Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Briggs Land #01: Kobieca ręka – recenzja komiksu

Brian Wood napisał fabułę, którą serialowi producenci powinni z miejsca podchwycić. Briggs Land to doskonałą opowieść o współczesnej Ameryce, sprawdzająca się zarówno w warstwie sensacyjnej, jak i jako komentarz społeczny.

Cała Ameryka w jednym komiksie? No, niezupełnie, bo bardziej jej centralna, może południowa część, niż Nowy Jork czy Los Angeles. Oto rejon gdzieś z dala od wielkich miast, małe miasteczko, żywa społeczność i… zamknięta dla obcych enklawa, w której klan Briggsów żyje wedle swoich praw, broniąc się zaciekle przed ingerencją z zewnątrz; to coś niemalże jak sekta, choć nie wprost o religijnych fundamentach, za to społeczność bardzo konserwatywna i patriarchalna. A, no i ich specjalnością jest gangsterka.

Akcja komiksu Wooda zaczyna się w momencie, gdy głowa rodziny Briggsów jest w więzieniu, a jego żona, Grace, postanawia przejąć Terytorium Briggsów i zaprowadzić nowe porządki. Rzecz jasna napotka opór.

Bo Terytorium to kawałek ziemi, który od Stanów najchętniej by się oderwał. Uzbrojeni po zęby i bezwzględni, twardą ręką rządzą okolicą, piorą brudne pieniądze, zastraszają, mordują – generalnie się nie nudzą. Rzecz jasna w ich własnych granicach również nie jest sielankowo, bo ci wszyscy naładowani testosteronem panowie nie łagodnieją po powrocie do rodzin, o czym sama Grace doskonale wie. Jej ambicją jest zmiana tego stanu rzeczy.

Wood skupia się więc na tej bohaterce, pokazując jej ryzykowną zagrywkę w celu odsunięcia męża od władzy, co doprowadza do podziału nie tylko w samej społeczności Terytorium, ale i w rodzinie Briggsów; przeciw matce stanąć mogą nawet jej synowie. Obserwujemy więc wyrachowaną rozgrywkę w przeciąganie ludzi do różnych stronnictw, zawieranie sojuszy, nierzadkie starcia siłowe, obserwujemy wreszcie Grace z władzą w jej rękach, starającą się realizować swoją wizję przyszłości Terytorium.

To bardzo dobrze prowadzona opowieść, z jednej strony oferująca zawrotne tempo akcji i nieustannie rosnące napięcie, z drugiej znajdująca wiele czasu na refleksję nad współczesnymi Stanami – Wood nie unika dyskusji ani o rasizmie, ani o dostępie do broni, ani o piekle niektórych kobiet w co bardziej konserwatywnych społecznościach. To więc świetna historia na nasze czasy.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Scenariusz Wooda uzupełniają realistyczne rysunki Macka Chatera oraz przygaszona, chłodna paleta barw w kolorach Lee Loughridge’a i Jeremy’ego Colwella.

Briggs Land to, obok Paper Girls,<em> Czarnego Młota </em>czy<em> Head Loppera</em>, jedna z ciekawszych nowych serii na naszym rynku komiksowym. I gotowy scenariusz świetnego serialu.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.