Repertuar kin Nowość Program TV

Aktorzy nominowani do Oscara za filmy nieanglojęzyczne

Jakiś czas temu fachowy portal The Playlist umieścił Joanne Kulig wśród faworytek do nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki. Jednak wcześniej mieliśmy już wiele takich przypadków, że artyści grający w filmach nieanglojęzycznych zdobywali nominacje, a nawet statuetki Akademii.

Coroczna gala rozdania Oscarów to wielkie amerykańskie święto kina. Twórcy najlepszych filmów spotykają się, aby poznać zwycięzców w takich kategoriach jak Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa lub Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Wśród wielu oscarowych kategorii mamy również tę dla filmów nieanglojęzycznych. Jednak historia zna wiele przypadków, gdy aktorzy lub aktorki z takich produkcji potrafili zawojować kategorie dla najlepszych odtwórców ról. Poniżej przedstawiam zestawienie takich sytuacji. Uwaga nominacje zawarte w zestawieniu to występy w produkcjach w pełni nieanglojęzycznych.

Melina Mercouri

Film i rok gali Oscarów: Nigdy w niedzielę, 1961

Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Ilyi, młodej prostytutki, którą pewien filozof traktuje jako uosobienie upadku greckiej cywilizacji i postanawia ją uratować, edukując kobietę.

Sophia Loren

Film i rok gali Oscarów: Matka i córka, 1962, Małżeństwo po włosku, 1965

Legenda włoskiego kina została nominowana dwa razy do nagrody Akademii w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. W 1962 roku to wyróżnienie przyniosło jej statuetkę za rolę kobiety, która w obawie przed wojną postanawia schronić się z córką z wiosce w górach. Jednak tragedia i tak dosięga kobiety. Druga nominacja przypada na rok 1965 za kreację Filumeny, prostytutki, która przed laty wdała się w burzliwy związek z pewnym mężczyzna, Domenico. Ponadto aktorka w 1991 roku została uhonorowana Oscarem Specjalnym.

Marcello Mastroianni

Film i rok gali Oscarów: Rozwód po włosku, 1963, Szczególny dzień, 1978, Oczy czarne, 1988

Trzy nominacje dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Najpierw 1963 rok za rolę znudzonego życiem i swoim bezcelowym małżeństwem barona, który wdaje się w romans z młodszą kuzynką. Druga, w 1978 roku za kreację homoseksualisty, który stara się znaleźć spokój, zanim na dobre wojna dotrze do miejsca jego zamieszkania. Ostatnia za brawurowe zagranie Romano, mężczyzny, który porzuca swoje małżeństwo w wyniku miłości do kobiety znajdującej się w koszmarnym związku.

Anouk Aimée

Film i rok gali Oscarów: Kobieta i mężczyzna, 1967

Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za kreację wdowy, która stara się odkryć na nowo uczucie miłości, kiedy poznaje pewnego kierowcę rajdowego. Kobieta próbuje zapomnieć o zmarłym mężu i ruszyć do przodu, jednak pamięć o nim wydaje się być jeszcze świeża.

Ida Kamińska

Film i rok gali Oscarów: Sklep przy ulicy głównej, 1967

Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę niesłyszącej staruszki, byłej właścicielki sklepu, którego nowy gospodarz za namową mieszkańców miasteczka zajmuje się kobietą.

Liv Ullmann

Film i rok gali Oscarów: Emigranci, 1973, Twarzą w twarz, 1977

Dwie nominacje dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Najpierw w 1973 roku za kreację szwedzkiej kobiety, która wraz z rodziną emigruje do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Natomiast druga za rolę psycholog pogrążonej w depresji, która nie odnajduje sensu w żadnym aspekcie swojej bezcelowej egzystencji, aż do momentu spotkania pewnego doktora.

Źródło: zdjęcie główne: Sony Pictures
Strony: 1234

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers 4 – teoria o poświęceniu…

Avengers 4 wciąż wpływa na kreatywność fanów MCU. Do sieci trafiają kolejne spekulacje, analizy i…

Michalina Reda
-

Nagini była kobietą? Poznajcie bohaterkę filmu…

Nagini to wężowy pupil Lorda Voldemorta z serii książek i filmów o Harrym Potterze. Dzisiejszy…

Adam Siennica
-

Wiedźmin Netflixa ma już gotowe scenariusze

Wiedźmin jest coraz bliżej rozpoczęcia prac na planie. Oficjalnie scenariusze wszystkich odcinków serialu Netflixa zostały…

Adam Siennica
-

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – finałowy…

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda to kolejny film fantasy osadzony w świecie Harry'ego Pottera. Finałowy zwiastun…

Adam Siennica
-

Magnum: sezon 1, odcinek 1 –…

Magnum to nowa wersja popularnego serialu z lat 80., dopasowana do obecnej rzeczywistości. Czy warto…

Ocena recenzenta:
6
Adam Siennica
-

Will Smith – filmy aktora, które…

Will Smith urodził się 25 września 1968 roku i obecnie jest jedną z największych gwiazd…

Co o tym sądzisz?