MIT inwestuje miliard dolarów w rozwój etycznej SI
Sztuczna inteligencja niejednokrotnie zniszczyła ludzkość w filmach i książkach SF. Naukowcy z MIT chcą wypracować rozwiązania, które uchronią nasz świat przed zabójczą SI.
Sztuczna inteligencja niejednokrotnie zniszczyła ludzkość w filmach i książkach SF. Naukowcy z MIT chcą wypracować rozwiązania, które uchronią nasz świat przed zabójczą SI.
Doskonale znamy ten scenariusz. Ambitny/szalony/nieroztropny (niepotrzebne skreślić) naukowiec opracowuje sztuczną inteligencję, która wymyka się spod kontroli i przejmuje władzę nad światem. Albo, w najlepszym razie, mocno uprzykrza nam życie. Zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji przedstawili twórcy m.in. The Terminator czy The Matrix. Poprzez swoje filmowe dzieła ostrzegli nas, czym może skończyć się nierozważne igranie z technologią. O konieczności zrównoważonego rozwoju SI mówili także tacy wizjonerzy jak Elon Musk czy Stephen Hawking. Do tego grona dołączyli właśnie naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.
Na początku tygodnia władze MIT ogłosiły wdrożenie programu badań nad zagrożeniami płynącymi z rozwoju sztucznej inteligencji. Na ten cel uczelnia przeznaczyła aż miliard dolarów, z czego aż 350 milionów pochodzi z funduszu inwestycyjnego The Blackstone Group zarządzanego przez Stephena Schwarzmana. Uczelnia planuje promować zarówno prace dotyczące przyszłościowych rozwiązań z dziedziny SI, jak i zagrożeń etycznych wynikających z rozwoju tej technologii. MIT zaprosi do współpracy uczelnie i naukowców z całego świata.
Leo Rafael Reif, prezes Machusetts Institute of Technology, tak wyraża się o nowym przedsięwzięciu:
Jedną z zapowiadanych zmian ma być powołanie nowego wydziału, MIT Schwarzman College of Computing. Zadaniem studentów będzie wyszukiwanie rozwiązań z zakresu SI, które funkcjonowałyby w harmonii z człowiekiem. Według Reifa nadrzędną rolą nowej jednostki administracyjnej ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji do uczynienia naszego świata lepszym miejscem do życia.
Skoro MIT, jedna z najsłynniejszych uczelni technologicznych na świecie, podejmuje kwestię etycznego rozwoju sztucznej inteligencji, to znaczy, że problem ten stanowi ogromne wyzwanie dla świata nauki. Z jednej strony pojawia się coraz więcej autonomicznych urządzeń, które ułatwiają nam życie i przyspieszają wykonywanie najprostszych czynności, z drugiej zaś SI przyczynia się do utraty pracy przez ludzi nieprzystosowanych do życia w wysoce zinformatyzowanym świecie.
W ślady MIT pójdą prawdopodobnie inne uczelnie. Ryzyko związane z rozwojem sztucznej inteligencji jest zbyt duże, aby je zignorować. Być może technologia ta nie sprowadzi zagłady rodem z Matriksa, ale jeśli wymknie się spod kontroli, może negatywnie wpłynąć na ład społeczny.
Źródło: Futurism / Zdjęcie: MIT, YouTube
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat