Przeczytaj w weekend

Demon luster (2014)

Demon luster

Jak pech to pech, w takich stanach nawet niebyt wyciąga ramiona.

Ida jest szamanką od umarlaków, a więc kimś pomiędzy medium a banshee. Nie ma wpływu na to, czyj zgon przepowie, ale z chwilą, w której doznaje wizji, staje się odpowiedzialna za duszę przyszłego zmarłego. Ma obowiązek ją chronić i zadbać, by bezpiecznie trafiła w zaświaty.

W ciągu ostatniego roku nad wyraz często przekonywała się, jak kłopotliwe jest posiadanie szóstego zmysłu.

Teraz pora zmierzyć się z Kusicielem, znanym jako Demon Luster.

Najnowsza recenzja redakcji

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy nie czytałem tak dobrego fantasy stworzonego przez rodzimego autora. Już pierwszy tom o szamance był bardzo dobry, a drugi po prostu zachwyca pomysłem i bogactwem świata przedstawionego. Niemal od razu można zakochać się w żywych, barwnych postaciach – zwłaszcza w mojej ulubionej bohaterce, gderliwej ciotce, Tekli, której komentarze i przemyślenia są po prostu bezcenne. Zresztą Ida również jest niczego sobie - w Demon luster nieco pogłębiono rys psychologiczny zarówno jej, jak i Kruchego (Chrupkiego!), co było doskonałym rozwiązaniem. Pojawia się też znana z pierwszego tomu dbałość o opisy, a choć niektórzy mogą zwrócić uwagę na ich długość, są tak dobrze wpasowane w historię, że czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Demon luster z pewnością jest książką bardziej dojrzałą i mroczniejszą niż poprzednia część. Kończą się swawolne potyczki z pomniejszymi demonami, przepychanki słowne z ciotką i rudą czarownicą, bo przed Idą pojawia się problem znacznie większy niż wszystkie inne, które musiała rozwiązać w swej krótkiej karierze szamanki od umarlaków. Musi odnaleźć zdiabloną duszę Jednookiego Kanibala i przeprowadzić ją na drugi brzeg. Jeśli tego nie zrobi, odejdzie w niebyt, rozpłynie się po prostu. By jednak odzyskać duszę, trzeba spojrzeć na drugą stronę lustra, a mieszkający tam Kusiciel nie jest z tego powodu specjalnie szczęśliwy.

Ponieważ jednak szczęście Kusiciela nie obchodzi Idy tak bardzo jak zagrożenie rozpłynięciem się w niebycie, staje do walki o zdiabloną duszę. Musi ją oczyścić i przewieźć na drugi brzeg do czekającej tam zrozpaczonej żony owego Kanibala aka Kwiatkowskiego. Uzbrojona jedynie w determinację i sterty ksiąg, wspomagana przez Kruchego (Chrupkiego!), irytującą martwą ciotkę (która mimo swojego potencjalnie problematycznego stanu nie ma zamiaru milczeć), łapacza snów (który utył ostatnio i grozi mu pęknięcie) oraz nieodstępującego ją na krok Pecha (Pech również nie chce rozpłynąć się w niebycie), musi więc stawić czoło Demonowi Luster i wyrwać duszę z jego piekła. Szybko okazuje się, że istota ta ma bardzo mroczną przeszłość, z którą trzeba się skonfrontować. Na dodatek w tę całą i tak zagmatwaną sprawę zaczyna mieszać się Wydział Wewnętrzny i wredna jak cholera ruda wiedźma. Czy i tym razem Idzie uda się zwyciężyć? Przecież wyśniła swoją własną śmierć, a szamanka od umarlaków rzadko miewa sny o śmierci, które się nie sprawdzają.

Demon luster dostaje pięć gwiazdek, bo choć z niechęcią tę najwyższą ocenę wystawiam, nie mogę się przyczepić do niczego. Książka jest wciągająca, a intryga i klimat sprawiają, że próby przeszkadzania w czytaniu mogą kończyć się wybuchami agresji i uszkodzeniami fizycznymi osoby przeszkadzającej. Razem z pierwszym tomem tworzy świetne fantasy na pograniczu horroru, które można polecić absolutnie każdemu miłośnikowi gatunku.

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV