Seksistowskie okładki komiksów? Artystka je przerobiła, parodiując mężczyzn

Hinduska artystka postanowiła sparodiować okładki komiksów, przedstawiając w swoich pracach mężczyzn w pozach zazwyczaj przypisywanych kobietom.

Hinduska artystka postanowiła sparodiować okładki komiksów, przedstawiając w swoich pracach mężczyzn w pozach zazwyczaj przypisywanych kobietom.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Shreya Arora to 21-letnia artystka z Indii, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem rozmaitych grafik i projektów wizualnych. Jak sama przyznaje, wielkim zaskoczeniem stał się dla niej komiksowy wizerunek kobiet, które przedstawiane są często w uwodzicielskich pozach, a rysownicy akcentują przede wszystkim ich przymioty seksualne.

Wizualna ekspozycja Hulka skupia się przede wszystkim na jego sile. W przypadku She-Hulk jedyne, co widzimy, to nacisk na seksualność. (...) Komiksy są bardzo często rysowane przez mężczyzn i dla mężczyzn, dla ich przyjemności. (...) Cielesne standardy dla mężczyzn, z wielkimi bicepsami i twardymi jak skała mięśniami brzucha, mają czynić ich silnymi i potężnymi, z czego superbohaterowie są znani. Z kolei cielesne standardy kobiet są podrasowane, aby wyglądały one seksownie. W dodatku ludzie uważają, że przykłady atletycznych, silnych kobiet z prawdziwego życia, jak choćby Serena Williams, są zbyt "męskie".

Arora postanowiła więc stworzyć galerię prac, w której przerobiła znane okładki komiksów - w jej wizji możemy zobaczyć mężczyzn w pozach zarezerwowanych w powieściach graficznych głównie dla kobiet. Artystka nie ukrywa, że jej dzieła mają być parodią, ośmieszającą komiksowy wizerunek płci męskiej. Zobaczcie sami:

 

Źródło: BBC / zdjęcie główne: Shreya Arora/Marvel

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV