Przeczytaj w weekend

Hawkeye #01: Odmieniony (2019)

Hawkeye #01: Odmieniony

Kontynuacja przygód słynnego łucznika Hawkeye’a z wielokrotnie nagradzanej serii, która ukazała się w kolekcji Marvel NOW!. Na zlecenie agencji SHIELD Clint Barton i Kate Bishop włamują się do tajnej bazy Hydry. Nie wiedzą jeszcze, że w trakcie tej pozornie prostej misji odkryją coś, co odmieni ich życie... i odbije się echem nie tylko w przyszłości, ale i w przeszłości. 

 • Premiera (Świat)

  15 maja 2019
 • Premiera (Polska)

  15 maja 2019
 • ISBN

  9788328141988
 • Polskie tłumaczenie

  Marceli Szpak
 • Liczba stron

  108
 • Autor:

  Ramon Perez, Jeff Lemire
 • Gatunek:

  Komiks
 • Wydawca:

  Polska: Egmont

Najnowsza recenzja redakcji

Inkursje, tajne wojny, totalne nawalanki - od tego wszystkiego Hawkeye pod kierownictwem Matta Fractiona był bardzo, ale to bardzo oddalony. Dostaliśmy portret miejskiego superbohatera, a przy tym nie był to portret typowy, kojarzący się z choćby przygodami Daredevila w Nowym Jorku. Hawkeye w ramach Marvel Now był specyficzny, tak pod względem scenariuszowym, jak i graficznym, kiedy to twórcy pozwalali sobie na arcyciekawe eksperymenty formalno-narracyjne. Poza tym, Clint Barton wcale nie był bez przerwy na pierwszym planie, ponieważ ten sam pseudonim nosi też Kate Bishop, być może najfajniejsza obecnie superbohaterka w komiksowych odsłonach Marvela.

Mimo że intrygująca okładka tego nie zapowiada,  Kate Bishop także powraca w Odmienionym i chyba ów fakt jest najbardziej istotny przy odbiorze komiksu ze scenariuszem Jeffa Lemire. Clint ma swój styl bycia, który może irytować, natomiast Kate ma jakże potrzebną tu energię, by tchnąć mnóstwo energii w fabułę. Bez niej, bez zabawnych interakcji między dwójką bohaterów, Hawkeye nie byłby momentami tak urzekający. A wspólna akcja tych dwojga w placówce Hydry na początku Odmienionego pełna zaskakujących zwrotów akcji, po prostu przywołuje na twarzy czytelnika, mówiąc kolokwialnie - banana. Niestety ów banan nie tkwi na twarzy cały czas podczas lektury (jak choćby trwał tak przy czytaniu L.A. Woman). Bo pomimo, że za scenariusz odpowiada ostatnio wszechobecny i niezwykle utalentowany Jeff Lemire, Hawkeye nie jest już tak dobry, jak był w ramach Marvel Now.

Lemire prowadzi tu historię dwutorowo. Przede wszystkim, zgodnie z tym co zapowiada okładka, odwołuje się do dziecięcej przeszłości Clinta Bartona. Dzięki temu dowiadujemy się więcej o jego relacji z bratem, Barneyem, którego występ pamiętamy dobrze z tomu Rio Bravo. Lemire, opisując perypetie, a w zasadzie ich tułaczkę z cyrkiem z lat dzieciństwa, pokazuje, jakie wybory, jakie działania ukształtowały późniejszy wizerunek braci. Graficznie rozegrane jest to całkowicie odmiennie od prostej kreski, charakteryzującej dotychczas serię. Ta wycieczka w przeszłość wygląda niczym senna wizja utkana z rozchwianych pasteli i w wersji scenariuszowej również jest mocno odmienna od współczesnych przygód Bartona.

Na drugim torze podąża historia tajnej broni, którą Clint i Kate odkrywają w placówce Hydry. Tajna broń ma tutaj zaskakujący wygląd zdeformowanych dzieci, dysponujących przerażającą psioniczną mocą. Lemire zatem bardziej stawia na dramat, jest mniej śmieszkowania, chociaż cały czas stara się utrzymać ów luzacki klimat znany z poprzedniej odsłony. Wywołuje to niestety pewien artystyczny dysonans, który każe odbierać Odmienionego jako dzieło wybrakowane, w którym jak na razie, w nowej scenerii Lemire bada teren i drogi, którymi mógłby rozwijać historię marvelowskiego łucznika. Nie jest zatem źle, ale i nie do końca jest dobrze. Mimo stworzenia fabuły, która miała czytelnika zaangażować emocjonalnie, powstała trochę dziwna hybryda, z pewnością nie spełniająca wszystkich oczekiwań czytelników poprzedniego cyklu. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy chcieli sprawdzić w kolejnym tomie, jakie nowe przygody zafundują twórcy Clintowi i Kate. Oby ich poziom był przynajmniej o oczko wyższy.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Hayley Atwell

Hayley Atwell

ur. 1982, kończy 38 lat

Lily James

Lily James

ur. 1989, kończy 31 lat

Barbara Mularczyk

Barbara Mularczyk

ur. 1984, kończy 36 lat

Wojciech Mecwaldowski

Wojciech Mecwaldowski

ur. 1980, kończy 40 lat

Marshall Allman

Marshall Allman

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV