MIT inwestuje miliard dolarów w rozwój etycznej SI
Sztuczna inteligencja niejednokrotnie zniszczyła ludzkość w filmach i książkach SF. Naukowcy z MIT chcą wypracować rozwiązania, które uchronią nasz świat przed zabójczą SI.
Sztuczna inteligencja niejednokrotnie zniszczyła ludzkość w filmach i książkach SF. Naukowcy z MIT chcą wypracować rozwiązania, które uchronią nasz świat przed zabójczą SI.
Doskonale znamy ten scenariusz. Ambitny/szalony/nieroztropny (niepotrzebne skreślić) naukowiec opracowuje sztuczną inteligencję, która wymyka się spod kontroli i przejmuje władzę nad światem. Albo, w najlepszym razie, mocno uprzykrza nam życie. Zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji przedstawili twórcy m.in. The Terminator czy The Matrix. Poprzez swoje filmowe dzieła ostrzegli nas, czym może skończyć się nierozważne igranie z technologią. O konieczności zrównoważonego rozwoju SI mówili także tacy wizjonerzy jak Elon Musk czy Stephen Hawking. Do tego grona dołączyli właśnie naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.
Na początku tygodnia władze MIT ogłosiły wdrożenie programu badań nad zagrożeniami płynącymi z rozwoju sztucznej inteligencji. Na ten cel uczelnia przeznaczyła aż miliard dolarów, z czego aż 350 milionów pochodzi z funduszu inwestycyjnego The Blackstone Group zarządzanego przez Stephena Schwarzmana. Uczelnia planuje promować zarówno prace dotyczące przyszłościowych rozwiązań z dziedziny SI, jak i zagrożeń etycznych wynikających z rozwoju tej technologii. MIT zaprosi do współpracy uczelnie i naukowców z całego świata.
Leo Rafael Reif, prezes Machusetts Institute of Technology, tak wyraża się o nowym przedsięwzięciu:
Jedną z zapowiadanych zmian ma być powołanie nowego wydziału, MIT Schwarzman College of Computing. Zadaniem studentów będzie wyszukiwanie rozwiązań z zakresu SI, które funkcjonowałyby w harmonii z człowiekiem. Według Reifa nadrzędną rolą nowej jednostki administracyjnej ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji do uczynienia naszego świata lepszym miejscem do życia.
Skoro MIT, jedna z najsłynniejszych uczelni technologicznych na świecie, podejmuje kwestię etycznego rozwoju sztucznej inteligencji, to znaczy, że problem ten stanowi ogromne wyzwanie dla świata nauki. Z jednej strony pojawia się coraz więcej autonomicznych urządzeń, które ułatwiają nam życie i przyspieszają wykonywanie najprostszych czynności, z drugiej zaś SI przyczynia się do utraty pracy przez ludzi nieprzystosowanych do życia w wysoce zinformatyzowanym świecie.
W ślady MIT pójdą prawdopodobnie inne uczelnie. Ryzyko związane z rozwojem sztucznej inteligencji jest zbyt duże, aby je zignorować. Być może technologia ta nie sprowadzi zagłady rodem z Matriksa, ale jeśli wymknie się spod kontroli, może negatywnie wpłynąć na ład społeczny.
Źródło: Futurism / Zdjęcie: MIT, YouTube
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat