Orbitowski, Rejmer i Szczerek nominowani do Paszportów Polityki
Poznaliśmy nominowanych w tegorocznej edycji Paszportów Polityki. W kategorii literatura są to Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek.
Poznaliśmy nominowanych w tegorocznej edycji Paszportów Polityki. W kategorii literatura są to Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek.
W dzisiejszym wydaniu tygodnik "Polityka" zaprezentował sylwetki artystów nominowanych w kolejnej edycji Paszporty Polityki. Nagrody wręczane są w kategoriach: Film, Muzyka popularna, Muzyka poważna, Teatr, Sztuki wizualne oraz Literatura.
W tej ostatniej o zwycięstwo walczyć będą Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer oraz Ziemowit Szczerek. Oto zamieszone w tygodniku oraz na stronie polityka.pl uzasadnienia wyboru jurorów:
Łukasz Orbitowski (na zdjęciu pierwszy z lewej)
Orbitowski kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką, ale jego ostatnia książka – Szczęśliwa ziemia – urzeka przede wszystkim sferą realistyczną. Debiutował na łamach miesięcznika "Science Fiction". Napisał już 12 książek.
"Pisarz wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni" – tak opisał Orbitowskiego (ur. 1977 r.) Dariusz Nowacki. "W 2012 r. błysnął »Widmami«, w tym roku wydał interesującą »Szczęśliwą ziemię«, powieść obyczajową z niewielką domieszką fantastyki. To rzecz o dojrzewaniu i bilansach dzisiejszych trzydziestopięciolatków. Urodzeni pod koniec lat 70. pytają, co poszło nie tak" – pisze Nowacki o nominowanej powieści. Orbitowski kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką. Jednak w "Szczęśliwej ziemi" najciekawsza jest sfera realistyczna, czyli historia piątki przyjaciół z miasteczka Rykusmyku. Rozjeżdżają się, by po latach powrócić w rodzinne strony, przegrani, ze złamanymi życiorysami. Orbitowski jest świetny w opisywaniu miast i miasteczek pełnych beznadziei i stagnacji. Czy to Kraków, nieokreślone Rykusmyku czy Warszawa. Dobrze mu wychodzą też portrety miast-zombi lub miast-widm – takich jak w poprzedniej powieści "Widma". Z powieści na powieść wątków fantastycznych jest jednak coraz mniej, i to wielu krytyków cieszy. Orbitowski ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika "Science Fiction". Napisał już 12 książek, m.in: "Tracę ciepło" (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), "Święty Wrocław" (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), zbiór opowiadań "Nadchodzi". Mieszka w Kopenhadze.
Małgorzata Rejmer
Zadebiutowała w 2009 roku powieścią "Toksymia". Jej ostatnia książka – "Bukareszt. Kurz i krew" – to efekt licznych podróży do Rumunii, której Rejmer poświęca też pracę doktorską. Pisarka swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej i dramat.
Małgorzata Rejmer (ur. w 1985 r.) debiutowała brawurowo powieścią "Toksymia" (Lampa i Iskra Boża) w 2009 r. Ta groteska zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem. Bohaterów łączyła tytułowa toksymia, czyli toksyczna więź międzyludzka. Ale najważniejszym bohaterem tej książki była cielesność w stanie rozkładu. Po debiucie Rejmer zaczęła pisać doktorat o kinie rumuńskim w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele czasu spędzała w Rumunii i tak narodziła się kolejna książka "Bukareszt. Kurz i krew", fascynujący portret miasta i kraju. Powstała książka, która jest czymś więcej niż reportażem. Rejmer swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej, dramat. Jej książka jest jak sonda zapuszczona głęboko w to miasto. Rejmer sięga w sferę mitów, analizuje traumy narodowe, a jednocześnie opowiada o mechanizmach władzy i zbiorowej pamięci. "To książka pod różnymi względami olśniewająca: jako opowieść o podróży, głęboka refleksja na temat totalitaryzmu, rzecz o władzy i zbiorowej amnezji, a także historia przenikania się losów społeczeństw i miast, które społeczeństwa budują dla swoich ludzi (a może przeciwko nim)" – pisze Piotr Kofta. Książka otrzymała już nagrodę im. Teresy Torańskiej, przyznawaną przez "Newsweek".
Ziemowit Szczerek (na zdjęciu pierwszy z prawej)
Pisarz, dziennikarz, znawca Europy Środkowej i Wschodniej. Jego ostatnia książka, "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", powstała wskutek podróży po Ukrainie. Szczerek obnaża w niej obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód. "Jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy" – wylicza.
Pisarz (ur. w 1978 r.) według Przemysława Czaplińskiego "zasłużył na Paszport POLITYKI, ponieważ już wie, że żadna podróż – zwłaszcza na Wschód – nie jest niewinna". Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała książka "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", niezwykła, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Gonzo to wynalazek amerykański, jego prekursorem był Hunter S. Thompson (Szczerek jest zresztą autorem pierwszego w Polsce tłumaczenia "Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky" Thompsona). "W gonzo jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy" – wylicza Szczerek i ściśle stosuje się do tych zasad. Ale przede wszystkim ta książka jest krzywym zwierciadłem, w którym powinni się przejrzeć Polacy. Szczerek pokazuje bowiem, dlaczego tak dobrze czujemy się na Ukrainie. Otóż Polacy leczą tam swoje kompleksy. Szczerek jest bezlitosny (również wobec siebie), obnaża obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód, gdzie jest "tak jak u nas tylko bardziej". "Prawdziwym bohaterem tych opowieści nie jest autor, lecz zawartość jego głowy – światopogląd, przekonania na temat Ukrainy, kulturowe wyobrażenia" – pisze Czapliński. "Dlatego najważniejsze przygody opisane w książce nie dotyczą hardcorowych przeżyć w barze czy w stepie, lecz przemian sposobu myślenia".
Autor jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka "Paczka Radomskich", który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski "Rzeczpospolita zwycięska". W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.
Nominowali:
Piotr Bratkowski ("Newsweek"), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz ("Lampa"), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta ("Wprost"), Zofia Król ("Dwutygodnik.com"), Juliusz Kurkiewicz ("Gazeta Wyborcza"), Michał Nogaś (Polskie Radio, Trójka), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski ("Fa-art", "Dekada Literacka").
Fot. Leszek Zych / Polityka
Źródło: Polityka / polityka.pl
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat