Repertuar kin Nowość Program TV

Prezes YouTube’a twierdzi, że artykuł 13 może odciąć nas od części filmów

Susan Wojcicki obawia się, że wraz z wprowadzeniem w życie regulacji z Artykułu 13 z Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych część z filmów może zniknąć z europejskiej wersji serwisu

Prezes YouTube’a po raz kolejny wyraziła swoje obawy na temat ostatnich regulacji unijnych dotyczących prawa autorskiego. Według Susan Wojcicki Artykuł 13, ochrzczony przez internautów mianem drugiego ACTA, uderzy nie tylko w zarobki firmy, ale i w samych użytkowników. W najczarniejszym scenariuszu może dojść do sytuacji, w której zostaniemy pozbawieni dostępu do najpopularniejszych filmów:

Konsekwencje wprowadzenia Artykułu 13 wykraczają dalece ponad straty finansowe. Istnieje ryzyko, że obywatele Unii Europejskiej zostaną odcięci od filmów, które tylko w zeszłym miesiącu odtworzono przeszło 90 miliardów razy. To filmy z całego świata, w tym z przeszło 35 milionów kanałów europejskich, prezentujących m.in. lekcje językowe, kursy naukowe czy teledyski – napisała na blogu firmowym.

Jako przykład filmu, który mógłby znaleźć się na cenzurowanym, Wojcicki podała teledysk Despacito, który odtworzono 5,6 miliarda razy. Prezes serwisu twierdzi, że w nagraniu znajduje się tak wiele treści, które teoretycznie powinny podlegać nowemu prawu, że pracownicy firmy nigdy nie byliby pewni, czy zidentyfikowali właścicieli praw autorskich do wszystkich treści. W związku z tym YouTube mógłby zablokować wyświetlanie tego filmu na terenie Unii Europejskiej, aby nie łamać obowiązującego prawa i nie narażać się na dodatkowe koszty.

W skali całego YouTube’a ryzyko to byłoby wielokrotnie wyższe, co minutę w serwisie pojawia się 400 godzin nagrań. Potencjalne zobowiązania byłyby tak wielkie, że żadna firma nie podjęłaby tak ogromnego ryzyka finansowego.

-
-

Według Wojcicki system Content ID jest najlepszą metodą na walkę z łamaniem prawa autorskiego. Za jego pomocą każdy posiadacz praw autorskich może zgłosić treści, które korzystają z jego własności intelektualnej i podjąć działania, które będą dla niego najkorzystniejsze: zablokować dostęp do filmu, zarabiać na wyświetlanych w nim reklamach albo monitorować statystyki danego materiału.

 

Źródło: deadline.com / Zdjęcie: Steve Jennings / TechCrunch

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Endgame – Avengers w komiksach mieli…

W obliczu przyszłorocznego Avengers: Endgame chcemy Wam zaprezentować listę najważniejszych historii, w których drużyna Mścicieli…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – fani MCU tworzą…

Fani MCU tworzą już liczne fanarty do Avengers: Endgame - trzeba przyznać, że niektóre prace…

Michał Kujawiński
-

Venom – lubicie, nie lubicie? Za…

Filmowy Venom odniósł duży sukces finansowy i prawdopodobnie możemy spodziewać się drugiej odsłony. Spójrzmy jednak,…

-

Marvel – do kogo należą bohaterowie…

Rok 2018 był niezwykle ważny dla produkcji Marvela. Nastąpiło wiele przełomowych rzeczy, które zmieniły wiele…

Norbert Zaskórski
-

Bumblebee – recenzja filmu

Bumblebee to spin-off serii Transformers, którego bohaterem jest tytułowy Autobot. Tym razem za sterami produkcji…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Gotham – zobacz zdjęcia z 5.…

Gotham powróci z 5. sezonem (i zarazem ostatnim) w 2019 roku. Zdjęcia pokazują ujęcia z…

Co o tym sądzisz?