Aktorzy nominowani do Oscara za filmy nieanglojęzyczne
Jakiś czas temu fachowy portal The Playlist umieścił Joanne Kulig wśród faworytek do nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki. Jednak wcześniej mieliśmy już wiele takich przypadków, że artyści grający w filmach nieanglojęzycznych zdobywali nominacje, a nawet statuetki Akademii.
Jakiś czas temu fachowy portal The Playlist umieścił Joanne Kulig wśród faworytek do nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki. Jednak wcześniej mieliśmy już wiele takich przypadków, że artyści grający w filmach nieanglojęzycznych zdobywali nominacje, a nawet statuetki Akademii.
Coroczna gala rozdania Oscarów to wielkie amerykańskie święto kina. Twórcy najlepszych filmów spotykają się, aby poznać zwycięzców w takich kategoriach jak Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa lub Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Wśród wielu oscarowych kategorii mamy również tę dla filmów nieanglojęzycznych. Jednak historia zna wiele przypadków, gdy aktorzy lub aktorki z takich produkcji potrafili zawojować kategorie dla najlepszych odtwórców ról. Poniżej przedstawiam zestawienie takich sytuacji. Uwaga nominacje zawarte w zestawieniu to występy w produkcjach w pełni nieanglojęzycznych.
Melina Mercouri
Film i rok gali Oscarów: Nigdy w niedzielę, 1961
Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Ilyi, młodej prostytutki, którą pewien filozof traktuje jako uosobienie upadku greckiej cywilizacji i postanawia ją uratować, edukując kobietę.
Sophia Loren
Film i rok gali Oscarów: Matka i córka, 1962, Małżeństwo po włosku, 1965
Legenda włoskiego kina została nominowana dwa razy do nagrody Akademii w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. W 1962 roku to wyróżnienie przyniosło jej statuetkę za rolę kobiety, która w obawie przed wojną postanawia schronić się z córką z wiosce w górach. Jednak tragedia i tak dosięga kobiety. Druga nominacja przypada na rok 1965 za kreację Filumeny, prostytutki, która przed laty wdała się w burzliwy związek z pewnym mężczyzna, Domenico. Ponadto aktorka w 1991 roku została uhonorowana Oscarem Specjalnym.
Marcello Mastroianni
Film i rok gali Oscarów: Rozwód po włosku, 1963, Szczególny dzień, 1978, Oczy czarne, 1988
Trzy nominacje dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Najpierw 1963 rok za rolę znudzonego życiem i swoim bezcelowym małżeństwem barona, który wdaje się w romans z młodszą kuzynką. Druga, w 1978 roku za kreację homoseksualisty, który stara się znaleźć spokój, zanim na dobre wojna dotrze do miejsca jego zamieszkania. Ostatnia za brawurowe zagranie Romano, mężczyzny, który porzuca swoje małżeństwo w wyniku miłości do kobiety znajdującej się w koszmarnym związku.
Anouk Aimée
Film i rok gali Oscarów: Kobieta i mężczyzna, 1967
Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za kreację wdowy, która stara się odkryć na nowo uczucie miłości, kiedy poznaje pewnego kierowcę rajdowego. Kobieta próbuje zapomnieć o zmarłym mężu i ruszyć do przodu, jednak pamięć o nim wydaje się być jeszcze świeża.
Ida Kamińska
Film i rok gali Oscarów: Sklep przy ulicy głównej, 1967
Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę niesłyszącej staruszki, byłej właścicielki sklepu, którego nowy gospodarz za namową mieszkańców miasteczka zajmuje się kobietą.
Liv Ullmann
Film i rok gali Oscarów: Emigranci, 1973, Twarzą w twarz, 1977
Dwie nominacje dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Najpierw w 1973 roku za kreację szwedzkiej kobiety, która wraz z rodziną emigruje do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Natomiast druga za rolę psycholog pogrążonej w depresji, która nie odnajduje sensu w żadnym aspekcie swojej bezcelowej egzystencji, aż do momentu spotkania pewnego doktora.
Źródło: zdjęcie główne: Sony Pictures
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1991, kończy 33 lat
ur. 1947, kończy 77 lat
ur. 1955, kończy 69 lat