Niszcz, powiedziała (2019)

Niszcz, powiedziała

iech arteriami popłynie krew!
 
Zaginięcie byłej dziewczyny, która najwidoczniej prowadziła podwójne życie, zapowiada początek koszmaru Szymona, trzydziestoletniego copywritera. Nagle piętrzą się dziwne przypadki, a nowi pracodawcy zdają się skrywać wiele sekretów. Szymon zdaje sobie sprawę, że uczestniczy w upiornej grze, gdy hasło reklamowe, którego jest autorem, zostaje wykorzystane przez terrorystów odpowiedzialnych za śmierć kilkunastu osób w warszawskim metrze. Od tego, czy w porę zrozumie zasady tej rozgrywki, zależy los… no właśnie: kogo? Całego miasta?
 
Obłęd gęstnieje, granica między rzeczywistością a spreparowaną kreacją szybko się zaciera. Razem z niespodziewaną sojuszniczką Szymon staje do walki z niesprecyzowanym wrogiem, którego istnienia nawet nie jest pewien. Czy uda się zatrzymać kołowrót kłamstw i podejrzeń? Kto tak naprawdę jest ofiarą, kto wrogiem, a kto przyjacielem? Ślady prowadzą w warszawską noc i rozmywają się w jesiennej szarudze. Życie zaczyna przypominać fikcję reklamy…

 • Premiera (Świat)

  18 września 2019
 • Premiera (Polska)

  18 września 2019
 • ISBN

  978-83-66335-13-4
 • Liczba stron

  328
 • Autor:

  Piotr Rogoża
 • Gatunek:

  Thriller
 • Wydawca:

  Polska: Marginesy

Najnowsza recenzja redakcji

Piotr Rogoża zadebiutował kilkanaście lat temu w fantastyce. Mimo kilku wydanych książek (w tym jednej dla dzieci) i całkiem niezłego ich odbioru, odłożył pióro i przyszło nam czekać długo na jego następną książkę. Niszcz, powiedziała to już pełnoprawny thriller (z elementami obyczajowymi) a nie fantastyka, choć nie można tej książce odmówić pewnego apokaliptycznego sznytu.

Powieść zaczyna się dość niewinnie: ot, historia pracownika agencji reklamowej (autor czerpie tu z własnych zawodowych doświadczeń), któremu zaczyna się sypać życie. Dziewczyna go zdradza i opuszcza, a pracodawca bankrutuje. Szybko natrafia jednak na pracę marzeń… i tu zaczynają się schody. Nie dość, że jego była zostaje uznana za zaginioną, do bohatera docierają dziwne, niepokojące wiadomości, to jeszcze hasło z pierwszej kampanii w nowej firmie zostaje wykorzystane w zamachu terrorystycznym. A to dopiero wierzchołek góry lodowej…

Rogoża potrafi wykreować atmosferę narastającego napięcia i uwypuklić obsesję postaci. Razem z bohaterami przychodzi nam się zastanawiać, czy wydarzenia, których doświadczają, to jedynie zbieg okoliczności, czy szeroko zakrojony spisek, w którym są tylko małymi trybami. Nie jest to łatwe, gdy świat wali się dookoła, a zaufanie to coraz rzadsza waluta.

Niszcz, powiedziałaŹródło: Storytel

W porównaniu z wcześniejszymi utworami widać u Rogoży znacznie większą dojrzałość:  życiową, już bez młodzieńczej naiwności, i pisarską. Autor świadomie wybiera rozwiązania fabularne, z każdym kolejnym etapem konsekwentnie dążąc do celu.

Audiobooka Niszcz, powiedziała czyta Filip Kosior. Przyzwyczailiśmy się już, że jego interpretacje stoją na wysokim poziomie, więc nie ma tu zaskoczenia. Dobrze dobrany lektor do fabuły, który potrafi oddać emocje i naturę historii.

Niszcz, powiedziała to nieoczywista opowieść trzymająca w napięciu i potrafiąca zasiać ziarno niepewności. Dość kameralna, koncentrująca się na emocjach i sytuacji głównego bohatera, potrafi zagrać na emocjach i skłonić do refleksji. Po skończeniu powieści Rogoży pozostaje uczucie niepokoju i wrażenie, że nie wszystko, co nas otacza, może być dokładnie takie, jak się nam wydaje. Bardziej oczywisty finał by takiego wrażenia nie wywołał.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV