Manhattan (2014-2019)

Manhattan

Fabuła serialu "Manhattan" skupia się na tajnej misji, której celem jest zbudowanie pierwszej bomby atomowej w Los Alamos w Nowym Meksyku. Głównymi bohaterami są naukowcy podejmujący próbę funkcjonowania w świecie, w którym każdy sekret i kłamstwo ma wpływ na ich życie. Serial oparty jest na prawdziwej historii, bowiem Manhattan Engineering District to oficjalna nazwa kodowa programu prowadzonego przez Stany Zjednoczone, który zmierzał do konstrukcji i produkcji bomby atomowej. Szerzej znany jest on jako Manhattan Project.

Najnowsza recenzja redakcji

"Nikt nie ogląda telewizji" - mówią. "Widownia przenosi się do internetu" - mówią. Najwyraźniej nie słyszeli o tym włodarze stacji WBN America, którzy od niedawna stawiają na własne seriale i dołączają do walki o widza. Ich pierwsza próba, Salem - produkcja o czarownicach z tytułowego miasteczka, do udanych nie należała. Manhattan to jednak zupełnie inna bajka.

Jest rok 1943, trwa II wojna światowa. Amerykanie właśnie opracowują wynalazek, który zapewni im zwycięstwo w konflikcie. Do Los Alamos przybywają rzesze żołnierzy oraz naukowców wraz ze swoimi rodzinami. Ci pierwsi dbają o porządek, ci drudzy o eksperymentujących, te ostatnie zastanawiają się, co się w ogóle dzieje.

Manhattan skupia się na fikcyjnych jednostkach i dramatach, pokazując, jak wyglądały prace nad bronią nuklearną. Dla twórców liczy się tu przede wszystkim atmosfera, a powiązania z prawdziwymi figurami i wydarzeniami historycznymi występują raczej okazjonalnie. Od czasu do czasu słyszymy (a jeszcze rzadziej widzimy) jedynie twarz Daniela Londona, który wciela się w istniejącą w rzeczywistości postać J. Roberta Oppenheimera. Na ojcu bomby atomowej flirt Manhattanu z historią się kończy. Niektórzy co prawda dopatrują się we Franku Winterze jeszcze pewnych cech Setha Neddermeyera, ale nawet jeśli, to i tak nie jest to istotne. Umieszczenie w serialu bohaterów jest w zasadzie tylko pretekstem do pokazania uczucia panującej paranoi.

Od dawna nie było serialu z tak wyrazistą warstwą wizualną, która jednocześnie nie była tylko błyskotką i pełniła konkretną funkcję w opowiadanej historii. Umiejscowione gdzieś na peryferiach Nowego Meksyku miasteczko jest właściwie najważniejszym bohaterem. Wszechobecny dym, piach i kurz potęgują wrażenie oddalenia od wszelkiej cywilizacji, a świetne kostiumy i scenografia zabierają nas do młodszej o 70 lat rzeczywistości. Nie ma bowiem wątpliwości - przebywanie w Los Alamos jest diabelnie przyjemne (choć naturalnie z perspektywy siedzącego bezpieczne w domowym zaciszu widza). Mieszane odczucia mogą wzbudzać za to jego mieszkańcy.

Obsada podawana jest w wersji alfabetycznej nie bez przyczyny - nie ma tutaj głównego bohatera, który byłby twarzą serialu i miałby znacznie więcej czasu antenowego. Na naturalnego lidera wyrasta natomiast wspomniany Frank Winter, grany przez Johna Benjamina Hickeya. Aktor dzięki swojej charyzmie i doświadczeniu czyni swoją postać wyrazistą i autentyczną, wypadając znacznie lepiej niż pozostali członkowie obsady. Bohaterów Rachel Brosnahan, Olivii Williams i Daniela Sterna powoli dopiero poznajemy i pewnie minie jeszcze chwila, zanim i oni rozwiną skrzydła. Aktualnie udaje im się doskonale wygrać atmosferę ciągłego napięcia, przerażenia i tajemnicy - na razie to wystarcza.

Czytaj również: "Manhattan" notuje przyzwoitą oglądalność

Reakcja w Manhattanie zachodzi powoli, scenarzyści nie spieszą się z rozwojem wątków i posuwaniem fabuły do przodu, pozwalając rozkoszować się charakterystycznym klimatem miejsca akcji. Mam tylko nadzieję, że kiedyś ten subtelny sposób opowiadania doprowadzi do wybuchu.

Sezony

Sezon 1

 1. You Always Hurt the One You Love (27 lipca 2014)
 2. The Prisoner’s Dilemma (4 sierpnia 2014)
 3. The Hive (11 sierpnia 2014)
 4. Last Reasoning of Kings (18 sierpnia 2014)
 5. A New Approach to Nuclear Cosmology (25 sierpnia 2014)
 6. Acceptable Limits (1 września 2014)
 7. The New World (8 września 2014)
 8. The Second Coming (15 września 2014)
 9. Spooky Action at a Distance (22 września 2014)
 10. The Understudy (29 września 2014)
 11. Tangier (6 października 2014)
 12. The Gun Model (13 października 2014)
 13. Perestroika (20 października 2014)

Sezon 2

 1. Damnatio Memoriae (13 października 2015)
 2. Fatherland (20 października 2015)
 3. The Threshold (27 października 2015)
 4. Overlord (3 listopada 2015)
 5. The World of Tomorrow (10 listopada 2015)
 6. 33 (17 listopada 2015)
 7. Behold the Lord High Executioner (24 listopada 2015)
 8. Human Error (1 grudnia 2015)
 9. Brooklyn (8 grudnia 2015)
 10. Jupiter (15 grudnia 2015)

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV