Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement

 

Advertisement

 

Na skraju załamania (2017)

The Breakdown

Śr. ocena 5

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Jej debiut pokochali czytelnicy na całym świecie. Teraz powraca z kolejnym thrillerem psychologicznym – Na skraju załamania. Czy jednak dobry pomysł wystarczy, aby pozostać w pamięci czytelnika na dłużej?

B.A. Paris to angielska autorka od lat mieszkająca we Francji. Zanim skupiła się na karierze pisarki, pracowała w finansach. Oprócz pisania prowadzi szkołę językową i zajmuje się wychowaniem pięciu córek. Na skraju załamania  to jej druga powieść.

Pewnej deszczowej nocy Cass nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta potrzebuje pomocy, a teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej pory Cass zaczynają nękać głuche telefony. Kobieta nie może się pozbierać, czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią.

Na skraju załamania zaczyna się interesująco i klimatycznie. Burzowa noc, droga w lesie i tajemnicza kobieta w porzuconym samochodzie. Niestety tak jak w przypadku poprzedniej książki B.A. Paris – Za zamkniętymi drzwiami – głównym problemem powieści jest brak akcji. Historia rozwija się bardzo wolno.

Na skraju załamania - okładka
Źródło: Albatros

Autorka skupiła się na opisywaniu wewnętrznych przeżyć bohaterki i stopniowym ukazaniu jej popadania w obłęd. Jednakże przez pierwszych kilkaset stron dostajemy podobne opisy kolejnych sytuacji, w których Cass o czymś zapomina – np. gdzie zaparkowała samochód czy jaki kod odblokowuje alarm. Wszystko to po jakimś czasie zaczyna nużyć i sprawia, że nie śledzimy akcji z zapartym tchem.

Bohaterów również nie ma tutaj zbyt wielu. Jedyną dobrze napisaną postacią jest główna bohaterka – Cass. Może to wynikać z tego, że jest ona również narratorem tej historii. O postaciach drugoplanowych dowiadujemy się tyle, ile zechce nam zdradzić sama narratorka.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Książka Na skraju załamania, chociaż lepsza niż debiutancka powieść B.A. Paris, nie uniknęła typowych dla gatunku schematów. To poprawnie napisana powieść w klimacie psychologicznego thrillera. Jednakże dla czytelników, którzy często sięgają po ten gatunek,  nie będzie żadnym zaskoczeniem. Opowiedziana przez Paris historia jest banalna, pozbawiona zwrotów akcji i do bólu przewidywalna.

Pokaż całą recenzję

 

 

Co o tym sądzisz?