To cyberoko zbliży nas do świata z gry Cyberpunk 2077
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów cyberpunka są bioniczne wszczepy. To oko opracowane przez naukowców nie tylko przywróci niewidomym wzrok - sprawi, że będą widzieli lepiej niż inni.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów cyberpunka są bioniczne wszczepy. To oko opracowane przez naukowców nie tylko przywróci niewidomym wzrok - sprawi, że będą widzieli lepiej niż inni.
Kiedy w latach 80. światło dzienne ujrzała gra RPG Cyberpunk 2020, pozwoliła nam przenieść się do futurystycznego świata przyszłości, w którym cyberwszczepy są na porządku dziennym. Mimo iż niemal dogoniliśmy linię czasową z tego tytułu, wciąż jesteśmy skazani na ułomne, ludzkie kończyny. Możemy tylko pomarzyć o zamontowaniu sobie cyberrąk czy procesorów neuralnych, które zwiększą nasze możliwości poznawcze. Co nie oznacza, że cyberwszczepy możemy spotkać wyłącznie w książkach, filmach czy grach. Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty zaprojektowali prototyp bionicznego oka.
Badacze upublicznili na łamach magazynu Advanced Materials opis funkcjonowania tego niezwykłego gadżetu. Do stworzenia prototypu wykorzystano model wykonany przy użyciu drukarki 3D skonstruowanej specjalnie z myślą o tym projekcie. Najpierw naukowcy nadrukowali na wnętrzu szklanej kopuły srebrną siatkę mocującą, a następnie naniesiono na nią fotodiody, które przetwarzają promienie świetlne na sygnał elektryczny. Tak powstał najważniejszy element bionicznego oka.
Wydajność tego wszczepu nie jest zbyt wysoka, wynosiła zaledwie 25%, zagęszczenie fotodiod również. W kolejnej fazie eksperymentów naukowcy chcą poprawić ten układ, aby uczynić go bardziej efektywnym. Planują m.in. zastąpić szklaną formówkę materiałem znacznie łatwiejszym do zamontowania w ludzkim oczodole. Jeśli to się uda, badacze będą w stanie wszczepić ludziom protezę utraconego oka.
Wszczep ten zaprojektowano z myślą o osobach niewidomych, którym mogłoby przywrócić utracony zmysł, ale nie zdziwilibyśmy się, gdyby sięgnęły po niego również osoby w pełni zdrowe. Twórcy tego sprzętu obiecują, że finalny produkt byłby znacznie czulszy niż ludzkie oko.
Niestety, na razie cyberoko jest w fazie wczesnych eksperymentów i badacze nie są w stanie przewidzieć, kiedy uda się wszczepić je pierwszemu pacjentowi. Może jeśli wszystko pójdzie dobrze, rynkowa premiera tego cacka zbiegnie się z debiutem gry Cyberpunk 2077? Podpięcie się naukowców pod tę grę byłoby świetnym pomysłem. Czy jest bowiem lepszy sposób na obwieszczenie światu, że wkraczamy w erę cyberpunka, niż zaprezentowanie cyberwszczepów podczas premiery jednej z najbardziej oczekiwanej gdy najbliższych lat?
Źródło: Futurism / Zdjęcie: Pixabay
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat