Metaverse: klęska czy sukces za 13 bilionów dolarów?
Analityk uważa, że większość projektów biznesowych metaverse zostanie zamknięta do 2025 r.
Analityk uważa, że większość projektów biznesowych metaverse zostanie zamknięta do 2025 r.
Wiara Marka Zuckerberga w metaverse pozostaje niezachwiana, ale nie wszyscy podzielają jego przekonanie, że ta wizja wirtualnej/mieszanej rzeczywistości jest przyszłością tego, jak pracujemy i bawimy się w sieci. Jedną z nich jest firma badawcza Canalys, która przewiduje, że większość projektów biznesowych w metaverse zamknie się do 2025 roku.
Reality Labs, dział skupiający się na sprzęcie Meta i aspiracjach metaverse, stracił około 16 miliardów dolarów od początku ubiegłego roku i w efekcie dokonuje cięć, w tym smartwatcha z podwójną kamerą. Zuckerberg wciąż jednak wierzy, że metaverse z czasem zarobi setki miliardów, jeśli nie biliony dolarów. Dzieje się tak pomimo sceptycyzmu podzielanego przez połowę wszystkich nastolatków i część pracowników Mety. Nawet John Carmack wyraża ostrożność wobec tych ambicji.
The Register donosi, że Canalys jest w obozie sceptyków. Na firmowym Channels Forum w Barcelonie Matthew Ball, główny analityk firmy, zapytał: „Czy metaverse to następna cyfrowa granica, czy też przereklamowana pułapka na pieniądze?”.
Ball dobrze zauważył wpływ obecnego globalnego klimatu ekonomicznego na metaverse. Wraz z rosnącą inflacją i utratą pracy, wielu ludzi z trudem wiąże koniec z końcem, jeśli chodzi o codzienne wydatki na życie, takie jak czynsz, jedzenie i media, więc inwestowanie w wirtualne przedmioty, takie jak NFT, raczej nie będzie pokusą.
Ball przyznał, że gry to jeden z obszarów, w którym metaverse może odnieść sukces, podobnie jak „rozrywka dla dorosłych”, ale sektor biznesowy będzie miał ciężko.
Mimo to wielkie firmy, takie jak Microsoft, Nvidia, Apple i Google, wciąż inwestują w metaverse. Konsultanci szacują, że w platformę tę zainwestowano już 177 miliardów dolarów, a do 2030 roku kwota ta może wynieść od 5 do 13 bilionów dolarów.
Rywalizujący gigant badawczy Gartner jest bardziej optymistyczny w kwestii metaverse. Uważa, że do 2026 roku jedna czwarta świata będzie spędzać co najmniej godzinę dziennie na zakupach, pracy, kontaktach towarzyskich lub nauce w wirtualnym świecie, a 30% organizacji będzie oferować produkty lub usługi w tym cyfrowym krajobrazie.
Niedawno Meta pokazała Meta Quest Pro, samodzielny zestaw VR kosztujący 1500 dolarów. Podniosła również cenę bazową Meta Quest 2 do 400 dolarów. Zestaw Meta Quest 3 powinien pojawić się w niższej cenie w przyszłym roku, ale Meta nadal stoi przed wyzwaniem zainteresowania ludzi metaverse, a firmy, które zainwestowały w platformę mogą nieprędko doczekać się zysków.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat