Filary Stworzenia uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba! To chyba najpiękniejsze z jego zdjęć
Teleskop Jamesa Webba zrobił zdjęcie pokazujące słynne Filary Stworzenia. Na tę fotografię czekało wielu miłośników astronomii.
Teleskop Jamesa Webba zrobił zdjęcie pokazujące słynne Filary Stworzenia. Na tę fotografię czekało wielu miłośników astronomii.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w końcu zabrał się za słynne Filary Stworzenia i przesłał na Ziemię zdjęcia, które mogą być najpiękniejszymi z wykonanych dotychczas przez obserwatorium. Cała sytuacja jest doprawdy zaskakująca - ledwie kilka godzin temu Europejska Agencja Kosmiczna jako kolejną fotografię urządzenia zapowiadała tę pokazującą zderzenie galaktyk spiralnych w systemie IC 1623. ESA zdecydowała się jednak wycofać materiał, by teraz wraz z NASA przedstawić te, na jakie - co tu dużo mówić - czekało naprawdę wielu z nas.
Filary Stworzenia to obiekt, który za sprawą wykonanego w 1995 roku przez teleskop Hubble'a zdjęcia zyskał wśród miłośników astronomii status kultowego. Mówimy to o spektakularnie prezentującej się części mgławicy Orzeł w konstelacji Węża, oddalonej od Ziemi o 6500 lat świetlnych. Cały obszar mierzy po przekątnej ok. 4-5 lat świetlnych, natomiast jego wysokość to ok. 4 lata świetlne. W oczy rzucają się przede wszystkim trzy olbrzymie kolumny gazu, który pod wpływem grawitacji rozgrzewa się i doprowadza do powstania protogwiazd; określenie "gwiezdny żłóbek" jest jak najbardziej na miejscu.
Hubble przypatrywał się Filarom Stworzenia najpierw w zakresie światła widzialnego, natomiast w 2014 roku również w podczerwieni. Webb do obserwacji obiektu wykorzystał operujący w bliskiej podczerwieni instrument NIRCam, oferując jeszcze lepsze spojrzenie na część Mgławicy Orzeł. Na nowym zdjęciu JWST widzimy więc jasnoczerwone kule - czyli nowo uformowane gwiazdy, czy faliste, przywodzące na myśl lawę linie na krawędziach filarów - wyrzuty z powstających światów. Spójrzcie sami:
Co ciekawe, na powyższych zdjęciach nie możemy zobaczyć odległych galaktyk - wizualny dostęp do nich jest blokowany przez półprzeźroczystą warstwę gazu i rozświetlony blaskiem znajdujących się relatywnie blisko siebie gwiazd pył.
Filary Stworzenia w odległej przyszłości na zawsze znikną z naszych oczu. Promieniowanie emitowane przez formujące się gwiazdy sprawi, że materia w kolumnach wyparuje na dobre.
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1970, kończy 54 lat