Egzorcysta (2017-2019)

Egzorcysta

Egzorcysta to nowy 13-odcinkowy serial Bartosza Walaszka, twórcy kultowej Blok Ekipy oraz Kapitana Bomby. Tym razem mamy do czynienia z animowanym horrorem. Tytułowy Egzorcysta to człowiek, który walczy z demonami. Nie zawsze mu się udaje, ale los z reguły bywa po jego stronie. Jak to w horrorach – jest strasznie zabawnie, a znając dotychczasowe produkcje SPInki Film Studio, również w tym wypadku – będzie można opętać się śmiechem.

Trailery i materiały wideo

Egzorcysta - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Co mogę powiedzieć o Egzorcysta Walaszka po pierwszych trzech odcinkach? Jakkolwiek komicznie by to nie brzmiało w odniesieniu do takiej produkcji, jest ona dużo dojrzalsza niż poprzednie twory Bartłomieja. Nie we wszystkich oczywiście aspektach, przecież ciężko oczekiwać, by znaki rozpoznawcze twórcy, czyli niewybredne poczucie humoru i język bohaterów, nagle zniknęły. Choć i tutaj mam wrażenie, że jest nieco delikatniej, nie czuć takiego zalewu bluzgów.

Sam humor, choć opiera się na utartych już przez scenarzystę schematach, też jakby nieco wydoroślał. Wciąż jest oparty na przerysowywaniu pewnych zachowań i komentarzu społecznym, co możemy zobaczyć choćby w 2. odcinku, przy okazji nagrywania przez żołnierzy filmiku na media społecznościowe. Nic u Walaszka nowego, ale zdaje się, jakby warstwa goryczy pod tym całym śmieszkowaniem była trochę głębsza.

Wspomniany 2. odcinek to wizyta Egzorcysty w jednostce wojskowej, podczas której poznajemy nieco lepiej przeszłość naszego bohatera. Okazuje się on bowiem, że pobierał nauki w seminarium duchownym, którego jednak nie ukończył. Możemy się spodziewać, że ten wątek powróci jeszcze nie raz i nie dwa. Głównym złym odcinka jest tym razem wampir, który po kilkudziesięciu latach zostaje wyrwany ze snu. Nie ukrywam, że szczerze mnie ubawiło jego niezrozumienie świata, w którym się znalazł i co się z tym wiąże, sposób w jaki został pokonany.

Natomiast 3. epizod to kolejna grupka demonów, jednak tym razem są one jedynie tłem służącym do wprowadzenia rywali naszego bohatera, księdza Natana oraz całej hierarchii kurii . Tutaj skojarzenia są oczywiste, choć nasz dzielny bojownik o dusze młodych ludzi niezbyt przypomina swój ekranowy odpowiednik, przynajmniej pod względem aparycji. Postać ta ma spory potencjał do namieszania w historii naszego bohatera i mam nadzieję, że się tak stanie. Inna sprawa, że pierwszoosobowa narracja omawianych odcinków, przypominająca rodzaj dziennika/pamiętnika, w połączeniu z przedstawionym w omawianym odcinku schematem Kościoła i samych egzorcystów przypomina mi nieco, choć to zapewne bardzo górnolotne skojarzenie, sagę o Inkwizytorze pióra Jacka Piekary.

Sezony

Sezon 1

 1. Spadek (1 listopada 2017)
 2. Wampir z poligonu (1 listopada 2017)
 3. Ksiądz Natan (1 listopada 2017)
 4. Taryfa widmo (9 listopada 2017)
 5. Palacze nałogowi (16 listopada 2017)
 6. Utopce (23 listopada 2017)
 7. Okup (23 listopada 2017)
 8. Święto Zmarłych (27 listopada 2017)
 9. Burdelik Palacco (7 grudnia 2017)
 10. Wilkołak 1 (14 grudnia 2017)
 11. Wilkołak 2 (28 grudnia 2017)
 12. Pora umierać
 13. To jeszcze nie koniec

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV