Teleskop Webba - niezwykły Saturn na nowym, oficjalnym zdjęciu! Pierścienie planety lśnią jak nigdy
Teleskop Webba zrobił zdjęcie Saturna - nowa i oficjalna już fotografia zachwyca sposobem, w jaki ukazana jest na niej najpiękniejsza planeta Układu Słonecznego.
Teleskop Webba zrobił zdjęcie Saturna - nowa i oficjalna już fotografia zachwyca sposobem, w jaki ukazana jest na niej najpiękniejsza planeta Układu Słonecznego.
Teleskop Webba w końcu przesłał na Ziemię zdjęcie, na które czekało wielu fanów astronomii. Na nowej, oficjalnej fotografii zapozował zjawiskowy Saturn, najpiękniejsza z planet Układu Słonecznego. Kilka dni temu informowaliśmy Was, że JWST prowadzi obserwacje tego obiektu; w sieci pojawiły się nawet surowe materiały z tych badań. Teraz mamy okazję podziwiać Saturna w całym jego majestacie.
Do wykonania najnowszego zdjęcia Webba wykorzystano kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam) i filtr F323N, przepuszczający światło o długości większej niż 3,3 mikrona i zarazem krótszej niż 3,2 mikrona. Na monochromatycznej fotografii sama planeta została odwzorowana za pomocą pomarańczowych odcieni. Wydaje się ona ciemniejsza od lśniących pełnym blaskiem pierścieni - wszystko przez metan, który pochłania i tłumi światło słoneczne padające na atmosferę.
Na tym jedynym w swoim rodzaju portrecie systemu Saturna pojawiają się także jego księżyce: czwarty z największych, Dione (Saturn IV), fascynujący, najeżony tryskającymi wodą gejzerami Enceladus i skrywająca olbrzymi krater uderzeniowy o nazwie Odyseusz Tetyda. Widzimy również charakterystyczne pierścienie wraz z rozdzielającymi je Przerwami: Cassiniego i Enckego. Ten widok można zapamiętać do końca życia (w galerii zamieściliśmy też udostępnione wcześniej fotografie przed obróbką, jak i wykonane przez Webba portrety innych planet naszego układu):
Teleskop Webba - Saturn na najnowszym zdjęciu
Analizując zdjęcie zwróćcie uwagę na różnicę w wyglądzie obu biegunów; to konsekwencja zmieniających się pór roku - w północnej części planety trwa lato, w południowej natomiast zima. Nie jest do końca jasne, dlaczego biegun północny jest tak ciemny. Naukowcy spekulują, że może to mieć związek z nieznanym procesem uzależnionym od pór roku, który wpływa na atmosferę w jej polarnej części. Jeśli natomiast zastanawiacie się, dlaczego sama powierzchnia Saturna nie posiada charakterystycznego, "pasiastego" wizerunku - no cóż, w tym ujęciu struktury w atmosferze planety nie pokrywają się z jej szerokościami geograficznymi.
Przeprowadzający obserwacje naukowcy w chwili obecnej analizują zebrane dane. Nie jest wykluczone, że dostarczą one kolejnych informacji na temat niewidocznych na powyższym zdjęciu pierścieni E i G, bądź przyczynią się do odkrycia nowych księżyców Saturna.
Źródło: webbtelescope.org
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat