Czytanie receptą na długowieczność? Naukowcy sprawdzają
Naukowcy już wielokrotnie donosili nam o pozytywnych skutkach czytania. Tym razem wyniki badań będą starały się nas przekonać, że warto czytać, żeby pożyć kilka lat dłużej.
Naukowcy już wielokrotnie donosili nam o pozytywnych skutkach czytania. Tym razem wyniki badań będą starały się nas przekonać, że warto czytać, żeby pożyć kilka lat dłużej.
Naukowcy z Yale niedawno udostępnili wyniki swoich długofalowych badań przeprowadzanych na grupie 3600 kobiet i mężczyzn. Wszyscy spośród badanych mieli więcej niż 50 lat. Badacze postawili sobie pytanie czy regularne czytanie książek wpływa na długość życia? Wnioski są dość intrygujące.
Naukowcy śledzili wyniki badań zdrowotnych osób biorących udział w eksperymencie w zestawieniu z danymi o ich nawykach czytelniczych. Aby mieć dobry pogląd na sytuację, obserwacja poszczególnych przypadków trwała 12 lat. Na jej podstawie ustalono, iż osoby czytające książki przez minimum 30 minut dziennie przez kilka lat żyją średnio dwa lata dłużej od tych, którzy w tym samym czasie nie przeczytali nic. Badania wskazały także, że dłużej pożyją czytelnicy literatury niż czasopism i gazet. Nie stwierdzano za to, by o długości życia decydował konkretny gatunek czytanych książek.
Według badaczy z Yale różnica między książkami a czasopismami bierze się stąd, że książki wymagają tzw. głębokiego czytania. Przy takim czytaniu nasz mózg jest zmuszony do zupełnie innego typu pracy. Podczas przeglądania gazet możemy swobodnie przeskakiwać z tematu na temat, pomijać wątki, przeglądać reklamy myśląc zupełnie o czymś innym. Tymczasem w trakcie śledzenia fabuły książki musimy łączyć poszczególne elementy, kojarzyć bohaterów, myśleć krytycznie. Nasz mózg pracuje znacznie efektywniej i szybciej. Książki są zatem czymś w rodzaju siłowni dla naszego mózgu. Dzięki regularnym ćwiczeniom nasz organ wyrabia sobie odpowiednią kondycję i jest lepiej przygotowany na zwalczanie negatywnych bodźców. Różnicę między czytaniem gazet i fikcji pokazały już wcześniejsze badania nad poziomem empatii. W momencie, gdy książki pomagają nam lepiej wczuć się w rolę innych, prasa działa wręcz przeciwnie.
Z Yale płyną zatem pomyślne wieści dla wszystkich książkoholików i zachęty dla tych, którzy wciąż odkładają czytanie na później. Bez względu na to, czy jesteście zwolennikami poezji czy fantastyki, dzięki książkom możecie żyć dłużej i efektywniej. Dodatkowe lata życia mogą okazać się warte poświęcenia 30 minut na codzienne czytanie.
Źródło: Time of India / fot: flickr/Abhi Sharma
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat