Przeczytaj w weekend

Prezes YouTube’a twierdzi, że artykuł 13 może odciąć nas od części filmów

Susan Wojcicki obawia się, że wraz z wprowadzeniem w życie regulacji z Artykułu 13 z Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych część z filmów może zniknąć z europejskiej wersji serwisu

Susan Wojcicki obawia się, że wraz z wprowadzeniem w życie regulacji z Artykułu 13 z Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych część z filmów może zniknąć z europejskiej wersji serwisu

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Prezes YouTube'a po raz kolejny wyraziła swoje obawy na temat ostatnich regulacji unijnych dotyczących prawa autorskiego. Według Susan Wojcicki Artykuł 13, ochrzczony przez internautów mianem drugiego ACTA, uderzy nie tylko w zarobki firmy, ale i w samych użytkowników. W najczarniejszym scenariuszu może dojść do sytuacji, w której zostaniemy pozbawieni dostępu do najpopularniejszych filmów:

Konsekwencje wprowadzenia Artykułu 13 wykraczają dalece ponad straty finansowe. Istnieje ryzyko, że obywatele Unii Europejskiej zostaną odcięci od filmów, które tylko w zeszłym miesiącu odtworzono przeszło 90 miliardów razy. To filmy z całego świata, w tym z przeszło 35 milionów kanałów europejskich, prezentujących m.in. lekcje językowe, kursy naukowe czy teledyski - napisała na blogu firmowym.

Jako przykład filmu, który mógłby znaleźć się na cenzurowanym, Wojcicki podała teledysk Despacito, który odtworzono 5,6 miliarda razy. Prezes serwisu twierdzi, że w nagraniu znajduje się tak wiele treści, które teoretycznie powinny podlegać nowemu prawu, że pracownicy firmy nigdy nie byliby pewni, czy zidentyfikowali właścicieli praw autorskich do wszystkich treści. W związku z tym YouTube mógłby zablokować wyświetlanie tego filmu na terenie Unii Europejskiej, aby nie łamać obowiązującego prawa i nie narażać się na dodatkowe koszty.

W skali całego YouTube'a ryzyko to byłoby wielokrotnie wyższe, co minutę w serwisie pojawia się 400 godzin nagrań. Potencjalne zobowiązania byłyby tak wielkie, że żadna firma nie podjęłaby tak ogromnego ryzyka finansowego.

Według Wojcicki system Content ID jest najlepszą metodą na walkę z łamaniem prawa autorskiego. Za jego pomocą każdy posiadacz praw autorskich może zgłosić treści, które korzystają z jego własności intelektualnej i podjąć działania, które będą dla niego najkorzystniejsze: zablokować dostęp do filmu, zarabiać na wyświetlanych w nim reklamach albo monitorować statystyki danego materiału.

 

Źródło: deadline.com / Zdjęcie: Steve Jennings / TechCrunch

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV