Fortnite trafi do Sklepu Play, ale Google nie zrezygnuje z marży

Przedstawiciele Epic Games ugięli się i postanowili udostępnić Fortnite’a w mobilnym sklepie Google. Przy okazji chcieli wywalczyć obniżkę marży, ale amerykańska korporacja odrzuciła tę prośbę.

Przedstawiciele Epic Games ugięli się i postanowili udostępnić Fortnite’a w mobilnym sklepie Google. Przy okazji chcieli wywalczyć obniżkę marży, ale amerykańska korporacja odrzuciła tę prośbę.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  google 

Fortnite’a można nienawidzić z wielu powodów, ale jednemu nie sposób zaprzeczyć. Ta gra to fenomen ostatnich lat i jedna z tych produkcji, które regularnie przyciągają do siebie miliony odbiorców. Wypuszczenie mobilnej odsłony były tylko kwestią czasu, a deweloper był tak pewny jej sukcesu na Androidzie, że zrezygnował z dystrybucji za pośrednictwem Sklepu Play. Powód takiej decyzji był dość prosty – firma chciała zaoszczędzić, gdyż Google pobiera 30% marży od wszystkich płatności realizowanych w aplikacjach pozyskanych z ich sklepu.

Przez wiele miesięcy Epic Games radziło sobie na rynku Androida i zmuszało graczy do instalowania Fortnite’a ręcznie. Ale w końcu firma złamała się i podjęła decyzję o wypuszczeniu produkcji poprzez Sklep Play. Przy tej okazji twórcy chcieli wywalczyć obniżenie marży. Epic wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie, które opublikował serwis The Verge.

Firma stwierdza w nim, że nie zależy jej na specjalnym traktowaniu przez Google. Wręcz przeciwnie, sugeruje raczej wprowadzenie zmian dla wszystkich deweloperów publikujących na platformie Google. Argumentuje to tym, że nakładanie 30-procentowej marży przez korporację, która jest rynkowym monopolistą i odpowiada za dystrybucję przeszło połowy aplikacji androidowych, jest działaniem niewłaściwym, wręcz nielegalnym.

Przedstawiciele Google nie zgodzili się z opinią Epic Games, gdyż uważają, że żądania firmy są bezzasadne. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że Epic dystrybuuje Fortnite’a również na iOS-ie, który jest znacznie bardziej zamkniętym systemem, a mimo to deweloperzy nie poprosili Apple o obniżenie 30-procentowej marży. Ponadto jej wysokość według Google jest w pełni uzasadniona, gdyż korporacja udostępnia twórcom nie tylko przestrzeń na aplikacje. Sklep Play to także cały szereg narzędzi analitycznych, bezpieczeństwa oraz promocyjnych i to za te funkcje pobierana jest opłata od twórców.

Epic będzie musiał pogodzić się z porażką i zgodzić na warunki androidowego monopolisty, jeśli rzeczywiście chce zaistnieć w Sklepie Play. Ale potencjalne straty związane z pobieraniem marży przez Google nie powinny zachwiać kondycją finansową korporacji, gdyż mobilna wersja gry jest maszynką do robienia pieniędzy. Pod koniec ubiegłego roku firma analityczna Sensor Tower poinformowała, że w pierwszych dniach od udostępnienia gry na iOS-a Epic codziennie zgarniał od graczy 2 miliony dolarów.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Epic Games

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV