Murakami: wkrótce nowy zbiór „Mężczyźni bez kobiet”
Jesienią ukaże się w Polsce nowa książka słynnego japońskiego prozaika pt "Mężczyźni bez kobiet". Oto pierwsze informacje o zbiorze Murakamiego.
Jesienią ukaże się w Polsce nowa książka słynnego japońskiego prozaika pt "Mężczyźni bez kobiet". Oto pierwsze informacje o zbiorze Murakamiego.
Wydawnictwo Muza SA zapowiedziało na 21 października tego roku nową książkę japońskiego pisarza pt. Onna no Inai Otokotachi. Na tę pozycję składa się sześć opowiadań, których motywem przewodnim - jak wynika już z tytułu - mężczyźni, którzy z różnych powodów zostali pozbawieni (stałego) towarzystwa przedstawicielek płci pięknej. Jednakże, jak to bywa u Murakamiego, można spodziewać się niestandardowego podejścia do tematu i licznych zaskoczeń.
Wydawca w ten sposób opisuje najnowszy zbiór Murakamiego:
Zbiór sześciu opowiadań najpopularniejszego japońskiego pisarza, które łączy jeden temat: emocjonalnej izolacji. Bohaterami wszystkich utworów są mężczyźni, którzy żyją bez partnerek albo takowe potracili. Wśród nich znajdziemy „Drive My Car” o owdowiałym aktorze w średnim wieku, który podróżuje samochodem prowadzonym przez młodą kobietę. Inne nosi tytuł „Szeherezada” i opowiada o mężczyźnie przetrzymywanym w pewnym domu. Dwa razy w tygodniu odwiedza go tam kobieta wynajęta po to, aby przynieść mu jedzenie i inne sprawunki, a także zaspokoić jego potrzeby seksualne. Po każdym zbliżeniu kobieta, niczym współczesna Szeherezada, opowiada mężczyźnie historie. Zawsze jednak, w kluczowym momencie, przerywa opowieść, pozostawiając ją nieukończoną aż do następnej wizyty.
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Dorastał w Kobe, mieście portowym, w którym szczególnie łatwo o kontakt z innymi kulturami. Interesuje się kulturą spoza Japonii, czyta literaturę amerykańską, słucha jazzu, ogląda hollywoodzkie produkcje. Murakami to pisarz posiadający słuch absolutny, odbierający wszystkie tony absurdów i szaleństw życia.
Japoński pisarz zdobył wszystkie, z możliwych do zdobycia, nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Jest również tłumaczem o dużym dorobku; na japoński przełożył m.in. powieści Trumana Capote'a, Raymonda Carvera, Tima O'Briena, Scotta Fitzgeralda, Johna Irvinga.
Źródło: Muza SA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat