Nowy film Romana Polańskiego to thriller „D”

Roman Polański poinformował, że jego kolejnym projektem będzie polityczny thriller zatytułowany "D", którego scenariusz powstanie na podstawie słynnej sprawy Dreyfusa. Miała ona miejsce pod koniec XIX wieku we Francji i odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Roman Polański poinformował, że jego kolejnym projektem będzie polityczny thriller zatytułowany "D", którego scenariusz powstanie na podstawie słynnej sprawy Dreyfusa. Miała ona miejsce pod koniec XIX wieku we Francji i odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Adam Siennica

Adam Siennica

Sprawa Dreyfusa to jedna z najważniejszych sądowych potyczek w historii sądownictwa, sensacyjna afera i bodajże największa z sądowych pomyłek w dziejach. W 1894 roku francuski oficer żydowskiego pochodzenia Alfred Dreyfus, został oskarżony na podstawie fałszywych dowodów o zdradę kraju na rzecz Niemiec. Wyrok był bardzo surowy, ale niedługo potem fałszerstwo wyszło na jaw. Liczne kolejne procesy nie przyniosły jednak rozwiązania sprawy, gdyż wyżsi wojskowi ukrywali swoje błędy. W obronie Dreyfusa stanął Wiktor Hugo oraz liczni intelektualiści. Społeczeństwo francuskie podzieliło się na zwolenników i przeciwników Dreyfusa. Być może najważniejszym elementem sprawy były antysemickie nastroje w armii francuskiej i całym społeczeństwie. Jednak sprawa Dreyfusa na zawsze odmieniła Francję. Skrajna prawica zeszłą na margines, rozdzielono kościół od państwa, a armia została poddana cywilnej kontroli.

Historia Alfreda Dreyfusa inspirowała licznych pisarzy i filmowców. Ci ostatni wiele razy mierzyli się z tym tematem. Był Dreyfus bohaterem jednego z pierwszych filmów w historii kina, potem sięgano po te wydarzenia jeszcze wiele razy.

"D" Romana Polańskiego będzie kolejnym spotkaniem twórców, którzy pracowali w 2010 roku nad filmem "Autor widmo" . Polański wyreżyseruje film na podstawie scenariusza Roberta Harrisa . Produkcją zajmą się Robert Benmussa i Alain Sarde . Wkrótce rozpocznie się casting do filmu, do którego zdjęcia mają ruszyć pod koniec roku w Paryżu. Lionsgate/Summit International zajmują się sprzedażą filmu na rynkach międzynarodowych.

Od dawna chciałem zrobić film o sprawie Dreyfusa, traktując ją nie jak dramat kostiumowy, ale historię szpiegowską - mówi Polański. W ten sposób twórca chce opowiedzieć o współczesnym świecie, o ciągłym polowaniu na czarownice którym dziś są grupy mniejszościowe, o paranoi bezpieczeństwa, o tajnych trybunałach wojskowych, agencjach wywiadowczych działających poza kontrolą, o próbach tuszowania afer przez rządy.

Źródło: stopklatka.pl

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV