Abonament ma zniknąć, a TVP będzie utrzymywane z budżetu państwa
Wygląda na to, że od przyszłego roku zniknie obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, a źródło finansowania z tego tytułu pokryje budżet państwa.
Wygląda na to, że od przyszłego roku zniknie obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, a źródło finansowania z tego tytułu pokryje budżet państwa.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości w trakcie swojej kadencji przedstawiał już wiele pomysłów na poprawę kondycji finansowej mediów publicznych. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłacie abonamentowej. Zawarte są w nim interesujące zapisy na temat finansowania mediów publicznych. Jak zapewnia Krzysztof Czabański, poseł PiS i szef Rady Mediów Narodowych:
Innymi słowy: od 2019 roku Polaków nie będzie obowiązywała konieczność opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dochody z tego tytułu mają zostać zastąpione poprzez dotację budżetową, która - jak szacuje Czabański - będzie wynosić od 2,5 do 3 miliardów złotych rocznie.
Przypomnijmy, że dziś media publiczne utrzymywane są z dwóch źródeł: abonamentu i reklam. Wpływy z pierwszego z nich maleją z roku na rok (w 2015 roku było to 750 mln zł, w 2017 - 635 mln), natomiast środki uzyskane z drugiego to ok. 1 mld zł rocznie.
W projekcie nowelizacji znalazły się również inne zapisy:
- uszczegółowiono zadania mediów wykonywane w ramach misji publicznej - poszerzono je o działania w sieci i technologiach cyfrowych;
- przedstawiciele TVP, Polskiego Radia i jego 17 rozgłośni regionalnych będą wraz z przewodniczącym KRRiT ustalać kartę powinności w zakresie realizowanych w ramach misji publicznej projektów i ich finansowania.
Źródło: Gazeta Wyborcza, wirtualnemedia.pl / zdjęcie główne: YouTube
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1978, kończy 46 lat