Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Aktorzy nominowani do Oscara za filmy nieanglojęzyczne

Jakiś czas temu fachowy portal The Playlist umieścił Joanne Kulig wśród faworytek do nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki. Jednak wcześniej mieliśmy już wiele takich przypadków, że artyści grający w filmach nieanglojęzycznych zdobywali nominacje, a nawet statuetki Akademii.

Coroczna gala rozdania Oscarów to wielkie amerykańskie święto kina. Twórcy najlepszych filmów spotykają się, aby poznać zwycięzców w takich kategoriach jak Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa lub Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Wśród wielu oscarowych kategorii mamy również tę dla filmów nieanglojęzycznych. Jednak historia zna wiele przypadków, gdy aktorzy lub aktorki z takich produkcji potrafili zawojować kategorie dla najlepszych odtwórców ról. Poniżej przedstawiam zestawienie takich sytuacji. Uwaga nominacje zawarte w zestawieniu to występy w produkcjach w pełni nieanglojęzycznych.

Melina Mercouri

Film i rok gali Oscarów: Nigdy w niedzielę, 1961

Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Ilyi, młodej prostytutki, którą pewien filozof traktuje jako uosobienie upadku greckiej cywilizacji i postanawia ją uratować, edukując kobietę.

Sophia Loren

Film i rok gali Oscarów: Matka i córka, 1962, Małżeństwo po włosku, 1965

Legenda włoskiego kina została nominowana dwa razy do nagrody Akademii w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. W 1962 roku to wyróżnienie przyniosło jej statuetkę za rolę kobiety, która w obawie przed wojną postanawia schronić się z córką z wiosce w górach. Jednak tragedia i tak dosięga kobiety. Druga nominacja przypada na rok 1965 za kreację Filumeny, prostytutki, która przed laty wdała się w burzliwy związek z pewnym mężczyzna, Domenico. Ponadto aktorka w 1991 roku została uhonorowana Oscarem Specjalnym.

Marcello Mastroianni

Film i rok gali Oscarów: Rozwód po włosku, 1963, Szczególny dzień, 1978, Oczy czarne, 1988

Trzy nominacje dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Najpierw 1963 rok za rolę znudzonego życiem i swoim bezcelowym małżeństwem barona, który wdaje się w romans z młodszą kuzynką. Druga, w 1978 roku za kreację homoseksualisty, który stara się znaleźć spokój, zanim na dobre wojna dotrze do miejsca jego zamieszkania. Ostatnia za brawurowe zagranie Romano, mężczyzny, który porzuca swoje małżeństwo w wyniku miłości do kobiety znajdującej się w koszmarnym związku.

Anouk Aimée

Film i rok gali Oscarów: Kobieta i mężczyzna, 1967

Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za kreację wdowy, która stara się odkryć na nowo uczucie miłości, kiedy poznaje pewnego kierowcę rajdowego. Kobieta próbuje zapomnieć o zmarłym mężu i ruszyć do przodu, jednak pamięć o nim wydaje się być jeszcze świeża.

Ida Kamińska

Film i rok gali Oscarów: Sklep przy ulicy głównej, 1967

Nominacja dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę niesłyszącej staruszki, byłej właścicielki sklepu, którego nowy gospodarz za namową mieszkańców miasteczka zajmuje się kobietą.

Liv Ullmann

Film i rok gali Oscarów: Emigranci, 1973, Twarzą w twarz, 1977

Dwie nominacje dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Najpierw w 1973 roku za kreację szwedzkiej kobiety, która wraz z rodziną emigruje do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Natomiast druga za rolę psycholog pogrążonej w depresji, która nie odnajduje sensu w żadnym aspekcie swojej bezcelowej egzystencji, aż do momentu spotkania pewnego doktora.

Źródło: zdjęcie główne: Sony Pictures
Strony: 1234

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.