Najlepsze książki 2019 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze książki 2019 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.

Wybieramy najlepsze książki 2019 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.

naEKRANIE
naEKRANIE

Najlepsze książki 2019 roku to artykuł, w którym przez rzez cały 2019 rok będziemy kompletować listę najlepszych książek, które pojawiły się w Polsce w sprzedaży. Z każdego miesiąca wybieramy najlepsze powieści, zbiory opowiadań i inne pozycje literackie, po czym regularnie dodajemy je do tego artykułu. Przede wszystkim będą to nowości, ale nie wykluczamy, że od czasu do czasu pojawią się także wznowienia - jeśli tylko będą tego warte, w interesujący sposób wydane lub od dawna nie gościły w księgarniach.

W ten oto sposób ostatecznie powstanie pełna lista książek 2019 roku w oczach redakcji i współpracowników.

NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2019 - STYCZEŃ

Gdzie śpiewają diabły - Magdalena Kubasiewicz

Powieść Magdaleny Kubasiewicz to czasem opowieść o małej społeczności, czasem o legendzie budującej dane miejsce. Tak czy inaczej zdecydowanie jest to powieść wciągająca i warta przeczytania, pełna  grozy, fantastyki i… tajemnicy.

NASZA RECENZJA

Gdzie śpiewają diabły - okładkaŹródło: Uroboros

 

Spinning Silver - Naomi Novik

Moc srebra to prawdziwie wciągająca, płynna opowieść. Gawęda, jakiej można by słuchać przy ognisku lub siedząc wygodnie przy kominku. Znakomita warsztatowo, ale z rodzaju tych, w których warsztat nie przysłania emocji i włożonego w opowieść serca.

NASZA RECENZJA

 
Moc srebra - okładkaŹródło: Rebis

NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2019 - LUTY

Oscary - Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Historia, ciekawostki oraz różne analizy związane z najsłynniejszą nagrodą w kinematografii – książka o Oscarach pozwala przez chwilę poczuć się jak ekspert i zrozumieć różne aspekty zarówno samego głosowania, jak i wielu elementów otaczających nagrodę.

NASZA RECENZJA

 
Oscary - okładkaŹródło: W.A.B.

Becoming - Michelle Obama

Becoming to pozycja, która zawiera w sobie zarówno historię życia interesującej kobiety, manifest społeczno-polityczny, jak i zbiór ciekawostek o prezydenturze w USA, a wszystko opakowane w niezwykle wciągającą lekturę.

NASZA RECENZJA

 
Becoming. Moja historia - okładkaŹródło: Agora

Tylko przeżyć - Sylwia Winnik

Tylko przeżyć to książka ukazująca dwa rodzaje wojen. Te toczące się w Afganistanie czy Iraku oraz te prowadzone w domach żołnierzy, w których matki, żony czy dzieci żyją w strachu oraz niewiedzy, czy syn/mąż/ojciec wróci.

NASZA RECENZJA

Tylko przeżyć - okładkaŹródło: Znak

Internat - Serhij Żadan

Powieści w klimacie postapokaliptycznym nie brakuje na rynku wydawniczym. A gdybyście mieli do przeczytania książkę utrzymaną w tonie Drogi Cormaca McCarthy`ego, ale opisującą wydarzenia, o których wcale nie tak dawno słyszeliśmy z ekranów naszych telewizorów? Internat to książka, którą można zamknąć w kilku słowach: niesamowicie blisko, tak bardzo niedawno, tak bardzo strasznie.

NASZA RECENZJA

Internat - okładkaŹródło: Czarne

NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2019 - MARZEC

Święte gry - Vikram Chandra

Święte gry Vikrama Chandry nie są książką lekką i łatwą, ale w większości pozostawia poczucie satysfakcji z lektury. Pokazuje ciekawy obraz Indii, szorstki i mniej kolorowy, ale przy tym wywołujący uczucie autentyczności. Zarówno w większej skali, jak i w detalach widać, jak autor dopracował swoją powieść. Należy jednak mieć na uwadze rozmach zarówno objętościowy, jak i wielości wątków.

NASZA RECENZJA

Święte gry - okładkaŹródło: Marginesy

Harda Horda. Antologia opowiadań 

Kiedy dwanaście kobiet łączy siły, aby pokonać zło i występek… albo przynajmniej napisać wspólnie zbiór opowiadań, wiesz, że może się to skończyć różnie. Jednak jeśli chodzi o Hardą Hordę nie trzeba mieć żadnych obaw, jako że każdego czytelnika książka kupi którymś z opowiadań.

NASZA RECENZJA

Harda Horda - okładkaŹródło: SQN

Upadające Imperium - John Scalzi

Cykl rozpoczęty przez Upadające Imperium zapowiada się ciekawie, szczególnie, że autor sam postawił przed sobą kilka ograniczeń fabularnych. Stawka jest wysoka, odliczanie rozpoczęte, deadline ustalony dość ściśle. A przy tym Scalzi zostawił kilka pytań bez odpowiedzi i pozostaje czekać cierpliwie na kolejne tomy.

NASZA RECENZJA

Upadające imperium - okładkaŹródło: nieZwykłe

Zobacz również:
Najlepsze polskie filmy 2018 roku
Najlepsze polskie filmy 2019 roku
Najlepsze gry 2019 roku
Najlepsze bajki i filmy animowane 2019 roku
Najlepsze filmy science fiction 2018
Najlepsze horrory 2018
Najlepsze filmy 2018 roku
Najlepsze filmy 2019 roku

Najlepsze komedie 2018 roku
Najlepsze seriale 2018
Najlepsze książki 2018
Najlepsze komiksy 2018
Najlepsze komiksy 2019
Najlepsze gry 2018
Najlepsze filmy animowane i bajki 2018 roku

Filmy animowane i bajki 2019 – oczekiwane premiery
Filmy sf/fantasy 2019 – oczekiwane premiery
GRY 2019 – oczekiwane premiery
Nowe seriale 2019 – oczekiwane premiery
Horrory 2019 – oczekiwane premiery
Filmy polskie 2019 – oczekiwane premiery
Nowe sezony seriali 2019 – nadzieje i obawy – oczekiwane premiery
Filmy 2019: premiery kinowe roku – kalendarz [lista aktualizowana]

Strony:

Źródło: fot. główna: Kate Ter Harr, flickr

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV