Teleskop Webba "nurkuje" w obłoku Kameleona. Nowe zdjęcie i lód, który otwiera szansę na powstanie życia
Teleskop Webba zrobił zdjęcie obłokowi molekularnemu Kameleon I. Odnalazł w nim lód, który stanie się budulcem nowych światów i - potencjalnie - życia.
Teleskop Webba zrobił zdjęcie obłokowi molekularnemu Kameleon I. Odnalazł w nim lód, który stanie się budulcem nowych światów i - potencjalnie - życia.
Teleskop Jamesa Webba pokazał nowe zdjęcie - tym razem wbudowana w kosmiczne obserwatorium kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam) uchwyciła oddalony od Ziemi o ok. 630 lat świetlnych i fotografowany wcześniej przez Hubble'a obłok molekularny znany jako Kameleon I, będący częścią większego rejonu gwiazdotwórczego o nazwie Kompleks Kameleona. Obszar, który za sprawą obecnych w nim, przepięknie prezentujących się mgławic refleksyjnych od dawna budzi zachwyt astronomów amatorów, skrywa w sobie gigantyczne ilości lodu; zamrożone cząsteczki tworzone przez najważniejsze z pierwiastków w odległej przyszłości mogą wejść w skład rodzących się egzoplanet, by jeszcze później tworzyć bardziej złożone molekuły, których istnienie jest pierwszym etapem na drodze do powstania cegiełek życia.
Astronomowie, których praca ukazała się właśnie w prestiżowym Nature Astronomy, wykorzystali spektrometr NIRSpec, aby zanalizować, w jaki sposób pobliska gwiazda NIR38 oświetla Kameleona I - zawarty w obłoku lód "wchłaniał" więc konkretne długości fal świetlnych, zostawiając swoiste "odciski palców" zwane liniami absorpcyjnymi; te ostatnie zdradzają, jakie substancje obecne są w rejestrowanym obszarze. Poza prostymi lodami jak woda odkryto więc zamrożone cząsteczki dwutlenku węgla, amoniaku, metanu i metanolu - nie jest wykluczone, że budulcem Kameleona I jest także doskonale znany nam wszystkim etanol.
Lody te osadzone są na ziarnach pyłu międzygwiezdnego, które z czasem przekształcą się w "kamyczki" o długości mniejszej niż centymetr - te ostatnie wejdą z kolei w skład dysków protoplanetarnych, dających początek egzoplanetom. Odkrycie tych budulców nowych światów w obłoku Kameleon I jest o tyle istotne, że może ono oznaczać, iż układy gwiezdne i planetarne w tym regionie kosmosu "odziedziczą" cząsteczki w zaawansowanym stanie chemicznym; wcześniej niektórzy naukowcy wychodzili z założenia, że obecność molekuł mogących doprowadzić do powstania życia jest unikalną cechą naszego Układu Słonecznego bądź zjawisko to w skali wszechświata niekoniecznie jest tak powszechne.
Teleskop Webba - zdjęcie obłoku molekularnego Kameleon I
Powyższe badania przeprowadzono w ramach programu Ice Age - odpowiedzialni za niego naukowcy chcą prześledzić ewolucję zamrożonych cząsteczek od momentu ich powstania aż do tworzenia się lodowych komet i tym samym nakreślić, w jaki sposób mieszanina lodów (i konkretnych pierwiastków) jest później dostarczana na powierzchnię egzoplanet typu ziemskiego czy w stronę gazowych gigantów.
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat