The Science of Rick and Morty – recenzja książki

Rick i Morty to bohaterowie popularnego serialu animowanego. Książka Matta Brady’ego wykorzystuje ich przygody, by przybliżyć czytelnikom naukowe ciekawostki.

Ocena recenzenta:
8/10

Rick i Morty to bohaterowie popularnego serialu animowanego. Książka Matta Brady’ego wykorzystuje ich przygody, by przybliżyć czytelnikom naukowe ciekawostki.

Tymoteusz Wronka

Tymoteusz Wronka

Jeśli kiedykolwiek obejrzeliście choć jeden odcinek serialu Rick and Morty, to doskonale wiecie, że pełno w nim elementów charakterystycznych dla sci-fi. Pewnie, przede wszystkim liczą się szalone przygody i zestawienie dwóch totalnie różnych charakterów i spojrzeń na świat, ale u podstaw fabularnych czy w postaci licznych gadżetów, co chwilę mamy do czynienia z motywami, których nie powstydziliby się najbardziej uznani pisarze science fiction.

Humorystyczny (choć podlany bardziej poważnymi emocjami) i przygodowy wydźwięk serialu może sprawić, że widzowie nie do końca mogą potraktować różne aspekty świata przedstawionego, w tym właśnie podstawy naukowe. Okazuje się jednak, że nauki w serialu jest naprawdę dużo. Przekonacie się o tym, czytając książkę The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki.

W tej pozycji Matt Brady rozkłada na czynniki pierwsze liczne przygody bohaterów, a następnie zastanawia się, czy są one w ogóle możliwe i co na ich temat mówi aktualny stan wiedzy. Można tu przeczytać m.in. o tworzeniu kieszonkowych wszechświatów (i teorii multiwersum), życiu w kosmosie, podróżach międzygwiezdnych, klonowaniu, wynalazkach, zmianach ludzkiego ciała i umysłu, a także znacznie, znacznie więcej.

The Science of Rick and Morty - okładkaŹródło: Znak

Brady posługuje się bardzo przystępnym językiem. Wychodząc od wydarzeń z serialu, potrafi klarownie wytłumaczyć daną kwestię, nie wdając w nadmierne szczegóły, ale jednocześnie wyczerpując temat w ogólnym zarysie. Czytelnicy dobrze orientujący się w różnych naukowych aspektach zapewne nie dowiedzą się tutaj zbyt wiele nowego i mogą sięgnąć po lekturę głównie za sprawą powiązania z serialem, ale jeśli chce się przejść szybki kurs podstawowy, to The Science of Rick and Morty jest interesującą pozycją.

Po lekturze książki można się pokusić o ocenę stopnia „naukowości” serialu. Okazuje się, że prawie wszystko ma mniejsze lub większe poparcie w faktach, odkryciach i teoriach, choć w wielu przypadkach jest jeszcze bardzo daleka (a może wręcz niemożliwa do przebycia) droga, by ludzkość mogła osiągnąć np. taki stopień rozwoju technologicznego. Niemniej jasne staje się, że niewiele tutaj fantazji, a znacznie więcej sensownego przetworzenia różnych elementów science fiction.

Mieszanka serialowych nawiązań, humoru i naukowej wiedzy sprawia, że kolejne strony przewraca się zaskakująco szybko jak na niebeletrystyczną pozycję, a jednocześnie dużo zostaje w głowie. The Science of Rick and Morty to świetna lektura dla osób, które pragną dowiedzieć się podstaw wielu dziedzin nauki lub zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy. A jeśli są fanami serialu, to tym lepiej!

Źródło: fot. mat. prasowe

Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV