Repertuar kin Nowość Program TV

Nie ma mowy (2016)

Speechless

Śr. ocena 7.6

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Speechless - trailer 1. sezonu

Najnowsza recenzja redakcji

Nowy serial komediowy Speechless to coś kompletnie świeżego w amerykańskich serialach. Będziemy bowiem obserwować perypetie rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem.

Amerykańska telewizja stara się eksperymentować z różnymi pomysłami. Widzowie lubią sitcomy o rodzinach, ale nie mogą być to rzeczy zwyczajne, więc w tym przypadku postawiono na familię z niepełnosprawnym dzieckiem. Pomysł zarazem szalenie ryzykowny, jak i chwalebny – przecież czegoś takiego nie było jeszcze w serialach komediowych. Istnieje jednak szansa, że można łatwo przekroczyć granice i obrazić kogoś, kto ma niepełnosprawne dziecko i podejdzie całej sprawy emocjonalnie. I to jest pierwsze zaskoczenie Nie ma mowy, bo całość jest opowiedziana w sposób ciepły, subtelny i nieprzesadzony. Działa to zaskakująco solidnie, bez popadania w przesadę czy brak smaku.

Największym zaskoczeniem jest to, że niepełnosprawnego dzieciaka gra Micah Fowler, 18-letni chłopak, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Dzięki temu ten serial przechodzi do historii jako jeden z pierwszych, w których niepełnosprawna osoba gra jedną z głównych ról. Sprawdza się on nad wyraz dobrze, często to właśnie jego żarty potrafią rozbawić, a chęć traktowania go normalnie poruszyć. To jest ktoś, kto może stać się sercem tego serialu.

Ciekawym aspektem jest poruszenie pewnych społecznych sytuacji związanych z osobami niepełnosprawnymi w szkołach. Brak podjazdu (z tym związany jest zabawny gag), sztuczne traktowanie takiej osoby przez nauczycieli i innych uczniów czy w ogóle podejście do osoby na wózku inwalidzkim w sposób, jakby to był ktoś gorszy. Tego typu motywy są zasugerowane w pilocie w sposób sprawny i z potencjałem. Mamy tu nawet nieźle odegrany schemat nadopiekuńczej matki, która walczy ze wszystkich sił o szczęście tego dziecka, zapominając trochę o pozostałych.

Na razie rodzinne relacje są tym, co nie do końca się sprawdza. Czuć, że jest pomysł na te postacie, bo każda jest wyrazista i ma w sobie coś unikalnego. Na razie jednak nic też nie powala, nie potrafi wywyższyć się ponad przeciętność i przekonać do siebie. Te postacie mają potencjał na rozwój, ale po prostu w 1. odcinku jest zbyt mało atutów, by można było odczuć satysfakcję. Jest pole do poprawy i uzupełnień, a to najważniejsze.

Nie ma mowy rozpoczyna się solidnie, ale bez fajerwerków czy śmiechu do łez. Dobry pomysł na serial został zrealizowany w niegłupi sposób. Na razie nie porywa, ale ma potencjał. Z tego może wyjść coś dobrego.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Maya Dimeo
Jimmy Dimeo
Ray Dimeo
Dylan Dimeo
Dr Miller

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Seriale 2019: wielkie powroty! Daty nowych sezonów styczeń-maj

Seriale 2019 to przede wszystkim wielkie powroty! Gra o tron, Luther, Odwróceni czy Detektyw. Midseason…

Wiktor Fisz
-

Nowe seriale i kolejne sezony na październik 2018

Październik będzie bardzo gorącym miesiącem dla wszystkich fanów seriali. Co prawda w najbliższym miesiącu nie…

Norbert Zaskórski
-

Nowe sezony seriali 2018 – jesień w Polsce i w USA

Wszyscy czekamy na nowe sezony seriali, które uwielbiam oglądać. Jesień w Polsce i w USA…

Norbert Zaskórski
-

Premiery seriali 2018 (styczeń-czerwiec). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2018 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.