Sieć naukowa Folding@home pobiła kolejny rekord w walce z COVID-19
Rozproszona sieć obliczeniowa Folding@home ustanowiła kolejny rekord wydajności. Dzięki współpracy tysięcy ochotników przekroczyła barierę exaflopsa.
Rozproszona sieć obliczeniowa Folding@home ustanowiła kolejny rekord wydajności. Dzięki współpracy tysięcy ochotników przekroczyła barierę exaflopsa.
W połowie marca 2019 roku zespół odpowiedzialny za projekt rozproszonej sieci obliczeniowej Folding@home informował, że dzięki współpracy 400 tysięcy komputerów udało się zaangażować w proces walki z koronawirusem 470 petaflopsów mocy obliczeniowej. Wynik ten robił wrażenie, jednak szybko się zdezaktualizował.
Siłą projektu Folding@home jest jego powszechność – do sieci można przyłączyć każdy komputer korzystający z internetu. Wystarczy zarejestrować się i ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, a sieć wykorzysta moc obliczeniową procesora oraz karty graficznej, której aktualnie nie potrzebujemy do wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu nasze komputery mogą nieustannie pracować nad wyszukiwaniem metod walki z wirusem, a my podzielimy się z Folding@home wyłącznie nadwyżką wydajnościową.
Ale o wyniku wspomnianym we wstępie możemy już zapomnieć, moc obliczeniowa tej rozproszonej sieci drastycznie wzrosła. Obecnie pracuje z wydajnością rzędu 1,5 exaflopsów, przeszło trzykrotnie sprawniej niż jeszcze przed tygodniem. Oznacza to, że w każdej sekundzie wykonuje 1 500 000 000 000 000 000 operacji zmiennoprzecinkowych.
Aby uświadomić sobie, o jak wielkich liczbach tu mówimy, wystarczy wspomnieć, że IBM Summit, najszybszy superkomputer świata, pracuje dziesięciokrotnie wolniej. Testy na platformie LINPAK wykazały, że może pochwalić się mocą obliczeniową rzędu 148,6 petaflopsów, a w szczycie wydajności udało mu się uzyskać wynik 200 petaflopsów. Dalece niższy niż ten wykręcony przez Folding@home. Jednak nie warto deprecjonować mocy sprzętu od IBM-u, gdyż Summit również przyłączył się do prowadzenia obliczeń w ramach tej sieci naukowej.
Na sukces platformy zapracowały tysiące komputerów z całego świata. Obecnie na rzecz Folding@home pracuje 4,63 miliona rdzeni procesorowych oraz blisko 430 tysięcy kart graficznych. Ich cel jest prosty – jak najszybciej znaleźć skuteczne metody walki z koronawirusem paraliżującym społeczeństwo. Gwałtowny przyrost mocy z pewnością pomoże w wykonaniu tego zadania.
Źródło: TechSpot
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1977, kończy 48 lat