Przeczytaj w weekend

Sieć naukowa [email protected] pobiła kolejny rekord w walce z COVID-19

Rozproszona sieć obliczeniowa [email protected] ustanowiła kolejny rekord wydajności. Dzięki współpracy tysięcy ochotników przekroczyła barierę exaflopsa.

Rozproszona sieć obliczeniowa [email protected] ustanowiła kolejny rekord wydajności. Dzięki współpracy tysięcy ochotników przekroczyła barierę exaflopsa.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  koronawirus 

W połowie marca 2019 roku zespół odpowiedzialny za projekt rozproszonej sieci obliczeniowej [email protected] informował, że dzięki współpracy 400 tysięcy komputerów udało się zaangażować w proces walki z koronawirusem 470 petaflopsów mocy obliczeniowej. Wynik ten robił wrażenie, jednak szybko się zdezaktualizował.

Siłą projektu [email protected] jest jego powszechność – do sieci można przyłączyć każdy komputer korzystający z internetu. Wystarczy zarejestrować się i ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, a sieć wykorzysta moc obliczeniową procesora oraz karty graficznej, której aktualnie nie potrzebujemy do wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu nasze komputery mogą nieustannie pracować nad wyszukiwaniem metod walki z wirusem, a my podzielimy się z [email protected] wyłącznie nadwyżką wydajnościową.

Ale o wyniku wspomnianym we wstępie  możemy już zapomnieć, moc obliczeniowa tej rozproszonej sieci drastycznie wzrosła. Obecnie pracuje z wydajnością rzędu 1,5 exaflopsów, przeszło trzykrotnie sprawniej niż jeszcze przed tygodniem. Oznacza to, że w każdej sekundzie wykonuje 1 500 000 000 000 000 000 operacji zmiennoprzecinkowych.

Aby uświadomić sobie, o jak wielkich liczbach tu mówimy, wystarczy wspomnieć, że IBM Summit, najszybszy superkomputer świata, pracuje dziesięciokrotnie wolniej. Testy na platformie LINPAK wykazały, że może pochwalić się mocą obliczeniową rzędu 148,6 petaflopsów, a w szczycie wydajności udało mu się uzyskać wynik 200 petaflopsów. Dalece niższy niż ten wykręcony przez [email protected] Jednak nie warto deprecjonować mocy sprzętu od IBM-u, gdyż Summit również przyłączył się do prowadzenia obliczeń w ramach tej sieci naukowej.

Na sukces platformy zapracowały tysiące komputerów z całego świata. Obecnie na rzecz [email protected] pracuje 4,63 miliona rdzeni procesorowych oraz blisko 430 tysięcy kart graficznych. Ich cel jest prosty – jak najszybciej znaleźć skuteczne metody walki z koronawirusem paraliżującym społeczeństwo. Gwałtowny przyrost mocy z pewnością pomoże w wykonaniu tego zadania.

Źródło: TechSpot

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

ur. 1965, kończy 55 lat

Hugo Weaving

Hugo Weaving

ur. 1960, kończy 60 lat

Natasha Lyonne

Natasha Lyonne

ur. 1979, kończy 41 lat

Sarah Gadon

Sarah Gadon

ur. 1987, kończy 33 lat

Amanda Righetti

Amanda Righetti

ur. 1983, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV