Najbardziej nieoczywiste zagadnienia i ciekawostki:- Czy możemy włamać się do ludzkiej pamięci? - Czy dzięki polizaniu karalucha można przejąć nad nim kontrolę? - Czy ludzkość może czerpać energię z… baterii? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Wyrusz w pełną humoru i wiedzy podróż z ekscentrycznymi Rickiem i Mortym! Bohaterowie podróżują po odległych galaktykach i alternatywnych rzeczywistościach, zbierają intrygujące ciekawostki i przedstawiają nieoczywiste teorie z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz przeprowadzają odjechane doświadczenia, dzięki którym i ty poznasz mechanizmy rządzące światem przyrody. Eksperymenty dziadka Ricka sprawią, że świat nauki stanie przed tobą otworem. Szalona dawka emocji, absurdalnego humoru i niebanalnej wiedzy dla prawdziwych geeków… i Tryboli! Nie przegap okazji, by wskoczyć do statku i ruszyć w przygodę z Rickiem Sanchezem i przygłupim Mortym. …Łaba-daba-duu!
Premiera (Świat)
14 października 2019Premiera (Polska)
14 października 2019ISBN
978-83-240-6994-1Polskie tłumaczenie
Jacek KoniecznyLiczba stron
384Autor:
Matt BradyGatunek:
non-fictionWydawca:
Polska: Znak
Najnowsza recenzja redakcji
Jeśli kiedykolwiek obejrzeliście choć jeden odcinek serialu Rick i Morty, to doskonale wiecie, że pełno w nim elementów charakterystycznych dla sci-fi. Pewnie, przede wszystkim liczą się szalone przygody i zestawienie dwóch totalnie różnych charakterów i spojrzeń na świat, ale u podstaw fabularnych czy w postaci licznych gadżetów, co chwilę mamy do czynienia z motywami, których nie powstydziliby się najbardziej uznani pisarze science fiction.
Humorystyczny (choć podlany bardziej poważnymi emocjami) i przygodowy wydźwięk serialu może sprawić, że widzowie nie do końca mogą potraktować różne aspekty świata przedstawionego, w tym właśnie podstawy naukowe. Okazuje się jednak, że nauki w serialu jest naprawdę dużo. Przekonacie się o tym, czytając książkę The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki.
W tej pozycji Matt Brady rozkłada na czynniki pierwsze liczne przygody bohaterów, a następnie zastanawia się, czy są one w ogóle możliwe i co na ich temat mówi aktualny stan wiedzy. Można tu przeczytać m.in. o tworzeniu kieszonkowych wszechświatów (i teorii multiwersum), życiu w kosmosie, podróżach międzygwiezdnych, klonowaniu, wynalazkach, zmianach ludzkiego ciała i umysłu, a także znacznie, znacznie więcej.
Brady posługuje się bardzo przystępnym językiem. Wychodząc od wydarzeń z serialu, potrafi klarownie wytłumaczyć daną kwestię, nie wdając w nadmierne szczegóły, ale jednocześnie wyczerpując temat w ogólnym zarysie. Czytelnicy dobrze orientujący się w różnych naukowych aspektach zapewne nie dowiedzą się tutaj zbyt wiele nowego i mogą sięgnąć po lekturę głównie za sprawą powiązania z serialem, ale jeśli chce się przejść szybki kurs podstawowy, to The Science of Rick and Morty jest interesującą pozycją.
Po lekturze książki można się pokusić o ocenę stopnia „naukowości” serialu. Okazuje się, że prawie wszystko ma mniejsze lub większe poparcie w faktach, odkryciach i teoriach, choć w wielu przypadkach jest jeszcze bardzo daleka (a może wręcz niemożliwa do przebycia) droga, by ludzkość mogła osiągnąć np. taki stopień rozwoju technologicznego. Niemniej jasne staje się, że niewiele tutaj fantazji, a znacznie więcej sensownego przetworzenia różnych elementów science fiction.
Mieszanka serialowych nawiązań, humoru i naukowej wiedzy sprawia, że kolejne strony przewraca się zaskakująco szybko jak na niebeletrystyczną pozycję, a jednocześnie dużo zostaje w głowie. The Science of Rick and Morty to świetna lektura dla osób, które pragną dowiedzieć się podstaw wielu dziedzin nauki lub zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy. A jeśli są fanami serialu, to tym lepiej!