Jakub Ćwiek o nowej książce
20 grudnia do sprzedaży trafi papierowa wersja książki Świetlik w ciemności / Firefly in the Darkness. Jeden z jej autorów, Jakub Ćwiek, opowiada o projekcie w materiale wideo.
20 grudnia do sprzedaży trafi papierowa wersja książki Świetlik w ciemności / Firefly in the Darkness. Jeden z jej autorów, Jakub Ćwiek, opowiada o projekcie w materiale wideo.
Fan serialu Firefly, pisarz Jakub Ćwiek, wraz z ilustratorką Magdaleną Babińską stworzyli książeczkę dla dzieci Świetlik w ciemności / Firefly in the Darkness, nawiązującą do popularnej produkcji science fiction. Kolejna akcja Browncoats of Poland! Tym razem niestrudzeni polscy fani Firefly postanowili wesprzeć Fundację KidsNeedToRead... specjalnie w tym celu stworzoną książeczką - czytamy w opisie projektu.
Oto filmik, na którym Jakub Ćwiek opowiada o swojej fascynacji serialem oraz o książce:
Poniżej zaś dłuższa notka wydawnicza:
Co może maleńki Świetlik w walce z wszechobecną Ciemnością? Nic, powie ktoś. Bo świetlik jest mały, a Mrok wszechobecny. Ja mówię – wszystko! Bo tam, gdzie jest światełko, nawet najmniejsze... tam nie ma już Ciemności! Ileż to razy w baśniach na całym świecie ktoś mylił świetliki z gwiazdami? Mnóstwo całe. Aż mnie zastanawiało, jak to możliwe, że samym świetlikom nigdy się to nie myli. Że żaden nigdy nie zawołał w koronę liści: "Ej, Bob, co ty tam robisz, tak wysoko między gałęziami?", by zaraz zorientować się, że krzyczy jednak do gwiazdy oddalonej o miliony kilometrów. Sytuacja troszkę niezręczna... ale przecież taka zabawna, co nie? I tak się zaczęło, bo zwykle tyle wystarczy: troszkę zabawnych scen z małymi robaczkami i wielkie, pełne nadziei przesłanie. Zacząłem pisać... A potem przypomniałem sobie o moim ulubionym serialu, nazywającym się właśnie "Firefly", który również mówił o nadziei, o przyjaźni, odwadze i sile marzeń. Nie mogłem się powstrzymać i wplotłem do tej opowiastki nawiązania i mądrości z historii Jossa Whedona. Mam wrażenie, że dzięki temu mój Świetlik świeci mocniej. A już, gdy do projektu dołączyła znakomita ilustratorka Magda Babińska, tworząc cudowne, ciepłe, ale nie przesłodzone ilustracje, projekt pojaśniał tak, że trzeba było mrużyć oczy.
Poprosiłem o ocenę książeczki moich przyjaciół z Browncoats of Poland, a gdy się spodobała, razem postanowiliśmy, że użyjemy tej historii, by zrobić coś dobrego. Wydaliśmy ją wspólnie – każdy dodał do opowieści czy jej promowania coś od siebie, troszkę własnego talentu – a potem ebooki wrzuciliśmy tutaj, byście czytali i dzielili się nimi (a jeśli się spodoba, dotowali fundację, którą postanowiliśmy wesprzeć), a książeczkę w wersji papierowej sprzedajemy na konwentach, by zarobione pieniądze przekazać na fundację, która dba o rozwój czytelniczy dzieciaków. Chcemy stwarzać maluchom okazję do poznawania nowych światów ukrytych w rzędach maleńkich literek. Bo co może jedna literka wobec pustki? Nic, powie ktoś. Wszystko, powiem ja. Bo tam gdzie jest literka, tam nie ma już pustki.
I umówmy się. Z literkami jak z Browncoatami czy świetlikami. Bardzo rzadko występują w pojedynkę.
W wersji elektronicznej książkę już dzisiaj można zamawiać na oficjalnej stronie projektu.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat