiedźmin 3 nadal skrywa sporo sekretów. Jeden z nich został ujawniony przez twórców i zaskoczył…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Oficjalnie: komiks zmienia genezę Kapitan Marvel.…

Marvel zmienił w komiksie genezę postaci Kapitan Marvel. Na razie nie wiemy, czy na podobny…

Co o tym sądzisz?